تیتر امروز

پیروزی رئیسانه یا سیاست‌ورزی ظریفانه

پیروزی رئیسانه یا سیاست‌ورزی ظریفانه

ظریف کاندیدا می‌شود؟ شورای نگهبان وزیر خارجه را تأیید صلاحیت می‌کند؟ تقابل او و ابراهیم رئیسی فضای سیاسی را دو قطبی می‌کند؟ این‌ها از اصلی‌ترین سؤالات حال حاضر فضای سیاسی است.

یک روزنامه سعودی به نقل از منابع سیاسی لبنان مدعی شد، نامزد مورد نظر رئیس پارلمان لبنان برای دولت آینده لبنان «سعد الحریری» است و این موضوع را به اطلاع ایران و آمریکا رسانده است. الشرق‌الاوسط ادامه داد، میشل عون (رئیس جمهور) هم از همراهی با گزینه نبیه بری برای نخست‌وزیر دور نیست، اما نمی‌خواهد وارد میدان معرفی نامزد‌های متعدد در این زمینه شود.

کد خبر: ۶۸۹۱۸
۱۲:۳۴ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۹

دیدارنیوز - دولت لبنان به نخست‌وزیری «حسان دیاب» یک هفته پس از انفجار بیروت در بیستم مرداد استعفا کرد و رایزنی‌هایی در لبنان برای تشکیل دولت آینده در جریان است.

در همین خصوص، روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» به نقل از منابع سیاسی در لبنان نوشت، دعوت «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان برای به تأخیر انداختن رایزنی‌های پارلمانی در این زمینه و پرداختن به مشورت‌های سیاسی در وهله اول برای تسهیل مأمور کردن نخست‌وزیر پاسخی دریافت نکرده است «زیرا آنچه برای وی مهم است این است که یک کرسی برای جبران باسیل رئیس حزب التیار الوطنی الحر (جریان ملی آزاد) در دولت رزور کند».

در ادامه این گزارش آمده، هنوز زود است که بر روی نام نامزد مورد نظر برای تشکیل دولت تمرکز شود گرچه منظور فراهم کردن فضا برای بازگشت «سعد الحریری» رئیس جریان المستقبل است. «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان اولین نفری است که الحریری را نامزد خود برای نخست‌وزیری معرفی کرده و این موضوع را به اطلاع «دیوید هیل» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک و «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران در سفرهایشان به لبنان رسانده است.

الشرق‌الاوسط ادامه داد، میشل عون (رئیس جمهور) هم از همراهی با گزینه نبیه بری برای نخست‌وزیر دور نیست، اما نمی‌خواهد وارد میدان معرفی نامزد‌های متعدد در این زمینه شود.

بر اساس این گزارش، اختلاف مواضع طرف‌های سیاسی لبنان درباره نوع دولت آینده هنوز پابرجاست و دعوت‌ها برای انتخابات زودهنگام ادامه دارد.

انفجار بندر بیروت که سبب استعفای دولت لبنان شد، چهارم آگوست (۱۴ مرداد) رخ داد که طی آن بیش از ۱۷۰ لبنانی کشته شدند و تعداد مجروحان به بیش از ۵۰۰۰ نفر رسید؛ هنوز عده‌ای نیز مفقود هستند.
منبع: انتخاب
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: