کاظم فرج‌اللهی با تاکید بر لزوم لغو افزایش ۲۱ درصدی مزد گفت: بایستی مستمری بازنشستگان به اندازه سبد معاش زیاد شود.

کد خبر: ۶۲۴۸۶
۱۱:۲۲ - ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ پیش از این سازمان تامین اجتماعی پیشنهاد افزایش ۲۱ درصدی مستمری بازنشستگان را به دولت ارائه کرده بود که درنهایت، روز گذشته اعلام شد وزیر کار قصد تجدیدنظر در این پیشنهاد را دارد و در جلسه‌ای که با تشکل‌های رسمی بازنشستگان داشته، بازنگری در میزان افزایش مستمری را قبول کرده است.
 
کاظم فرج‌اللهی (فعال صنفی کارگران و بازنشستگان) با تاکید بر اینکه افزایش ۲۱ درصدی مستمری‌ها برای بازنشستگان قابل قبول نیست، می‌گوید: اگر می‌خواهند رضایت بازنشستگان را جلب کنند باید مستمری‌ها را به گونه‌ای افزایش دهند که از پس هزینه‌های زندگی بربیاید.
 
وی با تاکید بر اینکه تورم بالای ۴۰ درصد است و روز به روز کالا‌ها و خدمات گران‌تر می‌شوند، ادامه می‌دهد: در جلسات رسمی کمیته دستمزد، سبد معیشت ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شده؛ درحالیکه رقم واقعی آن نزدیک ۹ میلیون تومان است؛ بنابراین برای اینکه کارگران شاغل و بازنشسته بتوانند یک رفاه حداقلی داشته باشند، باید ماهانه ۹ میلیون تومان حقوق بگیرند.
 
فرج‌اللهی با اشاره به بیانیه‌ای که ۶ هزار کارگر و بازنشسته خطاب به دولت امضا کرده‌اند، می‌افزاید: سازمان تامین اجتماعی در ارائه پیشنهاد به دولت باید نظرات بازنشستگان را لحاظ کند؛ علاوه بر آن بایستی در جلسه شورایعالی کار که ظاهراً قرار است سه‌شنبه برگزار شود، افزایش ۲۱ درصدی حداقل مزد کارگران ملغی شده و مزد نیز به اندازه سبد معیشت و تورم واقعی افزایش یابد.
 
به گفته او، شش هزار کارگر و بازنشسته از دولت درخواست دارند به مطالبات مزدی آن‌ها توجه نماید؛ با توجه به افزایش افسارگسیخته‌ی هزینه‌های زندگی، افزایش ۲۱ درصدی دریافتی کارگران به هیچ‌وجه قابل قبول نیست.
 
فرج‌اللهی در پایان تاکید می‌کند: کارگران و بازنشستگان سر مساله دستمزد کوتاه نمی‌آیند؛ چراکه دستمزد مهم‌ترین و ضروری‌ترین مطالبه‌ی طبقه کارگر است.
منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم