محسن جلیلوند استاد روابط بین‌الملل: دیدگاه آمریکا این است که ونزوئلا خود نفت دارد و با توجه به کرونا و مسائلی که در ایران پیش آمده، مصرف بنزین پایین آمده و با توجه به گفته وزیر نفت، ایران بنزین مازاد دارد و به همین دلیل بنزین مازاد را برای ونزوئلا می‎فرستد. شرکت‌ها هم براساس اطلاعات ماهواره‌ای گفته‌اند که یک کشتی از ایران به سمت ونزوئلا حرکت می‌کند بنابراین آمریکایی‌ها روی این موضوع حساس شده‌اند؛ چون دو کشور تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند

کد خبر: ۶۱۴۱۶
۱۹:۰۰ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹

جلیلوند: تنش‌ها میان تهران و واشنگتن افزایش می‌یابد

 

دیدارنیوز ـ پرستو بهرامی‌راد: تنش‌ها میان تهران و واشنگتن به منطقه کارائیب رسیده است. در حالی که سایت "میدل‌ایست‌آی" چندی قبل در به توافق پنهانی آمریکا و جمهوری اسلامی بر سر نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی پرداخته بود، اما این بار تنش دو کشور به نزدیکی قاره آمریکا رسیده است.

 

چندی قبل یک مقام ارشد دولت آمریکا که حاضر به افشای نامش نشده به خبرگزاری رویترز گفته است که واشنگتن در حال بررسی اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به انتقال بنزین توسط ایران به ونزوئلا است. همچنین صفحه رسمی نیروی دریایی آمریکا در توییتر نوشت که کشتی‌های جنگی دیترویت، لسن، پریبل، فارگات در واکنش به حرکت نفت‌کش ایرانی به سمت ونزوئلا به دریای کارائیب اعزام شدند. پیش از این نیز یکی از مقامات ایالات متحده اعلام کرد که ۹ تن شمش طلا توسط ماهان ایر، از ونزوئلا به ایران، در مقابل خدمات نفتی منتقل شده، که ایران این ادعا را تکذیب کرده است.

 

رسانه نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در خصوص حرکت نظامی آمریکا به کارائیب نوشت: «در صورتی که آمریکا مشابه دزدان دریایی قصد ایجاد ناامنی در آبراه‌های بین‌المللی را داشته باشد دست به ریسکی خطرناک زده که به طور قطع بدون واکنش نخواهد بود. ایران و ونزوئلا به صورت غیرقانونی و در اقدامی یک جانبه از سوی آمریکا تحریم شده‌اند. کارشناسان معتقدند این رفتار ایران پیام سیاسی مشخصی  در جهت به چالش کشیدن تحریم‌ها برای آمریکا دارد.

 

محسن جلیلوند، کارشناس، پژوهشگر و استاد روابط بین‌الملل در مورد کشتی حامل بنزین ایران به سمت ونزوئلا و واکنش آمریکا به دیدارنیوز می‎گوید: «ادعایی که آمریکا در مورد کشتی نفتی ایران به سمت ونزوئلا دارد، براساس گزارش شرکت‌هایی است که به وسیله ماهواره، کشتی‌ها را بر روی اقیانوس‌ها رصد می‌کنند. اما فهمیدن این موضوع که این کشتی حامل چه چیزی است، مشکل خواهد بود. گروهی می‌گویند حامل بنزین است و گروه دیگر می‌گویند نفت می‌برد. دیدگاه آمریکا این است که ونزوئلا خود نفت دارد و با توجه به کرونا و مسائلی که در ایران پیش آمده، مصرف بنزین پایین آمده و با توجه به گفته وزیر نفت، ایران بنزین مازاد دارد و به همین دلیل بنزین مازاد را برای ونزوئلا می‎فرستد. شرکت‌ها هم براساس اطلاعات ماهواره‌ای گفته‌اند که یک کشتی از ایران به سمت ونزوئلا حرکت می‌کند بنابراین آمریکایی‌ها روی این موضوع حساس شده‌اند؛ چون دو کشور تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند».

 

وی در ادامه بیان می‎‌کند: «از نظر سطح استراتژیک آمریکای لاتین حیات خلوت ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود و از زمان دکترین مونرو (اوایل قرن ۱۹) آمریکا اجازه دخالت کشور‌های دیگر را در آنجا نمی‌دهد. به جز مورد استثنایی کوبا که  با ۱۰ الی ۱۲ میلیون جمعیت اصلاً برای ایالات متحده مهم نیست که بخواهد برای این کشور وارد چالش استراتژیک شود. ولی در مجموع آمریکای لاتین حیات خلوت آمریکا است و کشور‌هایی که به این منطقه ورود کنند مستقیما با خود آمریکا وارد درگیری می‌شوند.چون طرح دکترین مونرو هنوز پابرجاست و ایالات متحده آمریکا حق دخالت را به دیگر کشورها در آمریکای لاتین نمی‌دهد. به همین دلیل آمریکا به خود اجازه هر حرکتی را در این منطقه می‌دهد. از سوی دیگر آمریکا در دریای کارائیب پایگاه دارد. همچنین هزینه جا به جایی نیروی نظامی بر روی دریا بسیار زیاد است و وقتی آمریکا این هزینه را می کند قطعاً فایده آن را مد نظر دارد و برای ژست گرفتن این هزینه را انجام نمی‎دهد. من فکر می‌کنم آمریکایی‌ها موضوع را بسیار جدی گرفته‌اند».

 

این کارشناس بین‎الملل در مورد روابط ایران و آمریکا و تحلیل سایت"میدل‌ایست‌آی" در مورد توافق پنهانی تهران و واشنگتن می‎گوید: «چالش ایران با ایالات متحده آمریکا یک چالش استراتژیک است و اینکه ژورنالیست‌ها در موارد مختلف مثل قضیه الکاظمی و یا در مورد آزاد کردن زندانی‌های دو کشور و یا ... امکان می‎دهند رابطه ایران و آمریکا خوب بشود، به نظر من تحلیل معتبری نیست و این موارد تحلیل‌های ژورنالیستی است. طبیعتاً کسانی که پشت سر این مطبوعات هستند، سفارش می‌دهند که این مباحث را بنویسند. ولی واقع قضیه این است که چالش ایران با آمریکا یک چالش استراتژیک است و تا زمانی که چالش استراتژیک بین دو کشور حل نشود، این زمینه‌سازی‌های جزئی نمی‌تواند کاری پیش ببرد. میزان هزینه‌ای که آمریکا بعد از خروج برجام در مقابل ایران می‌کند هزینه بسیار زیادی است و در آمریکا وقتی برای امری هزینه شود و فایده نداشته باشد، باید جوابگو بود. به همین خاطر من فکر می‌کنم این موضوعات فقط تحلیل‌های ژورنالیستی و مطبوعاتی است. در حال حاضر شاهد افزایش تنش‌های میان ایران و آمریکا خواهیم بود؛ حتی در دوران کرونا هم این اتفاق خواهد افتاد».

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
عکس
بشنوید
فیلم