رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اندیمشک گفت:سد‌های کرخه و دز در همایش ثبت ملی آثار صنعتی کشور، ثبت ملی شدند.

کد خبر: ۴۴۲۹۵
۱۴:۲۵ - ۱۷ آذر ۱۳۹۸

سد‌های کرخه و دز در اندیمشک ثبت ملی شدند

دیدارنیوز ـ روح اله شاهرخیان افزود: این همایش امروز در شهرستان ماهشهر با حضور نمایندگان ۲۶ استان و با حضور معاون میراث فرهنگی کشور، هیات ثبت آثار میراث فرهنگی کشور، هیات همراه داوری و مسئولان میراث فرهنگی استان ها، برگزار شد.
 
وی گفت: در این همایش آثار مختلفی ارایه شد که در این بین پرونده سد دز و سد کرخه شهرستان اندیمشک پس از بررسی طولانی ثبت ملی شدند.
 
وی بیان کرد: پرونده ثبت ملی راه آهن ناحیه زاگرس نیز در جریان است که نتیجه آن تا فردا اعلام خواهد شد.
 
وی اظهار کرد: با ثبت ملی این سد‌ها که از مزایای گردشگری ارزنده‌ای برخوردارند، شاهد رونق بسیار خوبی در این بخش خواهیم بود.
 
شهرستان اندیمشک ورودی شمالی استان خوزستان است که از ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی مختلفی مانند کرخه، دز، بالارود، راه آهن و ... برخوردار است.
 
سد دز یک سد بتُنی برق‌آبی است که بر روی رودخانه دز در ۲۳ کیلومتری شمال شرق اندیمشک احداث شد. این سد ۱۲۵ هزار هکتار از اراضی پایین دست را آبیاری می‌کند و نقش مهمی در کنترل سیلاب‌های بالادستش دارد. نیروگاه این سد دارای قدرت نصب ۵۲۰ مگاوات می‌باشد.
 
سد کرخه یکی از بزرگ‌ترین سد‌های خاکی دنیا و بزرگ‌ترین سد خاکی ایران و خاورمیانه است که بر روی رودخانه کرخه در ۲۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان اندیمشک در استان خوزستان ساخته شده‌است.
 
سد‌های کرخه و دز نقش مهمی در مهار سیلاب‌های اوایل سالجاری داشتند.
 
بیش از ۵۰ اثر تاریخی در شهرستان اندیمشک ثبت ملی شده‌اند.
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: