مشاور دونالد ترامپ از مهم‌ترین پرونده‌هایی که نخست‌وزیر عراق در سفر به آمریکا آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهد داد، پرده برداشت.

کد خبر: ۶۸۲۴۷
۱۱:۴۰ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
محورهای سفر الکاظمی به واشنگتن از زبان مشاور ترامپ
 
دیدارنیوز - گابریل سوما، مشاور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در گفتگو با شفق‌نیوز گفت: مأموریت اصلی سفر مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق به واشنگتن تقویت روابط دوجانبه در تمام زمینه‌های امنیت، اقتصاد، انرژی و مقابله با کرونا است.

در این سفر درباره اعتراضات عراق نیز گفتگو خواهد شد.

وی افزود: در دیدار الکاظمی و ترامپ درباره موضوع ربایش و ترورها در عراق از جمله ترور هشام الهاشمی، کارشناس امنیتی بحث و گفتگو خواهد شد.

در این دیدار همچنین درباره کاهش قیمت نفت و تأثیر آن بر اقتصاد عراق بحث خواهد شد به ویژه اینکه دولت عراق در وضعیت وخیمی به سر می‌برد و نمی‌تواند حقوق کارمندان را به صورت مستمر پرداخت کند.

سوما گفت: ترامپ با الکاظمی درباره مسئولیت حفاظت از امنیت سفارت آمریکا که در دوره اخیر در معرض موشک‌هایی قرار گرفته گفتگو خواهد کرد. ارتش عراق قادر به حفاظت از ساختمان سفارت و کارمندان و پایگاه‌های نظامی نیست.
وی تأکید کرد: آمریکا مجبور شده سامانه پاتریوت را برای حفاظت از سفارت و کارمندان در برابر حملات به کار گیرد. واشنگتن به حاکمیت و قانون اساسی عراق احترام می‌گذارد و "نیازی به نفت عراق ندارد."

مشاور ترامپ گفت: خارج کردن نیروهای آمریکایی از خاک عراق مطرح نیست اما کاهش تعداد نیروها برحسب توافق‌نامه‌ها و فعالیت مشترک میان دولت‌های دو کشور خواهد بود.

همچنین به گفته صوما موضوع ایران یکی از محورهای مذاکرات ترامپ و الکاظمی است.

دفتر اطلاع‌رسانی الکاظمی نیز شنبه پرونده‌هایی را که وی در دیدار با ترامپ بررسی خواهد کرد، اعلام کرد.

در بیانیه این دفتر آمده است: الکاظمی طی چند روز آینده سفر خود را به آمریکا آغاز خواهد کرد و بیستم ماه میلادی با ترامپ دیدار می‌کند.

در این بیانیه آمده است: در دیدار الکاظمی با ترامپ پرونده روابط دوجانبه و مسائل مشترک و همکاری در زمینه‌های امنیت، انرژی، بهداشت، اقتصاد و سرمایه‌گذاری و مقابله با کرونا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: