تیتر امروز

علی(ع) برای این جماعت (و برای ما) حیف است!
به مناسبت ولادت با سعادت امیر‌المومنین

علی(ع) برای این جماعت (و برای ما) حیف است!

سیزدهم رجب مزین است به ولادت مولی‌الموحدین علی بن ابیطالب و به همین مناسبت حسین جعفری پژوهشگر دینی، در یادداشتی اختصاصی، قطره‌ای از این دریا را وصف نموده است.
حزب فقط حزب‌الله و جایگاه احزاب در ایران + ویدیو
در «قسمت اول» از «دومین برنامه رکن سه» با «قربانعلی قائمی» مطرح شد

حزب فقط حزب‌الله و جایگاه احزاب در ایران + ویدیو

در «دومین برنامه» از سری برنامه‌های «رکن سه» با قربانعلی قائمی، فعال سیاسی، شخصیت اجرایی و تشکیلاتی، جایگاه احزاب در جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار دادیم. قسمت اول این گفت‌وگو را ببینید، بشنوید...
از دوران بیسوادی و گرسنه مردن تا عصر هیأت به درد بخور واگذارسازی و جعفر جکسون
افاضات اضافه

از دوران بیسوادی و گرسنه مردن تا عصر هیأت به درد بخور واگذارسازی و جعفر جکسون

خواندن روزنوشت‌های عوام‌الملک در هفته‌های متمادی نشان‌دهنده یک حقیقت بزرگ است، اینکه اگر عصر ابراهیم نبود قطعا این استعداد شگرف جناب عوام‌الملک به منصه ظهور نمی‌رسید. قلمش مستدام.

فقر دلیل اصلی اعتراضات در عراق است

خبرگزاری فرانسه در گزارشی میدانی درباره اعتراض‌های گسترده در عراق در گفت‌وگو با یک کارشناس و چند معترض به این نتیجه رسیده است که فقر گسترده باعث بروز اعتراض‌ها شده است.

کد خبر: ۴۵۹۸۳
۱۰:۳۷ - ۰۳ دی ۱۳۹۸

دیدارنیوز - گزارش خبرگزاری فرانسه که روز دوشنبه دوم آذر منتشر شد با سرگذشت زنی آغاز می‌شود که هفت فرزند دارد. هیچ کدام از فرزندانش شاغل نیستند و شوهرش چهار سال پیش فوت کرده زیرا توان پرداخت هزینه مداوای خود را نداشته است.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که این مادر و هفت فرزندش چهار کیلومتر را با پای پیاده برای پیوستن به "مرکز اعتراض" در شهر دیوانیه طی می‌کنند چون حتی توان پرداختن کرایه تاکسی را ندارند.

این زن بیوه ۵۷ ساله که به گفته خودش از آغاز اعتراضات تا کنون در تمامی تظاهرات و گردهم‌آیی‌ها شرکت کرده، تاکید می‌کند: «من در وطنم در عذابم، در کشوری که دارای ثروت عظیمی است».

گزارشگر خبرگزاری فرانسه ضمن بیان اینکه اظهارات زن عراقی با انتقادهای دیگر معترضان عراقی هم‌خوانی دارد، به نقل از پرفسور موسی خلف، کارشناس اقتصادی عراقی تصریح می‌کند: «علت اصلی اعتراضات سراسری در عراق فقر خانمان‌سوز است.»

به گفته خلف هشت میلیون نفر، یعنی یک‌پنجم جمعیت عراق زیر خط فقر زندگی می‌کنند و از هر چهار شهروند جوان، یک نفر بیکار است.

چشم‌اندازی تاریک

در ادامه گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است که ملت عراق چشم‌انداز روشنی برای بهبودی اوضاع خود ندارند، زیرا ۶۰ درصد جمعیت این کشور را شهروندان نابالغ تشکیل می‌دهد و بر اساس تخمین کارشناسان در ده سال آینده جمعیت عراق ده میلیون نفر افزایش می‌یابد و به ۵۰ میلیون نفر می‌رسد.

مشکلی که در آینده اوضاع اقتصادی را تحت تاثیر قرار خواهد داد این است که بسیاری از کشورهای جهان به تولید انرژی‌های تجدیدپذیر رو آورده‌اند و در آینده کمتر از امروز به نفت و مشتقات آن وابسته خواهند بود.

بسیاری از معترضان در دیوانیه به گزارشگر خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که دولت عراق درآمد کافی دارد اما آن را ناعادلانه تقسیم می‌کند. به اعتقاد آنها بحران اقتصادی عراق در فساد اداری، رانت‌خواری و "بی‌کیفیتی" مدیران ناکارآمد ریشه دارد. 

یکی از معترضان گفته است: «آنها (اعضای دولت) فاسد هستند، سرمایه ملت را غارت می‌کنند»

عراق در فهرست کشورهای فاسد سازمان "ترانس‌پارنسی اینترنشنال" (شفافیت بین‌المللی) در رده دوازدهم قرار دارد.

خبرگزاری فرانسه از پژوهشی خبر می‌دهد که دولت عراق تهیه کرده و بر مبنای آن، از سال ۲۰۰۳ تاکنون ۴۵۰ میلیارد دلار اختلاس شده است.

در پایان گزارش این خبرگزاری سرگذشت یک معترض ۳۰ ساله آمده است که پس از پایان تحصیلات دانشگاهی به عنوان استاد رشته تربیت بدنی در دانشگاه کار کرده، اما حقوق ۱۰۰ دلار در ماه کفاف زندگی او را نمی‌داده، به همین علت مدتی تاکسی‌رانی کرده و در نهایت یک مغازه شیرینی‌فروشی دایر کرده است. اما با وضعیت اقتصادی خراب فعلی، آنجا هم حدود ۱۰۰ دلار ماهانه درآمد دارد و باید در آینده مغازه‌اش را تعطیل کند.

این مرد ضمن بیان اینکه درآمد اعضای خانواده‌اش در مجموع ۱۵۰ دلار است، می‌پرسد: «چگونه چنین چیزی ممکن است، آن هم در کشوری که یکی از نفت‌خیزترین کشورهای جهان به‌شمار می‌رود؟»

ادامه اعتراض‌ها

اعتراض‌ها در شهرهای گوناگون عراق به‌ویژه در جنوب این کشور، روز دوشنبه نیز ادامه داشتند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، هزاران نفر خیابان‌ها و اماکن عمومی در شهرهای جنوبی را اشغال کردند.

روز یکشنبه نیز برای چند ساعت خیابان‌ها و ساختمان‌های دولتی در بغداد و شهرهای جنوبی عراق به تصرف معترضان درآمده بود.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی