انصراف لحظه آخری یکی از حقوقدان های پیشنهادی رییس قوه قضاییه برای عضویت در شورای نگهبان در جلسه بررسی صلاحیت کاندیداها همچنان با حواشی روبرو است.

کد خبر: ۳۰۰۹۲
۱۰:۳۸ - ۳۰ تير ۱۳۹۸

دیدارنیوز - محمود صادقی که پیشتر در توئیتی انصراف علی غلامی از حضور در رقابت انتخاب حقوقدان های شورای نگهبان را مبهم دانسته بود، امروز نیز در تذکری در صحن علنی مجلس به علی لاریجانی که ریاست جلسه را برعهده داشت گفت: آقای غلامی حقوقدان پیشنهادی برای شورای نگهبان، سه دقیقه قبل از شروع نطق شان انصراف داد این رفتار مغایر شان و حقوق نمایندگان و مجلس است. 

وی افزود: کسانی که ایشان را انتخاب کرده بودند و تصمیم داشتند به حقوقدانی او رای بدهند با این انصراف حق شان ضایع شد. الان در بین حقوقدان های انتخاب شده فردی که تخصص حقوق کیفری داشته باشد حضور ندارد درحالیکه اقای غلامی تخصص شان در حقوق کیفری بود.

نماینده تهران گفت: آنطور که شنیدیم حتی آقای رئیسی هم از این انصراف مطلع نبودند و به او اطلاع داده نشد است و در مدت کوتاهی این تصمی گرفته شده است. 

وی به لاریجانی گفت: من نامه ای هم خطاب به شما نوشتم و درخواست کردم این موضوع بررسی شود. خصوصا که آقای غلامی می گیود انصرافش غیرارادی بوده است این جمله معنادار است و باید بررسی شود. 

محمود صادقی در ادامه این تذکر به ایین نامه مجلس ایراد وارد کرد و گفت: باید آیین نامه اصلاح شود تا براساس آن رییس قوه قضاییه دو برابر حقوقدان معرفی کند یا انصراف دادن ها ممنوع شود یا مثلا گفته شود 48 ساعت قبل اعلام شود.

لاریجانی در پاسخ به تذکر نماینده اصلاح طلب مجلس گفت: پیشنهاد اصلاحی را به آقای کاتب ارجاع دهید تا در آیین نامه رسیدگی شود . اینکه رییس قوه قضاییه دو برابر کاندیدا معرفی کند پیشنهادی معقول است.

لاریجانی که به نظر می رسید خودش نیز از انصراف لحظه آخری کاندیدای پیشنهادی رییس قوه قضاییه گلایه دارد، ادامه داد: 5 کاندیدا معرفی شده بود که یک نفر انصراف داد و از بین 4 نفر نمایندگان باید 4 نفر را انتخاب می کردند. این اشکال است که باید به آن رسیدگی شود.

رییس مجلس اظهار داشت: ابتدا به من گفتند شفاها انصراف داده ولی من نپذیرفتم بعد گفتند کتبا انصراف دادند. با من مشورتی در این زمینه نکردند. با رییس قوه قضاییه هم مشورت نشده بود. باید این موضوع بررسی شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم