رئیس جمهور فرانسه وزرای کابینه جدید خود را معرفی کرد که بر اساس آن «ژان ایو لودریان» همچنان عهده دار وزارت خارجه این کشور خواهد بود.

کد خبر: ۶۵۰۸۴
۱۳:۵۸ - ۱۷ تير ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به نقل از یورونیوز، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، اعضای کابینه جدید این کشور را معرفی کرد که یکی از مهمترین تغییرات در میان وزرای دولت فرانسه انتصاب «ژرار دارمنن» یکی از نزدیکان نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور پیشین به عنوان وزیر کشور جدید است.
 
ژرار دارمنن که در دولت «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر سابق فرانسه، وزیر بودجه بود جانشین کریستوف کستنر، از متحدان نزدیک امانوئل ماکرون شده است.
 
کریستوف کستنر طی هفته‌های گذشته به علت نرمش در برابر معترضان به برخورد‌های خشونت آمیز پلیس از سوی اتحادیه‌های کارکنان پلیس مورد انتقاد قرار گرفته بود.
 
«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه و «فلورانس پارلی» وزیر دفاع، در دولت جدید در سمت خود ابقاء شده اند. «برنو لومر» وزیر اقتصاد نیز در کابینه جدید مقام خود را حفظ کرده است. در مقابل «نیکول بلوبه» وزیر دادگستری مانند کریستوف کستنر در دولت ژان کاستکس حضور ندارد.
 
«اریک دوپون مورتی» یکی از سرشناس‌ترین وکلای دعاوی فرانسه در کابینه جدید عهده دار مقام وزارت دادگستری شده است.
 
به دنبال درخشش سبز‌ها در انتخابات محلی اخیر فرانسه گمانه زنی‌های زیادی در مورد وزیر محیط زیست در دولت جدید مطرح شده بود و رئیس جمهور فرانسه در دولت جدید «باربارا پومپیلی» یکی از اعضای سابق حزب سبز‌ها را به عنوان وزیر جدید محیط زیست معرفی کرده است.
 
رئیس جمهور فرانسه در سال ۲۰۱۷ میلادی با شعار «نه چپ و نه راست» و آغاز فصل جدیدی از سیاست ورزی در این کشور به قدرت رسید. این در حالی است که در دولت جدید فرانسه بسیاری از چهره‌های راستگرا و نزدیکان نیکلا سارکوزی و فرانسوا فیون، رقیب راستگرای امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری به وزارت رسیده اند.
 
بیش از نیمی از اعضای هیأت وزیران جدید فرانسه را زنان تشکیل می‌دهند. اولین جلسه هیأت دولت جدید فرانسه قرار است امروز سه شنبه بعدازظهر برگزار شود.
 
ژان کاستکس نیز قرار است هفته آینده با سخنرانی در مجلس ملی فرانسه با اعلام برنامه‌های دولت خود از نمایندگان درخواست رأی اعتماد کند.
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
عکس
بشنوید
فیلم