سفیر اتریش در ایران گفت: سرمایه گذاری در انرژی‌های سبز در شرایط کنونی می‌تواند فصل مشترک همکاری بین این کشور و استان البرز بویژه در منطقه اقتصادی پیام باشد.

کد خبر: ۴۳۶۱۸
۱۲:۴۶ - ۱۱ آذر ۱۳۹۸

انرژی سبز فصل مشترک همکاری منطقه اقتصادی پیام البرز و اتریش

دیدارنیوز ـ استفان شلتس روز دوشنبه در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام البرز در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه استان البرز دارای ظرفیت‌های صنعتی فراوانی است، اظهار داشت: سهم کوچکی در فضای اقتصادی بین اتریش و ایران وجود دارد، ولی بسیار مهم است که اتریش از توافق ایران در برجام و استفاده از ظرفیت‌ها بهره گیرد.
 
وی اضافه کرد: با وجود تحریم‌های آمریکا که با محدودیت‌های بسیاری همراه شده، میتوان از فرصت‌های موجود استفاده کرد.
 
شلتس با بیان اینکه در این مسیر باید از ظرفیت‌هایی مانند فرودگاه پیام برای افزایش همکاری‌ها بهره برد، خاطرنشان کرد: هدف از این سفر این است که بدانیم بین البرز و اتریش چه ارتباطاتی وجود دارد که این ارتباطات را مبدا گسترش روابط جدید قرار دهیم.
 
وی با اشاره به اینکه اتریش در حوزه انرژی‌های سبز در جهان پیشرو است، گفت: یکی از حوزه‌های اقتصادی که البرز می‌تواند در آن سرمایه گذاری کند، انرژی‌های سبز است.
 
سفیر اتریش در ایران اظهار داشت: فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام البرز سهم خوبی در ایجاد همکاری‌های متقابل دارد.
 
منطقه ویژه اقتصادی پیام در سال ۶۹ تحت عنوان مرکز خدمات هوایی برای ارائه خدمات هوایی، حمل و نقل، توزیع بار کالا‌های پستی و ارائه خدمات هلیکوپتری به نقاط صعب العبور در شرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تائید و تجهیز و نگهداری مراکز، دستگاه‌ها و امکانات مخابراتی و پستی کشور فعالیت خود را آغاز کرد.
 
نزدیکترین منطقه ویژه اقتصادی کشور به تهران، قرار داشتن فرودگاه در داخل اراضی منطقه ویژه و امکان بهره گیری از کلیه تأسیسات، تجهیزات و تسهیلات آن، در مجاورت بودن مرکز اقتصادی، صنعتی و کشاورزی کشور، قرار گرفتن در کنار راه آهن سراسری، متروی تهران - کرج و شاهراه‌های ارتباطی کشور و دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب از جمله مزیت‌های این منطقه است.
 
همچنین برخورداری از امکانات زیربنایی، گمرک، گذرنامه اختصاصی، بانک، وجود نیروی کار ارزان در منطقه، قرار گرفتن در مسیر تلاقی پنج استان اقتصادی کشور، نزدیک بودن به مراکز تحقیقاتی و نیرو‌های تحصیل کرده و متخصص منطقه، نزدیک بودن به مراکز تولید میوه، سبزیجات و گل و گیاه بدون محدودیت سقف زمانی و نزدیکی به مراکز عمده تولید و مصرف کالا‌ها و خدمات، وجود هاب پستی و گمرک در فرودگاه بین المللی پیام، داشتن انبار‌های متعدد روباز، وجود ترمینال‌های کانتینری و امکانات تخلیه و بارگیری با دستگاه‌های پیشرفته را از دیگر ظرفیت‌های منطقه ویژه اقتصادی پیام می‌توان برشمرد.
 
در کنار این مزایا، یکی دیگر از ویژگی‌هایی که پیام را از سایر نقاط متمایز می‌کند، بخش کارگو (حمل و نقل بار) آن است که به عنوان بزرگترین و تنها فرودگاه کارگو (پایانه بار هوایی) کشور شناخته می‌شود.
 
بخش مسافری این فرودگاه نیز به صورت رسمی از روز دوشنبه هجدم شهریور ماه امسال آغاز به کار کرده است.
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: