وزیر اقتصاد درخصوص عدم صدور ویزا برای شرکت در اجلاس بانک جهانی گفت که برای او ویزا صادر شده اما به دلیل عدم صدور ویزا برای هیأت همراه در این اجلاس شرکت نکرده است.

کد خبر: ۳۹۶۳۳
۱۲:۰۲ - ۰۴ آبان ۱۳۹۸

دیدارنیوز - فرهاد دژپسند صبح امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤوالی درخصوص عدم صدور ویزا برای شرکت در اجلاس سالانه ۲۰۱۹ گروه بانک جهانی و صندوق بین‌الملل پول، عنوان کرد: ویزا بنده صادر شده، اما از آنجایی که رعایت احترام نشده و برای رئیس بانک مرکزی، رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی و هیأت همراه ویزا صادر نشد که بنده در اعتراض به این کار غیرکارشناسی سفر خود را لغو کردم.

وی افزود: در دنیای امروز این روش‌ها منسوخ شده است، کشوری که میزبانی سازمان‌‎های بین المللی را بر عهده دارد نباید به موضوعات دوجانبه دامن بزند.

دژپسند همچنین در حاشیه بازدید از تصفیه‌خانه خین عرب مشهد با اشاره به اعتبار 160 میلیارد تومانی اختصاص یافته به  کشف رود اظهار کرد :در سفر ریاست جمهوری برنامه‌ای کلان برای منطقه کشف‌رود طراحی شده که کل اعتبار مورد نیاز این منطقه برای اتمام کار 160 میلیارد تومان برآورد شده بود.

وی ادامه داد: بر این اساس به منظور شروع کار 15 میلیارد تومان به کشف رود اختصاص یافت، اما در مراحل بعد روش تامین مالی به صورت ترکیبی تغییر پیدا کرد؛ چراکه این فرصت در کشف‌رود وجود دارد که بخش خصوصی را در آن مشارکت دهیم. یکی از آموزه‌های سیاست اقتصاد مقاومتی، مردمی سازی اقتصاد بوده بنابراین بخشی از این کار به صورت بیع متقابل درحال انجام است.

وزیر اقتصاد و امور دارایی تاکید کرد: روش تامین مالی آنچه که امروز باید مورد استفاده قرارگیرد تنوع بخشی در تامین مالی است.

دژپسند با اشاره به اینکه نباید اتکای زیادی به بودجه دولت داشته باشیم، افزود: باید به روش‌های جدید مانند مشارکت‌های مردمی و بیع متقابل روی آوریم و اگر بتوانیم بخش خصوصی را تقویت کنیم سود بیشتر حاصل خواهد شد تا اینکه مستقیم پول تزریق کنیم. باید بخش خصوصی میدان‌دار کار شود تا تحول بنیادین در امور اجرایی صورت گیرد.

وزیر اقتصاد و امور دارایی با اشاره به اینکه نخستین بار است که در صنعت آب به روش بیع متقابل تامین مالی پروژه صورت گرفته است، عنوان کرد: این نکته مهم است که در بخش آب توانستیم چنین حرکتی را انجام دهیم، لذا این حرکت باید برای تمام کشور به خصوص در مناطق کم آب الگو شود.

وی افزود: حضور شرکت دانش‌بنیان در این پروژه باعث شده تا از دانش و ابتکارات این حوزه به منظور وابستگی کمتر به خارج و همچنین افزایش  بهره‌وری در این پروژه استفاده کنیم.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: