رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بخش کشاورزی باید علمی و با استفاده از فن آوری روز هدایت شود، گفت: در بخش کشاورزی کرمانشاه سرانه درآمد کشاورزان با هزینه‌ها تناسبی ندارد و کشاورزان ما بدهکار هستند لذا همین امر مانعی برای استفاده از تکنولوژی است.

کد خبر: ۳۲۰۱۲
۱۳:۵۴ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۸

سرانه درآمد کشاورزان کرمانشاهی با هزینه‌ها تناسبی ندارد

دیدارنیوز ـ نوربخش حاتمی افزود: امروز بخش کشاورزی استان کرمانشاه به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور در جایگاه واقعی خود قرار ندارد و با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود نیازمند عزم جدی است.
 
وی با بیان اینکه وظیفه داریم با استفاده بهینه از منابع خدادای ارتقاء بهره‌وری را داشته باشیم تصریح کرد: استان کرمانشاه با داشتن اقلیم‌های متفاوت و اراضی مرغوب دیم و آبی از ظرفیت‌های گسترده‌ای برای توسعه برخوردار است و همه باید تلاش کنیم تا ظرفیت‌ها را تبدیل به فرصت نماییم.
 
حاتمی بهبود وضع معیشتی بهره‌برداران بخش کشاورزی را از اولویت‌ها و سیاست‌های خود برشمرد.
 
وی با اشاره به اینکه مزیت‌های نسبی در برخی محصولات کشاورزی داریم تصریح کرد: نخود و زعفران ۲ محصولی هستند که خاستگاه آن‌ها استان کرمانشاه است و پتانسیل خوبی در تولید این محصولات داریم.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه اظهار داشت: بایستی به محصولی مثل نخود که برندی برای استان محسوب می‌شود نگاه استراتژیک داشته باشیم و از تولید، فروش و ارزش افزوده آن حمایت نماییم.
 
وی با اشاره به اینکه به دنبال توانمند سازی نخودکاران هستیم خاطرنشان کرد: نخودکاران استان دیم کار هستند و اگر فقط کیلویی ۲۰ هزار تومان به قیمت نخود اضافه شود با توجه به اینکه قیمت نخود تاثیر چندانی در سبد خانوار‌ها ندارد، ولی می‌تواند درآمد نخودکاران را بهبود بخشیده و باعث توسعه کشت این محصول شود.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه در ادامه به مزیت دیگر استان که زعفران است پرداخت و افزود: استان کرمانشاه خاستگاه زعفران دنیا بوده و سابقه کشت زعفران در آن به بیش از ۲ هزار سال قبل بر می‌گردد.
 
وی زعفران استان را با کیفیت‌ترین زعفران دنیا معرفی کرد که سال گذشته حدود ۱۵ میلیون تومان توسط صادرکنندگان به طور کامل خریداری شده است و تقاضای بالایی در بازار‌های داخلی و خارجی دارد.
 
حاتمی گفت: توسعه زعفران در استان می‌تواند اقتصاد استان را متحول نماید و اشتغال بالایی را نصیب استان کند.
 
وی خاطرنشان کرد: زعفران یکبار کشت می‌شود و هفت سال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و در هر هکتار حدود ۲۵۰ میلیون می‌توان در سال نصیب زعفران کاران نماید.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه هر شهرستان استان کرمانشاه مزیت ویژه‌ای در تولید محصولات کشاورزی دارد اضافه نمود: در شهرستان هرسین محصول پیاز، در صحنه محصول گیلاس، در ریجاب محصول انجیر و ... برخوردارند که برای شناسایی آن‌ها به جامعه، تقویمی از جشنواره محصولات کشاورزی در حال تدوین است.
 
حاتمی گفت: برای شناخت مزیت‌های استان از خبرنگاران می‌خواهیم بخش کشاورزی را درست به جامعه معرفی نمایند.
 
استان کرمانشاه ۹۴۶ هزار و ۸۷۱ هکتار زمین کشاورزی دارد و سالانه بیش از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید می‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم