تیتر امروز

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...

افزایش ۱۱ تا ۱۵ درصدی شهریه مدارس غیردولتی

News Image Lead

رئیس سازمان مدارس غیردولتی با اشاره به اینکه میانگین افزایش شهریه مدارس از ۱۱ تا ۱۵ درصد است، گفت: خانواده‌‌‌ها ملزم به پرداخت شهریه مصوب هستند.

کد خبر: ۲۲۷۸
۱۴:۱۳ - ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
دیدارنیوز - مجتبی زینی‌وند امروز در نشست خبری با رسانه‌ها درباره الگوی شهریه مدارس غیردولتی اظهار کرد: امسال براساس محاسبه هزینه تمام شده و برنامه‌های آموزشی و پرورشی ارائه شده توسط مدارس، الگوی شهریه تعیین می‌شود. در الگوی شهریه براساس برنامه هفتگی، وضعیت فضای فیزیکی مدرسه، تجهیزات و سایر شاخص‌ها میزان هزینه مدارس محاسبه و نرخ شهریه تعیین می‌شود.

وی افزود: مهمترین ویژگی الگوی شهریه بحث تفکیک برنامه‌ها، خدمات و فعالیت‌ها و شفافیت در هزینه‌هاست. شهریه مصوب که خانواده‌ها ملزم به پرداخت آن هستند شامل ساعات مصوب برنامه هفتگی و ساعات فوق برنامه درسی مصوب شورای عالی آموزش‌وپرورش است یعنی از ساعت 7.20 دقیقه صبح تا ساعت 14.30 ظهر که دانش‌آموز در مدرسه حضور دارد، ارائه خواهد شد.

 میزان ساعات و فعالیت‌های مجاز مدارس در فصل تابستان

رئیس سازمان مدارس غیردولتی وزارت آموزش‌وپرورش گفت:‌ فعالیت‌های اختیاری از الگوی شهریه تفکیک شده است به عنوان مثال فعالیت تابستانی،‌ فوق برنامه غیردرسی و خدمات جانبی مانند سرویس، نهار و لباس فرم اختیاری است. نوع فعالیت و هزینه فعالیت‌های تابستانی در الگوی شهریه امسال تعیین شده است که 90 ساعت برای دوره ابتدایی،‌108 ساعت دوره متوسطه اول و 144 ساعت برای دوره متوسطه دوم است.

زینی‌وند تاکید کرد:‌برنامه‌ تابستانی شامل تقویت بنیه علمی، فعالیت‌های تربیتی و پرورشی و مهارت‌های آموزشی است، سال‌های قبل یک فصل از کتاب سال آینده را در تابستان ارائه می‌کردند و دانش‌آموز ملزم به شرکت در آن بود اما امسال اعلام کردیم فعالیت‌های تابستانی فقط باید برای تقویت بنیه علمی افراد باشد.

وی با اشاره به اینکه قرارداد میان خانواده و مدرسه به صورت الکترونیکی تعریف شده است، گفت: براساس سامانه‌ای که طراحی شده و هدف آن ایجاد شفافیت مالی است، قرارداد دستی وجود ندارد.

میانگین افزایش شهریه مدارس غیردولتی 13 درصد است

رئیس سازمان مدارس غیردولتی ادامه داد: 15 درصد افزایش شهریه مدارس غیردولتی برای کیفیت بخشی برنامه‌های آموزشی و پرورشی است. در شهر تهران میانگین افزایش شهریه حدود 13 درصد است اما در دوره‌های تحصیلی مختلف میزان افزایش متفاوت است و براین اساس در دوره ابتدایی 15 درصد، متوسطه اول 13 درصد و متوسطه دوم 11 درصد افزایش شهریه داریم و این رقم برای کل کشور 13.5 درصد است.

وی با اشاره به اینکه الگوی شهریه از امروز به مدارس غیردولتی ابلاغ می‌شود، افزود: در 6 ماهه  دوم سال 96، 13 هزار و 747 بازید از سراسر کشور داشتیم که 36 مورد عدم رعایت دستورالعمل‌ها و الگوی شهریه بود و در شهر تهران یک هزار و 183 بازدید انجام شد و دو مدرسه که شهریه اضافه دریافت کرده بودند پرونده آنها به شورای نظارت استان ارسال می‌شود.
زینی وند ادامه داد: ناظر مقیم در مناطق 1 تا 6 شهر تهران مستقر می‌شوند و همزمان به طور روزانه از مدارس بازدید به عمل می‌آید، اگر مدرسه‌ای در بحث شهریه تخلف و انحراف داشته باشد براساس توافق با آموزش‌وپرورش شهر تهران تا پایان فصل ثبت‌نام ناظر مقیم در آن مدرسه مستقر می‌شود.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی درباره درخواست برخی مدارس برای گذاشتن وثیقه به عنوان تضمینی برای پرداخت شهریه گفت:   اخذ وثیقه هیچ گونه وجاهت قانونی ندارد. اگر دانش‌آموزی بخواهد از حضور در مدرسه غیردولتی انصراف بدهد اگر ابتدای سال باشد 5 درصد، قبل از امتحانات دی 50 درصد  و بعد از امتحانات دی ماه کل شهریه کسر خواهد شد.

 وی گفت:  تا امروز بالاترین شهریه به غیر از پایه دوازدهم، حدود  10 میلیون تومان است که اگر فرض کنیم دانش‌آموزی در همه فعالیت‌های تابستانی و فوق برنامه غیردرسی شرکت کند حدود 25 درصد به این مبلغ اضافه می‌شود. همچنین در پایه دوازدهم با توجه به شرایط خاص این پایه مدارس می‌توانند 15 درصد افزایش شهریه نسبت به پایه دهم و یازدهم داشته باشند و اجازه دارند تا 25 درصد شهریه سال جاری را برای کلاس‌های آمادگی کنکور اخذ کنند.

زینی وند درباره حداقل و حداکثر شهریه مصوب مدارس غیردولتی در تهران را در مقایسه با سال گذشته  عنوان کرد: حداقل شهریه در دوره ابتدایی در سال گذشته 2 میلیون و 70 هزار تومان بود که امسال به2 میلیون و652 هزار تومان رسیده است. حداقل شهریه در متوسطه اول در سال گذشته 3 میلیون و 200 هزار تومان بود که امسال به 3 میلیون و 628 هزار تومان رسیده است. حداقل شهریه در متوسطه دوم 3میلیون و 795 هزار تومان بوده و امسال به 4 میلیون و 182 هزار تومان رسیده است.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: سقف و حداکثر شهریه ثابت مصوب در دوره ابتدایی در سال گذشته 6 میلیون و 295 هزار تومان بود که امسال به 7 میلیون و 100 هزار تومان رسیده است. در متوسطه اول سال گذشته حداکثر شهریه 7 میلیون و 848 هزار تومان بود که امسال به 8 میلیون و 267 هزار تومان می‌رسد. سقف شهریه در دوره متوسطه دوم نیز در سال گذشته 9  میلیون و 620 هزار تومان بود و امسال به 10 میلیون و 134 هزار تومان رسیده است.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی درباره طرح خرید خدمات آموزشی بیان کرد: خرید خدمات مبنای قانونی دارد و براساس آن دانش‌آموزان مناطق محروم توسط موسسان بخش غیردولتی با استفاده از نیروهای تحصیلکرده بومی تحت آموزش قرار می‌گیرند و اغلب کارشناسان عملکرد طرح خرید خدمات آموزشی را موفق می‌دانند و افرادی که نسبت به این مسئله شبهه دارند به مدارسی که طرح در آنها اجرا می‌شود، مراجعه کنند و وضعیت آموزشی و پرورشی دانش‌آموزان را بررسی کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی