تیتر امروز

ملکیان: نظر برخی علما مبنای دینی و قرآنی ندارد/ خاتمی برای کار سیاسی در جهان سوم مناسب نیست/ به صداقت میرحسین شک ندارم
گفت‌و‌گوی دیدار در برنامه اصل ۲۷ با فیلسوف و متفکر معاصر (قسمت دوم)

ملکیان: نظر برخی علما مبنای دینی و قرآنی ندارد/ خاتمی برای کار سیاسی در جهان سوم مناسب نیست/ به صداقت میرحسین شک ندارم

استاد مصطفی ملکیان، فیلسوف و متفکر معاصر، یکی دیگر از مهمانان ویژه فصل جدید برنامه اصل ۲۷ بود؛ او در بخش دوم این گفت‌و‌گو به زوایای مختلف ادیان و نظریه‌های مرتبط با آن پرداخت.
نعیمی‌پور: خاتمی می‌گوید رفراندوم، اما
نماینده پیشین مجلس در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدارنیوز در برنامه رکن سه

نعیمی‌پور: خاتمی می‌گوید رفراندوم، اما "نیشگون" نمی‌گیرد/ حکومت اسلامی جایگزین جمهوری شده/ انشاالله، در دیدارنیوز با تاجزاده مناظره می‌کنم

محمد نعیمی‌پور در دومین قسمت از گفت‌وگوی اختصاصی خود با دیدارنیوز روش‌ افرادی چون مصطفی تاجزاده و مهدی نصیری را ژورنالیستی و بی‌حاصل دانست و گفت: سیاستمدار باید روشی مستقل از سر و صدای رسانه‌ای...

گزارش نشست تخصصی مشارکت حقوق شهروندان در مدیریت شهری

نشست تخصصی مشارکت حقوق شهروندان در مدیریت شهری در حالی برگزار شد که کمیته حقوق شهروندی شورای شهر تهران ذیل کمیسیون نظارت و حقوقی این شورا آغاز به کار کرد.

کد خبر: ۴۴۳۵
۱۰:۴۴ - ۱۵ تير ۱۳۹۷
نشست حقوق شهروندی
 
دیدارنیوز - به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، همزمان با برگزاری دهمین و آخرین نشست علمی تخصصی مشارکت حقوق شهروندان در مدیریت شهری با حضور محسن هاشمی، رئیس شورا، ابراهیم امینی، رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی، محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا، علی اعطا، سخنگوی شورا، شهین‌دخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی، اساتیدی از دانشگاه علامه طباطبایی و فعالان حقوق شهروندی، «کمیته حقوق شهروندی» شورا هم آغاز به کار کرد.

ابراهیم امینی، رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران، ضمن اعلام خبر تشکیل کمیته حقوق شهروندی ذیل کمیسیون و تلاش‌های کمیسیون در تحقق این مهم طی سخنانی اظهار کرد: در دنیا شوراها تحت عنوان پارلمان محلی و شهرداری‌ها به عنوان دولت محلی با مشارکت شهروندانشان نقش گسترده‌ای در اداره شهرها دارند و در حقیقت مدیریت یکپارچه شهری در تمام عرصه‌ها بر عهده این دو نهاد است.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا یادآور شد: متاسفانه به دلیل نو پا بودن شوراها در کشور هنوز جایگاه حقوقی و واقعی شهروندان تبیین نشده است و علی رغم اینکه صرفا شهرداری ها با در آمدهای خودشان شهر را اداره می کنند و کمکی از دولت تزریق نمی شود از سوی مجموعه های اجرایی دولتی هزینه هایی بر شهر تحمیل می شود که بار آن بر دوش شهروندان خواهد بود. برای نمونه شهرداری اقدام به ساماندهی معابر می کند اما بعد از مدتی سازمانهای همچون آب و برق و گاز و مخابرات هم در همان مسیر ها اقدامات مرتبطی انجام می دهند که باعث تخریب دوباره همان مسیر ها می شود. این نشان از عدم مدیریت یکپارچه در امور اجرایی شهر دارد که هزینه‌های گزافی را به شهر تحمیل می کند.

وی با بیان اینکه معتقد است حقوقدان‌ها و رسانه‌ها و افرادی که در این حوزه قلم می‌زنند در به ثمر رساندن جایگاه واقعی شوراها و مدیریت شهری نقش آفرینی خواهند داشت، افزود: بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات در راستای احقاق حقوق شوراها و شهرداری ها از یک سو جایگاه و ضرورت مدیریت یکپارچه شهری را در پی دارد و از سوی دیگر موجب آشنایی شهروندان به حقوق و تکالیف شهروندی شان می شود.

ابراهیم امینی در ادامه افزود: البته شهروندان این تلقی را دارند که اجرای تکالیف در گرو اعتماد به حاکمیت است که حق هم است. به همین دلیل هم شورای شهر که نماد علمی و بارز دموکراسی است به دنبال این است که از تمامی ابزار ها با کمک حقوقدان‌ها و کسانی که دغدغه حقوق شهروندی دارند، برای پیشبرد اهداف تکالیف حقوق شهروندی استفاده کند. یکی از دلایل تشکیل کمیته حقوق شهروندی نیز زمینه‌سازی این اعتماد عمومی است.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا در ادامه خاطر نشان کرد: شهرداری به عنوان دولت محلی توان و پتانسیل بالایی برای ورود به مباحث مرتبط به آموزش و آشنایی شهروندان با حقوق شهروندی دارد. شورای شهر نیز به عنوان قانون‌گذار محلی می‌تواند الزامات قانونی مرتبط با ورود شهرداری برای فعالیت در عرصه تحقق حقوق شهروندی را فراهم کند و نیز از جایگاه نظارتی بر حسن اجرای این الزامات نظارتی همه جانبه داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: در کنار تبیین حقوق شهروندی بحث آموزش در این زمینه هم اهمیت ویژه‌ای دارد. در حقیقت جلب مشارکت شهروندان از طریق آشنایی با حقوق و تکالیف شهروندی محقق خواهد شد که هم شهروندان را امیدوار کنیم و هم اعتمادشان را جلب کنیم.

امینی تاکید کرد: باید کاری کنیم که شهروندان درگیر تصمیم‌سازی و اجرای تصمیمات در مدیریت شهری شوند.

 

گزارش نشست تخصصی مشارکت حقوق شهروندان در مدیریت شهری

مولاوردی: آمادگی داریم با همکاری شورا و شهرداری، کلینیک‌های حقوق شهروندی را فعال کنیم

شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور شهروندی نیز که در این جلسه حضور داشت با اعلام آمادگی برای امضاء تفاهم‌نامه‌ای با شورای شهر تهران در خصوص تحقق اهداف منشور حقوق شهروندی گفت: این آمادگی را هم داریم که با همکاری شورا و شهرداری کلینیک های حقوق شهروندی را در سرای محلات و شورایاری ها فعال کنیم.

وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: همزمانی آغاز به کار کمیته حقوق شهروندی در شورای شهر تهران را با آخرین نشست از سلسله نشست های مرتبط با حقوق شهروندی را به فال نیک می گیریم چراکه شاهدیم از ساختار به کارکرد برای حقوق شهروندی رسیدیم.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور شهروندی خاطر نشان کرد: موضوع نشست مشارکت موثر شهروندان در مدیریت شهری است. بنابراین انتظاری که از یک شهروند کنشگر و آگاه در حوزه مدیریت شهری داریم این است که ارائه راه کار بدهد.

مولاوردی در ادامه گفت: ما این آمادگی را داریم که از تمامی ظرفیت های موجود در دبیر خانه، شورای شهر و شهرداری تهران و تمامی تشکل ها و فعالین حقوق شهروندی برای به حرکت درآوردن شهروندان به منظور آشنایی و مطالبه گری تکالیف حقوق شهروندشان بهره بگیریم تا مشارکت موثر، آگاهانه و فعالانه که در پارادایم جدید مدیریت شهری تعریف شده است به اجرا درآید.

وی یکی از اولویت‌های مهم سیاست‌گذاران شهری را جلب مشارکت در تمامی مراحل طراحی، اجرا و ارزیابی برنامه‌های شهری دانست و گفت: یکی از شاخصه‌های توانمندسازی مشارکت است که اگر در مدیریت شهری بخواهیم به شهروند توانمند برسیم باید فرایند را به گونه‌ای طی کنیم که مشارکت در بخش ذهنی و رفتاری فعالیت‌های داوطلبانه جمعی و گروهی نهادهای فعال مدنی اتفاق بیافتد.

به اعتقاد او محیط شهری پیچیده، پویا و متنوع و چند وجهی شهرها نیاز به طراحی سیستم چند وجهی و مشارکت جویانه دارد.

مولاوردی در بخش دیگری از سخنان خود به الگوی مطلوب شهری اشاره داشت و گفت: الگویی به این عنوان مطرح می شود که حکمروایی و توسعه از پایین به بالا را اجرایی نماید. به تعبیری الگوی مدیریت، باید همه گروههای فراگیر شهری را دربر بگیرد و هیچ شهروندی نادیده گرفته نشود.

وی ادامه داد: وقتی صحبت از مشارکت آگاهانه می‌شود، تلقی این نیست که مشارکت شهروندان تنها هر چهار سال یکبار پای صندوق‌های رای نمود پیدا کند، بلکه این مشارکت باید لحظه به لحظه باشد.

حق شناس: امیدواریم در تحقق حقوق زنان، کودکان، اقشار و اقوام مختلف گام‌های موثرتری برداشته شود

محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا ضمن تشکر از همتای خود برای تشکیل کمیته حقوق شهروندی در شورا و با اشاره به حضور دستیار ویژه رئیسجمهور در امور حقوق شهروندی در جلسه اظهار کرد: خانم مولاوردی یکی از چهره‌های شاخص در دفاع از حقوق شهروندی است. حضور ایشان را در این عرصه مغتنم می‌دانیم و امیدواریم در تحقق حقوق زنان، کودکان، اقشار و اقوام مختلف گام‌های عملی و موثرتری برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه در چهلمین سال انقلاب اسلامی هستیم اما کماکان در تبیین حقوق شهروندی و تحقق اصولی‌ترین خواسته انقلاب که استقلال و آزادی و اجرای فصل مهم قانون اساسی که حقوق ملت در آن تبلور می‌کرد باید تلاش‌ها کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا در ادامه یادآور شد: یکی از اتفاقات که با شورای پنجم نمود عینی پیدا کرده است رویکرد جریان اصلاحات به حقوق شهروندی است و طبعا" انتظار هم می رفت که کمیته ای در این خصوص در این دوره شکل بگیرد.

علی اعطا: مشارکت شهروندی تنها پای صندوق انتخابات خلاصه نمی شود

علی اعطا عضو و سخنگوی شورا نیز با تاکید بر اینکه باید سازو کاری در جهت استفاده از نظرات شهروندان در اداره شهر طراحی شود اظهار کرد: متاسفانه برنامه‌ریزی شهری بدون استفاده از نظرات شهروندان و در جهت نیازسنجی‌ها شکل نمی‌گیرد که این خود به خود عدم مشارکت را در پی دارد. به همین دلیل است که شهروندان تمایلی به طرح‌های مشارکت‌جویانه یک جانبه از سوی مدیران شهری بی توجه هستند. چراکه این طرح‌ها و برنامه‌ها بر اساس نیاز آنها تدوین و احرا نشده است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه شورایاری‌ها به عنوان یکی از راه‌های ظرفیت‌سازی برای جلب مشارکت شهروندی می‌تواند مورد توجه باشد، اظهار کرد: شورایاری‌ها به عنوان انجمنی که ذیل شوراهای شهر و بر اساس ماده 80 قانون شوراها در دوره‌هایی فعال بودند ضمن آنکه بازوی نظارتی شوراها در محلات ومناطق نیز به شمار میرفتند و می‌توانستند ابزاری برای جلب مشارکت شهروندان و تحقق حقوق شهروندی باشند که به دلایلی از این کارد خودش منحرف شده است.

وی ادامه داد: در این دوره با تشکیل کارگروه‌های تخصصی از شورایاری‌ها در محلات به سمتی حرکت می‌کنیم که مشارکت شهروندی از طریق این شبکه مویرگی فراهم شود.

اعطا در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر مشارکت شهروندان را صرفا در فواصل چهار ساله انتخاباتی می ببینیم که نگاه صحیحی نیست. بنابراین نیاز به توسعه ابزارها و راهکارهایی برای تبدیل مشارکت شهروندی به مشارکتی به کرار و مستمر داریم. خوشبختانه در برنامه شهردار تهران این موضوع جایگاه ویژه ای دارد.

وی ابراز امیدواری کرد در شورا و با همکاری شهرداری تهران در فرصت باقی مانده برای تحقق بحث مشارکت شهروندی گام‌های روبه جلویی برداشته شود.

گفتنی است این نشست با همکاری دبیر خانه حقوق شهروندی و دانشگاه علامه طباطبایی عصر گذشته با حضور رئیس و نایب رئیس شورا ، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی و اساتیدی از دانشگاه علامه و نیز تعدادی زیادی از فعالین حقوق شهروندی به منظور آغاز به کار کمیته حقوق شهروندی در شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی