در گامی برای چپاول میادین نفتی در مناطق کردنشین سوریه آمریکا برای آموزش بیش از ۲۲۰۰ نیروی کرد تلاش می‌کند.

کد خبر: ۶۸۷۳۱
۱۹:۰۰ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
آمریکا ۲۲۰۰ نیروی کرد را به بهانه حفاظت از نفت سوریه آموزش می‌دهد
 
دیدارنیوز - به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، بازرس کل وزارت دفاع آمریکا در گزارش اخیر خود از مشارکت نیروهای آمریکایی عضو ائتلاف ضد داعش در آماده‌سازی و آموزش ۲۲۰۰ نیروی کرد به منظور حفاظت از میادین نفتی در مناطق تحت سیطره نیروهای سوریه دموکراتیک(قسد) خبر داد.

توافق اخیر آمریکا و کردها درباره استخراج و صادرات نفت در مناطق تحت سیطره نیروهای قسد موجب جنجال بزرگی با نظام سوریه شده . همچنین ترکیه مخالفت خود را با این توافق اعلام کرده است.

در گزارش بازرس کل وزارت دفاع آمریکا ادعا شده است: مسؤولان آمریکایی شرکت کننده در عملیات ائتلاف ضد داعش معتقدند که هدف از ایجاد نیروهای محلی و آموزش نظامی آن‌ها تأمین امنیت میادین نفتی است که باعث می‌شود داعش از یک منبع درآمد گرانبها محروم شود. احتمالا از منطقه‌ای که کردها کنترل آن را در دست دارند روزانه دست‌کم ۳۰ هزار بشکه نفت استخراج شود که روزانه درآمدی مابین یک تا سه میلیون دلار داشته باشد.

به رغم اینکه کردهای سوریه حضور امنیتی خود را در نزدیکی میادین اصلی نفت و گاز در شمال شرق سوریه تقویت کرده‌اند اما همچنان در پایگاه‌های مشترکی با نیروهای ائتلاف هستند. فرماندهان نیروهای سوریه دموکراتیک همچنان به حمایت نیروهای ائتلاف و حمایت پشتیبانی وابسته هستند.

در این گزارش آمده است: نیروهای ائتلاف نظارت بر گروه متنوعی از یگان‌ها در سوریه را برعهده دارند. نیروهای سوریه دموکراتیک به سه فرماندهی منطقه‌ای تقسیم می‌شوند. منطقه مرکزی، منطقه جنوبی و منطقه شرقی. نیروهای امنیت داخلی فعالیت‌های روتینی مثل کنترل رفت و آمد و ایست‌های بازرسی را انجام می‌دهند و تعدادشان ۱۱ هزار و ۲۰۰ تن است. نیروهای مبارزه با تروریسم نیز با نیروهای ائتلاف علیه داعش می‌جنگند که شامل ۲۵۰ نفر هستند. نیروهای ذخیره نیز شامل ۸۰۰ نفر هستند.

اکنون نیروهای ائتلاف مشغول آموزش ۲۲۰۰ نیروی کرد برای به ظاهر حفاظت از میادین نفتی و حفاظت از امنیت مرزها و امنیت زندان‌های داعش هستند.

بازرس کل وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد حمایت مالی آموزش‌های این نیروها از طریق صندوق آموزش و تجهیز مبارزه با داعش است که به ۲۰۰ میلیون دلار در بودجه ۲۰۲۰ وزارت دفاع دست یافت. مسؤولان نظامی خواهان همین مبلغ در بودجه ۲۰۲۱ شده‌اند و همچنان این تصمیم در انتظار موافقت کنگره است.

در این گزارش آمده است: تا مارس ۲۰۲۰ نیمی از نیروهای مورد نظر آموزش داده شدند.

همچنین بازرس کل وزارت دفاع آمریکا در گزارشش از وخامت اوضاع در بازداشتگاه‌هایی که داعشی‌ها در آنجا زندانی هستند، خبر داد. حدود ۱۰ هزار  داعشی از جمله ۲۰۰۰ داعشی خارجی در این زندان‌ها هستند. به رغم اینکه ائتلاف در ماه‌های اخیر بیش از دو میلیون دلار به حمایت نظامی اختصاص داده اما زندان‌ها شاهد آشوب هستند. بازداشت‌شدگان در اعتراض به شرایطشان در یکی از تاسیسات اقدامات خرابکارانه انجام دادند. برخی از زندانیان خواهان محاکمه و ملاقات با خانواده‌هایشان هستند.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
عکس
بشنوید
فیلم