آمریکا برای نخستین بار در شش سال گذشته، دو ناو هواپیمابر نیروی دریایی خود را به آب‌های مورد مناقشه دریای چین جنوبی اعزام کرده است. تمرینات نظامی آمریکا درست زمانی انجام می‌شود که پکن نیز در حال انجام مجموعه‌ای از تمرینات نظامی خود در این دریا است.

کد خبر: ۶۴۹۹۶
۱۵:۳۳ - ۱۶ تير ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به نقل از خبرگزاری "اسپوتنیک"، وزارت خارجه چین تمرینات نظامی آمریکا در دریای جنوبی چین را محکوم کرده و گفته است که واشنگتن ناو‌های هواپیمابر خود را عمداً اعزام کرده تا "قدرتش را به رخ بکشد". بنا به گفته "ژائو لیجیان"، سخنگوی وزارت خارجه چین، اقدام آمریکا با هدف ایجاد شکاف بین دو کشور انجام شده است.
 
بیانیه پکن در پاسخ به اقدام نیروی دریایی آمریکا در آب‌های مورد مناقشه صادر می‌شود که طی آن، دو ناو هواپیمابر با نام‌های "نیمیتز" و "رونالد ریگان" وارد دریای چین جنوبی شده‌اند. بر اساس اعلام نیروی دریایی آمریکا، مانور‌های نظامی چین، پیامی مبهم برای متحدان ایالات متحده در مورد تعهد واشنگتن به "امنیت و ثبات" در منطقه ارسال خواهند کرد.
 
آمریکا پیش‌تر نگرانی خود را درباره تمرینات نظامی پکن در دریای چین جنوبی، در نزدیکی "جزایر پاراسل" ابراز کرد. پنتاگون هشدار داده این اقدام، شرایط این دریا را دچار بی‌ثباتی کرده و پیمان بین‌المللی- مبنی بر خودداری از انجام فعالیت‌هایی که اختلافات منطقه را افزایش دهد- نقض می‌کند.
 
عمده جزایر در دریای چین جنوبی از سوی پکن کنترل می‌شود. با این وجود، این قلمرو همچنین مورد ادعای چندین کشور دیگر، از جمله ویتنام، کامبوج، برونی و فیلیپین- که همگی اعضای آسه‌آن هستند- نیز هست.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
عکس
بشنوید
فیلم