تیتر امروز

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان
در کارگروه تعیین وزیر نیرو چه خبر است؛ گزارش دیدارنیوز را بخوانید

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان

یکی از کارگرو‌های پر حاشیه این روز‌های رئیس جمهور منتخب کارگروه انتخاب وزارت نیرو است. این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند
گفت‌وگوی دیدار با کارشناس حوزه معدن و صنایع وابسته

معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند

برنامه گفت‌وگوی اقتصادی دیدارنیوز، میزبان امیربیژن یثربی استاد پیشین دانشگاه، عضو سابق هیات پژوهشی دانشگاه اگزتر انگلستان در گروه ژئوتکنیک و مسئول تجاری‌سازی رشته صنایع و معادن پارک علم و فناوری...
سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
درگیری در خاورمیانه

مکرون خواستار توقف تنش میان اسرائیل و حزب‌الله شد

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه بر لزوم جلوگیری از شعله‌ور شدن تنش میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان تاکید کرد.

کد خبر: ۱۶۸۰۴۶
۱۱:۵۵ - ۱۳ تير ۱۴۰۳

مکرون خواستار جلوگیری از شعله‌ور شدن جنگ میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان شد

دیدارنیوز: امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه در جریان گفت‌وگویی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بر لزوم جلوگیری از شعله‌ور شدن تنش میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان تاکید کرد.

رئیس جمهوری فرانسه در این فراخوان به تنش‌زدایی، «ضرورت مطلق» جلوگیری از شدت گرفتن درگیری‌ها میان اسرائیل و شبه‌نظامیان اسلام‌گرای لبنانی را به منظور مهار و کنترل تنش در خاورمیانه مورد تاکید قرار داد.

در بیانیه کاخ ریاست جمهوری فرانسه آمده است که مکرون همچنین ضمن ابراز نگرانی شدید از افزایش تنش‌ها میان دو طرف مناقشه در امتداد «خط آبی» (خطی حائل که سازمان ملل پس از خروج اسرائیل از خاک لبنان در سال ۲۰۰۰ ترسیم کرد)، لزوم جلوگیری از هرگونه شدت گرفتن تنش که به منافع لبنان و اسرائیل آسیب می‌رساند، را به بنیامین نتانیاهو یادآوری کرد.

به گزارش الیزه، امانوئل مکرون ضمن فراخوان اسرائیل و حزب‌الله به رعایت بیشترین میزان خویشتن‌داری، بر فوریت حرکت به سمت یک راه حل دیپلماتیک تاکید کرد.

رهبران فرانسه و اسرائیل در حالی تلاش‌های دیپلماتیک جاری برای مهار بحران در خاورمیانه را مورد بررسی قرار دادند که انتظار می‌رود آموس هوخشتاین، فرستاده جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز در همین راستا روز چهارشنبه برای پاره‌ای رایزنی‌ها به منظور جلوگیری از شدت گرفتن تنش در مرز لبنان وارد پاریس شود.

آموس هوخشتاین قرار است در این سفر با ژان ایو لودریان، فرستاده ویژه فرانسه در امور لبنان و مشاور رئیس جمهوری فرانسه در امور خاورمیانه دیدار و گفتگو کند.

تلاش‌های دیپلماتیک در راستای قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت

الیزه طی ماه‌های گذشته به وزارت امور خارجه ماموریت ویژه‌ای برای جلوگیری از تشدید تنش میان لبنان و اسرائیل محول کرده است.

به گفته یک منبع دولتی لبنان، آموس هوخشتاین اواسط ماه ژوئن گذشته در تلاش برای کاهش تنش میان دو طرف مناقشه بار‌ها به اسرائیل و لبنان سفر کرد.

این تلاش دیپلماتیک همزمان با انتظار‌ها برای برقراری آتش‌بس در غزه صورت می‌گیرد که در صورت تحقق می‌تواند آرامش را به مرز‌های اسرائیل و لبنان باز گرداند.

پاریس در هماهنگی با واشنگتن تلاش می‌کند تا بر اساس قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که پس از جنگ حزب‌الله و اسرائیل در سال ۲۰۰۶ به تصویب رسید، راه‌حلی مذاکره‌شده برای مهار تنش در جنوب لبنان بیابد.

قطعنامه یاد شده مقرر می‌کند که تنها ارتش لبنان و نیرو‌های حافظ صلح سازمان ملل متحد (یونیفل) بایست در جنوب لبنان مستقر شوند و نیرو‌های اسرائیلی و شبه‌نظامیان، از جمله حزب‌الله، ملزم به خروج از این منطقه هستند.

تاکید بر آتش‌بس دائمی در غزه

امانوئل مکرون در گفتگوی تلفنی سه‌شنبه شب خود با بنیامین نتانیاهو همچنین خواستار توقف فوری عملیات تازه ارتش اسرائیل در خان یونس و رفح و نیز برقراری آتش‌بس پایدار در غزه شد.

رئیس جمهوری فرانسه در این گفتگو بار دیگر بر ضرورت «برقراری آتش بس فوری و دائمی در نوار غزه» تاکید کرد و خواستار به اجرا درآمدن طرح آتش‌بس پیشنهادی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا «بدون هرگونه تاخیر و تعلل بیشتر» شد.

رئیس جمهوری فرانسه در همین راستا «لزوم رفع همه موانع در کلیه گذرگاه‌ها برای دسترسی به کمک‌های بشردوستانه‌ای که نیاز‌های عمده و اساسی مردم غزه را برآورده می‌کند» مورد یادآوری قرار داد.

بر اساس گزارش الیزه، وی همچنین «با قاطعیت تمام، اقدام‌های از پیش اعلام شده برای قانونی‌کردن استقرار پایگاه‌های جدید در کرانه باختری را که به طور مستقیم به راه حل دو دولتی و تلاش‌های صلح آسیب می‌رساند، محکوم کرد.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی