آمیتیس رمضانی استاد بیماری‌های عفونی و دبیر انجمن متخصصین بیماری‌های عفونی و همچنین مدیرگروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور ایران در مورد برخی ادعاها در مورد کشف داروی درمان کرونا در نیش زنبور یا ترکیب مس و چای سبز به «دیدار» گفت: اگر افراد مدعی اند ماده موثره‌ای را جداسازی و تلخیص کرده اند و یا به کشفیاتی رسیده اند، به ما ارجاع دهند ما در انستیتو پاستور آزمایش می‌کنیم شاید به نتایج خوبی رسیدیم. اما صرف تبلیغات سوء و ادعا جز فریب و سردرگمی مردم ثمری ندارد.

کد خبر: ۶۸۱۶۲
۱۸:۱۹ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
 
درمان کرونا با نیش زنبور و ترکیب چای و مس! / واکسن کرونا تا ۲۰۲۱ کشف نخواهد شد

دیدارنیوز- مرضیه حسینی: از زمان شیوع کرونا در موج اول و به ویژه موج دوم شاهدیم که افراد مختلف با تخصص‌های متفاوت، ادعا می‌کنند که با دارو‌های دست ساز راه درمان کرونا را یافته اند، ادعا‌هایی که اگرچه هیچ پایه علمی ندارند، اما مدعیان با سواستفاده از ترس و استیصال مردم آن‌ها را فریفته و این دارو‌ها با قیمتی گزاف به مردم می‌فروشند. ادعای کشف کمپلکس دارویی درمان کرونا از طرف معصومه محمدپور دشتابی و شرکت توسعه کارآفرینان رایان، و درمان کرونا با نیش زنبور عسل از جانب عظیم اکبرزاده خیاوی تنها دو نمونه از ادعا‌های بی اساس و دردسر ساز در خصوص کشف داروی کروناست. دکتر آمیتیس رمضانی، استاد بیماری‌های عفونی و دبیر انجمن متخصصین بیماری‌های عفونی و همچنین مدیرگروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور ایران و عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران عفونی کشور، در گفتگو با دیدار نیوز، ضمن پاسخ به ادعا‌های فوق، به مساله کشف واکسن کرونا پرداخته است.

ادعاهای عجیب برای درمان کرونا: داروی مس و چای سبز
تیمی که تحت سرپرستی معصومه محمدپور دشتابی و فرخ نیا یغمایی و علی شعبانی راد، در شرکت توسعه کارآفرینان رایان، فعالیت می‌کنند از زمان شیوع کرونا مشغول فروش دارویی با عنوان کمپلکس درمان کرونا هستند که ادعا می‌شود چای سبز و مس، مواد موثره آن است.

بر اساس فیلمی که از بیوگرافی و فعالیت های خانم محمد پور در فضای مجازی منتشر شده و حاوی اسناد و نامه هایی مبنی بر فعالیت وی است، معصومه محمد پور که به صورت رسمی در پیج cancer.nutrition و البته تعداد زیادی صفحه دیگر با اسامی متفاوت فعالیت می‌کند، خود را دکتر، استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه معرفی می‌کند، در حالی بر مبنای ادعای فیلم مذکور مدرک تحصیلی ایشان کارشناسی فیزیوتراپی بدون  کار تجربی است.


قبل از شیوع کرونا معصومه محمد پور در حوزه سرطان فعال بود و ادعا داشت که داروی درمان سرطان کبد را کشف کرده است (همان دارویی که با شیوع کرونا به عنوان درمان کرونا معرفی شد) ماجرای داروی درمان کرونای خانم محمدپور هم داستان پیچیده‌ای است که در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده، ادعاها و شایعات متعددی در مورد آن مطرح شده است. به جهت آن که امکان سنجش صحبت اطلاعات ارایه شده در آن فیلم در مدت زمان کوتاه میسر نبود، از تکرار آن ادعاها در این جا خودداری شده است. 
 

در هر حال آن چه که روشن است این که محمدپور و همکارانش با گرفتن عکس‌های سلفی با بیماران کار تبلیغاتی خود برای فروش دارو در پیج‌های وابسته را آغاز کرده و در مدت کوتاهی ضمن رساندن تعداد فالوئر‌ها به ۱۰۰ هزار نفر موفق به فروش‌های میلیونی «کمپلکس دارویی» و «اسپری ضدویروس» تولیدی شرکت توسعه کارآفرینان رایان در صفحات مختلف می‌شوند.


نیش زنبور و درمان کرونا
ادعای عجیب دیگر در زمینه درمان کرونا که با حمایت صدا و سیما مطرح شده، سخنان عظیم اکبرزاده خیاوی بیولوژیست بالینی است که گفته به بشریت بشارت کشف داروی کرونا را می‌دهد، زیرا کشف کرده اگر کسی را زنبور عسل نیش بزند تا ۱۰۰ درصد در برابر کرونا ایمن می‌شود و همچنین اگر باسن فرد مبتلا به کرونای حاد مورد اصابت نیش زنبور قرار گیرد، بیمار به سرعت بهبود یافته، از بستر برخواسته و شروع به دویدن می‌کند. اکبرزاده در اثبات ادعایش گفته تا به حال دیده نشده که زنبور داری کرونا بگیرد یا اگر هم گرفته باشد به دلیل زنبور گزیدگی به سرعت بهبود یاقته، البته او نگفت چطور از تمام زنبوردار‌های کشور تحقیق کرده و ادعای خود را به کدام آمار و اطلاعات مستند می‌کند. به علاوه اینکه زنبوردار‌ها از لباس و پوشش کامل به جهت شغلشان برخوردارند و حتی از توری بر صورت خود استفاده می‌کند، و روشن نیست آقای پروفسور ادعای خود را مبتنی بر بیماری و درمان کدام زنبور دار مطرح می‌کند.
 

آمیتیس رمضانی: با ویروس جدید مواجهه ایم، هیچ فرضی قطعی نیست
 آمیتیس رمضانی دبیر انجمن متخصصین بیماری‌های عفونی، در خصوص ابعاد ناشناخته بودن ویروس کرونا گفت: در ابتدا بگویم که ما با یک ویروس جدیدی مواجه ایم که جامعه علمی هنوز درمان قطعی برای این بیماری ارائه نداده، واکسن‌های زیادی در حال بررسی اند پیشرفت‌هایی هم وجود داشته، اما هیچ کدام به مرحله نهایی نرسیده است.
 

وی ادامه داد: بسیاری از فرضیات پیشین در خصوص کرونا اکنون ابطال شده، به عنوان مثال تاثیر گرم شدن هوا بر تضعیف ویروس، عدم انتقال ویروس از طریق هوا، احتمال پایین بودن جهش ویروس و احتمال عفونت مجدد؛ که همه موارد فوق در حال حاضر، خلاف آن ثابت شده است؛ بنابراین هنوز شناخت کاملی از ویروس وجود ندارد.

درمان قطعی و تخصصی ویروس وجود ندارد
رمضانی در خصوص درمان قطعی کرونا گفت:درمان قطعی وجود ندارد، اما دارو‌هایی هستند که تا حدی موثر اند، مانند رمدسیویر که برای درمان ابولا به کار می‌رود، با توجه به نحوه عملکرد ویروس کرونا و ابولا و همچنین شناختی که از مکانیسم اثر و ایمن بودن این دارو وجود دارد، متوجه شدیم که استفاده از این دارو برای کرونا نیز موثر است. یا داروی هیدروکسی کلروکین که برای درمان مالاریا استفاده می‌شود، مکانیسم دارو به ما نشان داد که می‌تواند بر درمان کرونا نیزتا حدی اثرگذار باشد.

نیش زنبور عسل شاید موثر باشد اما...
آمیتیس رمضانی در ادامه با تاکید بر اصل مکانیسم اثر دارو و شناخت ماده موثره گیاهان و دارو‌ها گفت: عده‌ای ادعا می‌کنند که با فلزات، گیاه یا مثلا زنبور درمان کرونا را یافته اند، خوب ماده موثر این‌ها چیست؟ مکانیسم اثر نیش زنبورعسل یا زنجبیل چیست؟ چگونه بررسی کرده اند؟ نیش زنبور یا مس و چای سبز به چه روشی روی ویروس اثر می‌گذارد؟ چه مقدار از این ماده می‌تواند برای درمان این بیماری موثر باشد؟ بینید گیاهانی که از آن‌ها دارو تهیه می‌شود زیاد هستند به عنوان مثال ما گیاهی به نام گل انگشتانه (Digitalis purpurea) داریم که از این گیاه دارویی به نام دیگوکسین استخراج می‌شود که برای درمان نارسایی قلبی استفاده می‌گردد، داروی موثر و البته مصرف خودسرانه آن خطرناک است.

یا مثلا پنی سیلین که از قارچ پنیسیلیوم گرفته شده است. اماآیا می‌توان به مریضی که گلو دردچرکی دارد بگوییم به جای تزریق پنی سیلین، سه کیلو قارچ پنیسیلیوم بخورد؟ یا به مریضی که نارسایی قلبی دارد بگوییم روزانه چند کیلو گل انگشتانه مصرف نماید؟ قارچ پنیسیلیوم (Penicillium) غیر از پنیسیلین مواد دیگری نیز دارد که ممکن است به ضرر بیمار باشد. کاری که در آزمایشگاه‌های تخصصی دارویی انجام میشود ابتدا شناخت مولکول شیمیایی موثر قارچ یا گیاه، استخراج آن و اعمال تغییرات لازم در آن است و سپس برای تعیین مقدار و شیوه مصرف ارزیابی می‌شود. 

در مورد نیش زنبور هم همین طور است. نیش زنبور حاوی چندین ماده شیمیایی است خیلی از افراد به موادی که در نیش زنبور وجود دارد حساسیت دارندکه به صورت کهیر ضایعات پوستی و حتی شوک انافیلا که بسیار خطرناک و کشنده است بروز می‌نماید. خوب تصور کنید بیماران کرونایی که اغلب با درمان سرپایی و درمان‌های ساده طبی و استراحت در منزل امکان بهبودی دارند در معرض چنین خطری مانند نیش زنبور قرار گیرند، که منجر به فوت فرد شود؛ بنابراین کار تولید دارو و تجویز آن بسیار تخصصی است، اما متاسفانه بسیاری از افراد با مطرح کردن ادعا‌هایی از این قبیل ضمن سودجویی و بخطر انداختن جان بیماران، برای همکاران کادر درمانی فشار مضاعف ایجاد می‌نمایند. 

ادعایشان را علمی مطرح کنند، رسیدگی می‌کنیم
رمضانی در ادامه افزود: اگر افراد مدعی اند ماده موثره‌ای را جداسازی و تلخیص کرده اند و یا به کشفیاتی رسیده اند، به ما ارجاع دهند ما در انستیتو پاستور آزمایش می‌کنیم شاید به نتایج خوبی رسیدیم. اما صرف تبلیغات سوء و ادعا جز فریب و سردرگمی مردم ثمری ندارد.

تا ۲۰۲۱ منتظر واکسن کرونا نباشیم
رمضانی در خصوص پیش بینی‌هایی که در مورد ساخت واکسن کرونا وجود دارد گفت: ساخت واکسن پروسه‌ای طولانی مدت ۱۲-۱۸ ماهه است. اما برای گرفتن گواهی و تاییدیه، چند سال زمان نیاز است. مثلا واکسن ابولا، سالهاست در کشور‌های آفریقایی استفاده می‌شود و هنوز گواهی نهایی را دریافت نکرده، اما بعنوان واکسن، موثر بوده و استفاده می‌گردد.

در مورد کرونا، چون با شرایط خاصی مواجه هستیم، تولید و استفاده از واکسن فوریت دارد. در حال حاضر کمپانی‌های معتبری در حال کار و پژوهش برای تولید واکسن کرونا هستند و تا حد زیادی نیز به موفقیت رسیده اند به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۱ این واکسن تولید خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
اااا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
0
1
چرا نمیاین رو افرادی که آلرژی ندارند تست کنن. شاید جواب بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
معلومه اصلا نمی خوندیدن متن ها رو، مگه الکیه آخه زنبور بذازن رو باسن یارو بعد خوب بشه، یه واکسن و داروی معمولی حداقل 18 ماه طول میکشه تو لابراتور و آزمایشگاه با پیشرفته ترین تجهیزات باید ازمایش بشه الکی نیست که، تازه این آقای عظیم زاده خودشون تو انستستو پاستور کار میکنه اگر حرفش جدی بود روی پروژه اش کار می کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
1
2
اخه محمدپور صرفا دارو نمیفروشه که نتیجه تحقیقات اراعه میده و میگه ویتامین سی بخورین تا سیستم ایمنی تون بالا بره گوچه کبابی بخورین تا لیکوپین گوجه به بدنتون برسه. میگه قسمت سفید مرکبات رو ددر نریزین خشک کنین تو غذا و چایی استفاده کنین تا هیسپریدین به بدنتون برسه. حالا یه چای ارتیمیزینین هست و یه اسپری مس اونا رو هم نیشه تهیه کردو بررسی کرد تا دید ایا اثر داره یا نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
مشكل اينجاست كه ايشون حتي دكتر نيست، ضمن اين كه فقط بخشي از يه مقاله را در پيجشون ميذارن و ادعا ميكنن منظور اون مقاله اينه كه چيزايي كه ايشون ميگن درسته. ملت ساده هم بدون تحقيق و بدون نگاه كردن به اصل مقاله و با توجه به اين كه انگليسي بلد نيستن، گول حرفاي اين خانم رو ميخورن. الان يه عده ميان ميگن داروهاي ايشون رو خوردن خوب شدن، ولي حتي نميخوان قبول كنن كرونا داروي درماني نداره، اونا رو هم نميخوردن، خوب ميشدن. كاش فقط كسي با نسخه‌هاي ايشون نميره و ايكاش مرجعي بود كه جلوي صفحات فيك و دروغ رو ميگرفت.
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
1
4
محمدپور گفت گوجه کبابی لیکوپن دارد بخورید. محمدپور گفت پوست سفید پرتقال هسپریدین دارد بخورید این ها کرونا را درمان می کند. آیا محمدپور با اتحادیه میوه فروشان ( گوجه و پرتقال فروشان ) تبانی کرده؟ یا شما با شرکت های داروسازی و وارد کنندگان ویتامین D؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
استفاده از ماسك و مصرف ويتامين D يك موضوع جهانيه و ربطي به واردكردن داروي خاص يا شركت‌هاي داروسازي در ايران نداره اما الزام به خريد پكيج‌هاي اين خانم كه حتي پزشك هم نيستن ولي خودشون رو پزشك جا ميزنن، معلومه كه يعني چي و سودش به جيب كي ميره.