استاندار:

استاندار ایلام گفت: از ۸۴ هزار هکتار بیابان موجود در استان تا امروز ۴۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی شده و در آینده نزدیک ۲۰ هزار هکتار دیگر بیابان‌زدایی می‌شود.

کد خبر: ۴۳۳۷۸
۱۶:۰۶ - ۰۹ آذر ۱۳۹۸

بیابان‌های ایلام ۲۰ هزار هکتار کاهش می‌یابد

دیدارنیوز ـ قاسم سلیمانی‌دشتکی در هفتمین نشست کار گروه استانی مقابله با پدیده گردوغبار استان، ایلام را الگویی موفق در عرصه بیابان‌زدایی در کشور عنوان و اظهار کرد: در استان کار‌های مهم و بزرگی در جهت مبارزه با ریزگرد‌ها با احیاء جنگل‌ها و بیابان‌زدایی انجام شده است.
 
وی گفت: از ۸۴ هزار هکتار بیابان موجود در استان تا امروز ۴۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی شده است و ۲۰ هزار هکتار دیگر در دست اقدام است تا بیابان‌های استان به ۲۰ هزار هکتار کاهش یابد.
 
استاندار ایلام در ادامه با اشاره به اینکه عراق منشاء اصلی ریزگرد‌ها برای کشور و ایلام است، اضافه کرد: استان ایلام با توجه به اینکه قریب ۴۳۰ کیلومتر با کشور عراق که منشاء اصلی گرد و غبار در کشور است مرز مشترک دارد به نوعی می‌توان گفت که منشاء ریزگرد‌های برای دیگر استان‌های داخلی کشور است و متولیان امر باید برای خشک کردن سرچشمه داخلی ریزگرد‌ها توجه ویژه‌ای در بحث بیابان زدایی به این استان داشته باشند.
 
سلیمانی ادامه داد: علاوه بر اینکه باید ریزگرد‌ها را در عراق و استان‌های مرزی عراق دنبال کنیم باید این موضوع نیز در داخل کشور و به ویژه استان‌های مرزی ایران مانند ایلام که بیشترین مرز مشترک با کشور عراق را دارا را دنبال کرد.
 
وی با بیان اینکه با تزریق اعتبار بیشتر جهت بیابان زدایی در استان می‌توان یکی از منشاء‌های گردوغبار در کشور را خشک کرد، گفت: یکی از عوامل مهم پیشگیری از بروز گرد و خاک حفظ جنگل‌ها و مراتع است و نهضت بزرگی در استان در جهت آبخیزداری در دامنه جنگل‌ها و مناطق شیب‌دار شروع شده که باید با حمایت بیشتر ادامه یابد.
 
استاندار ایلام ادامه داد: از آنجا که استان ایلام یکی از کانون‌های مهم جنگل‌های زاگرس را در اختیار دارد، به تناسب آسیب‌ها و خطر‌های زیادی نیز این منابع مهم ملی را تهدید می‌کند.
 
وی افزود: آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع، کوهستانی بودن و صعب‌العبور بودن راه دسترسی به جنگل‌ها برای اطفاء حریق و آفت جنگل‌ها از مهمترین عوامل تهدید کننده منابع طبیعی و جنگلی استان هست که بایست با افزایش اعتبارات استان به این مهم توجه شود.
 
نماینده عالی دولت در ادامه وجود پایگاه هوایی برای اطفاء حریق مراتع و جنگل‌های استان را ضروری اعلام کرد و گفت: به دلیل کوهستانی بودن استان و صعب‌العبور بودن مسیر‌ها درصورت آتش‌سوزی کار اطفاء سخت و دشوار است و این مهم وجود بالگرد را در استان برای حفط منابع ملی بسیار حائز اهمیت می‌کند.
 
وی جنگل کاری، آبخیز داری و کشت جایگزین را یکی از راهبرد‌های مهم استان در تقابل با ریزگرد‌ها عنوان کرد و گفت: در استان عشایر و روستائیان معمولا دامنه‌ها کوه‌ها و جنگل‌ها را به زمین‌های کشاورزی تبدیل کرده و با روش ناصحیح شخم می‌زنند که این موضوع صدمات جبران ناپذیری به زمین می‌رساند.
 
استاندار ایلام تاکید کرد: شخم غیراستاندارد هم جنگل و هم خاک را از بین می‌برد که در این صورت نه‌تن‌ها جنگل احیا نمی‌شود بلکه تبدیل به بیابان می‌شود، اما خوشبختانه امروز با روش آبخیزداری و کشت جایگزین، چون گیاهان دارویی، گل نرگس و ... در راستای حفظ جنگل و مراتع اقدامات بسیار خوبی شکل گرفته است.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: