News Image Lead

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: پیش‌بینی می‌شود فقط در ۱۱ هزار هکتار شالیزار که به چرخه تولید بازگشت، ۶۰ هزار تن محصول آن هم در کشت اول برداشت شود که ارزش اقتصادی آن ۱۰۲۸ میلیارد تومان خواهد بود.

کد خبر: ۳۴۸۲۷
۱۲:۱۷ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۸

دیدارنیوز ـ عزیزاله شهیدی فر درباره درآمد اقتصادی هزار میلیاردی با رفع محدودیت کشت برنج در مازندران خبر داد و اظهار کرد:علی‌رغم سیل ابتدای سال و از بین رفتن برخی خزانه‌های برنج، با تلاش کشاورزان و برنامه‌ریزی‌ها و حمایت‌های جهاد کشاورزی مازندران در زمینه تهیه و تأمین بذر و نهاده‌های مورد نیاز برای کشت برنج سطح زیر کشت این محصول از 203 هزار هکتار سال گذشته به 214 هزار هکتار در سال جاری افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: 11 هزار هکتار از اراضی شالیزاری که در سال گذشته به دلیل خشکسالی و کمبود آب به زیر کشت نرفته بود با تأمین آب و نهاده‌های مورد نیاز از قبیل بذور گواهی شده و کودهای شیمیایی، به چرخه تولید برگشت و 16 هزار کشاورز و خانوار که سال گذشته نتوانستند به تولید این محصول بپردازند، امسال به کشت و کار و تولید این محصول پرداختند که پیش‌بینی می‌شود فقط از این سطح، 60 هزار تن محصول آن هم در کشت اول برداشت شود که ارزش اقتصادی آن 1028 میلیارد تومان خواهد بود.

 رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته و حمایت‌های دولت در ارائه تسهیلات برای خرید ماشین‌آلات مکانیزه کشت برنج در راستای کاهش سختی کار و پائین آوردن هزینه تولید برنج، سطح نشاء مکانیزه این محصول با رشد 21 درصدی از 53 هزار و 500 هکتار در سال گذشته به 65 هزار هکتار در سال جاری رسید که نقش قابل ملاحظه‌ای در افزایش درآمد اقتصادی کشاورزان برنجکاران دارد.

شهیدی‌فر گفت: علیرغم خسارت‌های جدی سیل به زیربخش‌های کشاورزی استان، اما نعمات آن بیش از خسارت‌های آن بود که باعث شد کشت دوم و پرورش رتون برنج با رشد 61 درصدی از 65 هزار هکتار در سال گذشته به 105 هزار هکتار در سال جاری برسد که باعث افزایش تولید، افزایش اشتغال، افزایش درآمد، رونق تولید و کمک به اقتصاد خانوار کشاورزان برنجکار استان خواهد بود.

وی بیان کرد: سطح زیرکشت ارقام پرمحصول برنج از 34 هزار و 500 هکتار سال گذشته با رشد 68 درصدی به 58 هزار هکتار رسیده است و همین امر موجب افزایش تولید و افزایش درآمد برنجکاران استان می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: با در نظر گرفتن عوامل مؤثر بر رونق تولید و کنترل بازار برنج در استان، قیمت ارقام مختلف برنج نیز از افزایش قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده است که به عنوان مثال رقم طارم از حدود 10 هزار تومان شهریور سال 97 به 16 هزار و 500 تومان در سال‌جاری افزایش یافته است.

شهیدی فر ادامه داد: با پیگیری استاندار و مجمع نمایندگان مازندران در راستای حمایت از برنجکاران در زمان فصل برداشت این محصول، موضوع ممنوعیت واردات برنج در دوره زمانی 4 ماهه (زمان برداشت برنج) در دستور کار دولت قرار گرفت تا کشاورزان با خیال راحت و آسوده و بدون دغدغه خاطر به تولید و فروش این محصول بپردازند و همچنان نقش مهم و اثرگذار خود را در رونق تولید، خوداتکایی و امنیت غذایی کشورمان به خوبی ایفا کنند.

وی افزود: مازندران با تولید سالانه 2.5 میلیون تن مرکبات، 50 درصد تولید این محصول را در کشور بر عهده دارد و درآمد بسیاری از کشاورزان و باغداران استان از فروش این محصول بدست می آید که در سال های گذشته با کنترل بازار و اجرای طرح ذخیره سازی میوه شب عید، درآمد خوبی از فروش نارنگی و پرتقال نصیب باغداران استان شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: امسال با توجه به طغیان مگس میوه مدیترانه ای در استان، علیرغم همه کمبودها و محدودیت‌های اعتباری و امکاناتی، بسیج همگانی در راستای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی روش های کنترل، مدیریت و مبارزه با این آفت در سراسر استان انجام شد و با بکارگیری همه امکانات و نیروها در برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی در مساجد، مراکز جهاد کشاورزی و باغ های استان تاحدودی این آفت تحت مدیریت قرار گرفته و مهار شده است و تلاش ها برای مبارزه و مدیریت کامل این آفت همچنان ادامه دارد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم