مدیرکل دامپزشکی مازندران گفت که تلفات پرندگان مهاجر همچنان در منطقه میانکاله کم و بیش ادامه دارد و تداوم این وضعیت تا زمان حضور پرندگان دور از انتظار نیست.

کد خبر: ۵۲۶۴۳
۱۱:۱۶ - ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

تلفات پرندگان مهاجر در میانکاله همچنان ادامه دارد

دیدارنیوز ـ تلفات پرندگان مهاجر در میانکاله از چهارم بهمن ماه شروع شد و در یک هفته نخست به مرگ هزاران پرنده از گونه‌های مختلف انجامید.
 
دکتر حسین رضوانی روز چهارشنبه با تاکید بر این که ماموران دامپزشکی با همکاری محیط زیست بی درنگ و در اولین فرصت لاشه‌های پرندگان را جمع آوری و به صورت بهداشتی دفن می‌کنند، افزود: به طور میانگین روزانه ۳۰ تا ۶۰ بال لاشه پرنده تلف شده جمع آوری می‌شود.
 
وی با تاکید بر این که در شرایط نامساعدی آب و هوایی به دلیل عدم ورود قایق به تالاب و مشکلات ناشی از آن نمی‌تون جمع آوری پرندگان تلف شده را انجام داد، گفت: یکی از دلایل تداوم تلفات، لاشه خوری دیگر پرندگان است.
 
مدیرکل دامپزشکی مازندران همچنین اظهار داشت: به نظر می‌رسد پرندگان مبتلا به بوتولیسم به عنوان عامل اصلی تلفات با پرواز در مسافت‌های مختلف شبه جزیره میانکاله تلف می‌شوند و این موضوع سبب شده است تا شاهد وجود پرندگان تلف شده در همه نقاط تالاب باشیم.
 
رضوانی با تاکید بر این نکته که طبق اعلام و تاکید گذشته همچنان شرایط قرنطینه‌ای بر میانکاله حاکم و شکار پرندگان در این منطقه ممنوع است، گفت: طبق اعلام رسمی سازمان دامپزشکی کشور علت تلفات پرندگان وحشی در تالاب بین‌المللی میانکاله مسمومیت طبیعی و یا همان بیماری بوتولیسم است.
 
طبق اعلام رسمی و غیر رسمی از تلفات پرندگان مهاجر در میانکاله از چهارم بهمن ماه که نخستین تلفات مشاهده شده تا کنون حدود ۱۵هزار بال پرنده وحشی از سوی دامپزشکی و بیش از ۱۸هزار بال از سوی محیط زیست در ۱۲ گونه از پرندگان زمستان گذران گزارش شده است. بیشترین تلفات مربوط به چنگر و فلامینگو بوده است.
 
نشست بررسی هه جانبه رخداد تلفات پرندگان وحشی میانکاله در ساری 
مدیرکل دامپزشکی مازندران همچنین از برگزاری نشست یک روزه بررسی همه جانبه رخداد تلفات پرندگان وحش تالاب میانکاله در روز هفتم اسفند ماه سال جاری در ساری خبر داد.
 
وی گفت که این نشست با حضور معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور به همراه مسئولان و کارشناسان مرتبط سازمانی، کارشناسان و دوستداران محیط زیست برگزاری می‌شود.
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: