تیتر امروز

عوام شهرکرد و همدان آب ندارند؛ ایرادی ندارد!
افاضات اضافه

عوام شهرکرد و همدان آب ندارند؛ ایرادی ندارد!

در هفته‌ای که سپری شد خوشبختانه بلایای طبیعی تا حد زیادی از مملکت دست برداشته و بر سر عوام نازل نشد اما مسائل انسانی همچنان برقرار است، گرچه عوام‌الملک می‌گوید ما اصلا مشکلی نداریم!
۱۰ نکته از بازی استقلال و ملوان
به آبی‌ها گل زدید، شادی نکنید!

۱۰ نکته از بازی استقلال و ملوان

استقلال در انزلی در نیمه مربیان برنده شد تا هواداران‌ این تیم‌، باخت هفته اول مقابل سپاهان را به دست فراموشی بسپارند. مرور چند نکته از این بازی خالی از لطف نیست.

توسعه تولید قارچ"گانودرما" در خراسان شمالی با باز شدن پای آن در بازار

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با پیدا کردن بازار و آشنا شدن مردم با قارچ گانودرما، تولید این محصول در استان افزایش خواهد یافت.

کد خبر: ۵۸۱۶۷
۱۴:۵۸ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۹

توسعه تولید قارچ

دیدارنیوز ـ محمدعلی شریکیان اظهارکرد: گانودرما یکی از انواع قارچ‌های خوراکی است که تولید آن حدود یک سالی است در کشور آغاز شده است.
 
وی با اشاره به اینکه تاکنون یک مجوز از سوی این سازمان برای تولید این نوع از قارچ صادر شده است، افزود: مجوز تولید صادر شده است، اما هنوز فرآیند کار به مرحله تولید محصول نرسیده است.
 
شریکیان با اشاره به تغییر ذائقه مردم ادامه داد: بعد از آشنایی مردم با این نوع از قارچ و پیدا شدن بازار‌های مناسب، تولید و تقاضا برای این محصول نیز افزایش خواهد یافت.
 
وی تصریح کرد: قارچ گانودرما بیشتر خواص دارویی دارد و برای مواردی همچون تولید دمنوش استفاده می‌شود.
 
این مقام مسئول توضیح داد: تولید قارچ گانودرما همانند تولید سایر قارچ‌ها است چراکه این محصول در محیط کنترل شده تولید می‌شود و به طور کلی می‌توان در محیط کنترل شده هر محصولی را تولید کرد.
 
گفتنی است چندی پیش صغری احمدی کارآفرین برتر در حوزه تولید قارچ در خراسان شمالی اظهار کرده بود: روستاییان این استان توان مالی برای تولید قارچ گانودرما ندارند.
 
وی با اشاره به اینکه قارچ گانودرما به نام پادشاه گیاهان دارویی معروف است، افزود: این نوع از قارچ دارای آنتی اکسیدان بالایی است و می‌تواند بر روی سیستم ایمنی بدن نقش مهمی را ایفا کند و از سوی دیگر برای درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز مناسب است.
 
وی با بیان اینکه پرورش هر دوره از پرورش قارچ گانودرما بین ۹۰ تا ۱۰۰ روز است، ادامه داد: در هر دوره پرورش ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم از این نوع قارچ تولید می‌شود.
 
احمدی اظهار کرد: قارچ گانودرما از بازار خیلی خوبی برخوردار است و اکنون یک بازار تضمینی برای فروش این محصول در تهران وجود دارد و هر کیلوگرم از این نوع قارچ تا قیمت ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
 
وی با اشاره به اینکه آموزش پرورش تولید این قارچ را به افراد زیادی از این استان ارائه داده ام، تصریح کرد: ۳۰ تا ۴۰ نفر از افراد آموزش دیده این قارچ را تولید و محصول آن‌ها را خریداری می‌کنم.
 
این کارآفرین برتر تاکید کرد: تاکنون موفق شده ام تا قارچ تولیدی را در داخل استان و به فروشگاه‌هایی همچون عطاری‌ها به فروش برسانم و تولید این قارچ از بازار خوبی برخوردار است.
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: برای پرورش این نوع از قارچ تعداد زیادی از روستاییان به خصوص زنان روستایی آموزش دیده اند و این افراد از فضای کافی برای تولید آن برخوردار هستند، ولی متاسفانه با نبود نقدینگی جهت خرید کمپوست و تجهیزات مواجه هستند و نیازمند ارائه تسهیلات کم بهره هستند.
 
احمدی با بیان اینکه یک زن خانه دار در هر دوره از پرورش این نوع از قارچ می‌تواند درآمدی حدود ۱۷ میلیون تومان کسب کند و از سوی دیگر هزینه تجهیز کردن و خرید کمپوست اعتباری حدود پنج میلیون تومان را در بر دارد، گفت: بنابراین اگر تسهیلات به این افراد اعطا شود این افراد هم می‌توانند پول تسهیلات دریافت شده از بانک را در دور اول پرداخت کنند و از سوی دیگر پول لازم برای خرید کمپوست برای دور بعدی را نیز خواهند داشت.
 
وی خاطرنشان کرد: مدتی است به دنبال آن هستم تا مجتمع آموزشی و پرورشی قارچ گانودرما و حتی بسته بندی آن را در شهرستان راز و جرگلان ایجاد کنم و در این ارتباط مجوز‌های لازم نیز اخذ شده است، اما با مشکل بروکراسی اداری جهت اخذ تسهیلات مواجه هستم.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی