تیتر امروز

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است
قسمت دوم گفت‌وگوی فیض‌الله عرب‌سرخی در برنامه پنجم رکن سه

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است

فیض‌الله عرب‌سرخی در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدار در برنامه رکن سه، به موضوعاتی چون سکولاریسم، ملی‌گرایی و نحوه شرکت در انتخابات پرداخته است.
ستاد علوم و فناوریهای شناختی به مساله ناتوانایی های ذهنی ورود کرد

آزمایشگاه تحقیقاتی "بررسی عملکردی ژن‌های مرتبط با ناتوانی ذهنی" راه اندازی شد

به منظور بررسی عملکردی ژن‌های موثر در بروز ناتوانی ذهنی  با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک آزمایشگاه مطالعاتی و پژوهشی در مرکز تحقیقات ژنتیک دانشکده علوم بهزیستی و توانبخشی ایجاد و راه‌اندازی شد.

کد خبر: ۳۰۴۰۶
۱۰:۴۷ - ۰۳ مرداد ۱۳۹۸

دیدارنیوز- آزمایشگاه تحقیقاتی «بررسی عملکردی ژن‌های مرتبط با ناتوانی ذهنی» با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ایجاد و راه‌اندازی شد.
 
به نقل از تسنیم؛ به منظور بررسی عملکردی ژن‌های موثر در بروز ناتوانی ذهنی  با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک آزمایشگاه مطالعاتی و پژوهشی در مرکز تحقیقات ژنتیک دانشکده علوم بهزیستی و توانبخشی ایجاد و راه‌اندازی شد.

حسین نجم‌آبادی؛ رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل پیدایش ناتوانی ذهنی، اختلالات و نارسایی‌های ژنتیکی است، بیان کرد: بیشتر موارد ناتوانی‌های ذهنی منشاء ژنتیکی و تک ژنی دارند و اختلال در ژن‌های مرتبط با سیستم عصبی سبب ناتوانی ذهنی می‌‌شوند.

وی ادامه داد: شناسایی ژن‌های مرتبط با ناتوانی ذهنی و به خصوص "ناتوانی ذهنی اتوزومال مغلوب " که به دلیل ازدواج های خویشاوندی در ایران شایع تر است، اهمیت فراوانی دارد و مطالعات متعددی در این زمینه از 15 سال پیش در مرکز تحقیقات ژنتیک آغاز شده است.

این مقام علمی اضافه کرد: در همین راستا و با هدف بررسی عملکردی ژن‌های جدیدی که در ارتباط  با ناتوانی ذهنی توسط این مرکز شناسایی شده‌اند، یک آزمایشگاه تحقیقاتی در مرکز تحقیقات ژنتیک و با اجرای طرحی پژوهشی تحت حمایت ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و فناوری و توسط تیمی سه نفره از پژوهشگران مرکز تحقیقات ژنتیک ایجاد و راه اندازی شد.
 

وی همچنین ابراز کرد: تلاش می‌شود در جریان فعالیت‌های پژوهشی در این آزمایشگاه، مدل حیوانی ژن‌های مرتبط با ناتوانی ذهنی در "دروزوفیلا ملانوگاستر" (مگس سرکه، مگس میوه) که گونه‌‌ای "مگس " از راسته "دو بالان " است و در حدود 75 درصد تشابه ژنی با انسان دارد با هدف شناسایی ژنهای قطعی مرتبط با فعالیت های مغزی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد. 

رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشکده علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به اینکه در این طرح مطالعاتی و پژوهشی‌، بررسی ساختاری و عملکردی مشابه ژن های انسانی مرتبط با ناتوانی ذهنی در  مدل " مگس سرکه" انجام می پذیرد، گفت: در این تحقیقات به دنبال کاهش بیان ژن های مذکور،  مغز " مگس سرکه "  از نظر ساختاری و نیز رفتار بویایی آن مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد.

نجم‌آبادی خاطر‌نشان کرد: با انجام این طرح تحقیقاتی با عنوان مطالعات عملکردی برای تعیین ژن های اصلی ایجاد‌کننده ناتوانی ذهنی  اتوزومال مغلوب، امید است ژن‌های اصلی وابسته به فعالیت‌های مغزی و مسیرهای مرتبط با آنها که در عملکرد نورونهای مغزی و بروز اختلالات شناختی موثر هستند، شناسایی شوند.

وی با تاکید بر اهمیت انجام این طرح پژوهشی گفت: در نظر است آزمایشگاه تحقیقاتی " مگس سرکه "  برای فعالیت‌های گسترده‌تر پژوهشی توسعه یابد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی