تیتر امروز

مگر اسب قرار است با برق و اینترنت کار کند؟
افاضات اضافه

مگر اسب قرار است با برق و اینترنت کار کند؟

این روزها بعد از انتخابات، بحث‌ «اسب زین‌شده» و قطع برق و اینترنت خیلی سروصدا کرده اما عوام الملک می‌گوید: عیبی ندارد. اسب زین‌شده هم ممکن است بعضی وقت‌ها ناراحت باشد و جفتک بیندازد. ضمن اینکه...
عبدالرحیم سلیمانی اردستانی: «بزرگترین دستاورد پیامبر باطن اعلامیه جهانی حقوق بشر است»
ویژه برنامه دیدارنیوز با حضور یک دین‌پژوه؛

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی: «بزرگترین دستاورد پیامبر باطن اعلامیه جهانی حقوق بشر است»

در استودیو دیدارنیوز میزبان عبدالرحیم سلیمانی اردستانی استاد حوزه و دانشگاه بودیم و درباره باورش به نسخه متفاوتی از اسلام با او گفت‌وگو کردیم.
مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

پزشکیان: دوستان جلیلی سفارت عربستان را آتش زدند/ به یک شرط از انتخابات کنار می‌روم

مسعود پزشکیان، نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با بیان اینکه بنزین را گران نمی‌کند و نقدینگی در دولت رئیسی بالا رفته است، خطاب به سعید جلیلی گفت: دوستان شما همان آدم‌هایی هستند که سفارت عربستان سعودی را آتش زدند. همان آدم‌ها الان در ستاد شما هستند و با شما کار می‌کنند. جلوی چشم مردم اعلام می‌کنم همین امروز از انتخابات کنار می‌روم، اما شرطش این است اگر می‌توانید رشد ۸ درصدی را اعمال کنید، اگر نتوانستید اجرا کنید اعدامتان کنند.

کد خبر: ۱۶۷۹۵۵
۲۱:۵۷ - ۱۱ تير ۱۴۰۳

پزشکیان: بنزین را گران نمی‌کنیم

دیدارنیوز: نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری گفت: از من در رسانه‌ها پخش کرده‌اند که ما بنزین را گران می‌کنیم، در حالی که اینطور نیست. بدون رضایت مردم هیچ اقدامی نخواهم کرد و این را قاطع اعلام می‌کنم.

مسعود پزشکیان در اولین مناظره از مناظره‌های دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: قبل از ورود به سوال مجری برنامه باید جواب یک بداخلاقی را بدهم از من در رسانه‌ها پخش کرده‌اند که ما بنزین را گران می‌کنیم، در حالی که اینطور نیست. بدون رضایت مردم هیچ اقدامی نخواهم کرد و این را قاطع اعلام می‌کنم. بار‌ها عرض کردیم که به هیچ وجه گران نمی‌کنیم، اما بازهم اینطور مانور می‌دهند و دروغ منتشر می‌کنند.

وی در ادامه صحبت‌های خود ابراز داشت: مشارکت در انتخابات دور اول برای من به عنوان یک دلسوز ایران یک مساله نگران‌کننده‌ای بود، کاهش مشارکت وابسته به زنان و اقوام است که آن‌ها بازی نمی‌دهیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: اگر ما در کشور شرایطی را فراهم نمی‌کنیم که احساس کنند که آن‌ها هم در کار‌ها شریک و سهیم هستند، طبیعتا وارد این عرصه نمی‌شود. وقتی قرار است آن‌ها رأی بدهند و ما انتخاب شویم و برخلاف نظرات آن‌ها تصمیم بگیریم معلوم است که وارد نمی‌شوند.

وی ادامه داد: قوام و ستون جامعه مردم هستند، در جنگ هم اگر باشد صرفاً بمب و موشک نیست که از ما دفاع می‌کند مردم هستند، آن اوایل انقلاب موضوع حمله آمریکا مطرح می‌شد امام فرموند آمریکا بیاید و بزند بالاخره که می‌خواهد بیاید پایین، مردم آن‌ها را نمی‌پذیرند.

پزشکیان در پاسخ به این نکته که علت روند نزولی مشارکت در انتخابات طی انتخابات‌های اخیر، اظهار داشت: مردم به خاطر برخورد‌هایی که با اینترنت و دختران و موضوعات دیگران می‌شود از ما ناراضی هستند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید همه اقوام و مذاهب را ببینیم. شایستگی مردم را در نظر بگیرید. خبر فیک در رجانیوز از ما کار کردند و ۲۱۰ میلیون هزینه کردند که بگویند پسر ما در زاهدان حرف‌های بدی زده و به مولوی عبدالحمید توهین و بی‌احترامی کردیم. این دروغ‌ها که می‌گویند و در رسانه‌ها پخش می‌کنند و عده‌ای آن را گسترش می‌دهند زشت است. آیه داریم که شیطان بر کسانی که دروغ را پخش می‌کنند، نازل می‌شود.

پزشکیان خاطرنشان کرد: ما روز به روز داریم پشتوانه اجتماعی خود را بخاطر گرانی، برخورد با دختران، فیلترینگ و اینترنت از دست می‌دهیم. گذشته به این شدت نبود. تا این مسائل را حل نکنیم مشکلات برطرف نخواهد شد

پزشکیان در پاسخ به اظهارات جلیلی که مطالب علیه خود را به استدیو آورده بود گفت: اگر من مطالب هوادارن شما علیه خودم را می‌آوردم سه چهار برابر این بود من رفتم در زیارت حرم عبدالعظیم بچه حزب اللهی‌ها به من می‌گفتند تو منافقی من که تمام زندگیم را برای باورهایم گذاشتم منافقم؟

وی ادامه داد: این تهمت‌ها که می‌گویند یک دعوای درون گروهی است آن‌ها که نیامدند رای بدهند نگران پول نبودند محرومین همیشه پای صندوق بودند پشتوانه‌های انقلاب حقوقشان تامین نیست.

این نامزد انتخابات گفت: سیاست‌های کلی و قانون برنامه وجود دارد در مورد بهداشت و درمان ۴ دوره است که برنامه می‌نویسیم، اما اجرا نمی‌کنند قرار نیست یک ایرانی بدون خدمت بماند، ولی می‌ماند قرار بود کسی بدون صف خدمت نگیرد، اما می‌گیرد. وقتی مجری برای خود یک سفره پهن می‌کند و برای مردم خدمت فرق می‌کند اینگونه مردم به ما باور نمی‌کنند می‌گوییم از مردمیم و در سفره دیگر می‌نشینیم.

وی گفت: قانون و برنامه که گوید این کار‌ها را بکنید چرا حل نکردند؟ مشکل مجریان و مسئولات بالاست که عزم و اراده داشته باشند برای حل مشکل مردم آدم‌های خودشان را فقط نگذارند و اینطور نباشد که افرادی که جزو هیچ دسته‌ای نیستند را جایی نگذارند یک بار گفتنم ما در میان مسئولان رده بالا فرد سنی نداریم اسم سه نفر را آوردند، اما کرد بودند، ولی سنی نبودند ما این‌ها را در دانشگاه و مدرسه و استخدام در رده‌های بالا قرار نمی‌دهیم مردم از این تنوع چیزی مشاهده نمی‌کنند. اکثر قدرت دست یک جناح خاص است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: الان این واقعیت وجود ندارد. ما یک عده خواص هستیم که سفره خودمان را داریم و مردم سفره دیگری دارند. مشکل فقرا ما هستیم، مشکل فقرا که آمریکا نیست. قانون و برنامه هم وجود دارد و باید اجرا شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ما اگر بخواهیم مشارکت را ایجاد کنیم مردم باید باور کنند که من پای همان سفره‌ای می‌نشینم که سفره اوست، فرزند من همانطور جذب می‌شود که فرزند او جذب می‌شود، آن وقت مشارکت ایجاد می‌شود.

وی در واکنش به اظهارات جلیلی درخصوص نوشتن برنامه ششم در دوره مجلس دهم و دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: اینکه ما بودیم برنامه را نوشتیم گفتم که مقصر اصلی مجلس، دولت و قوه قضاییه هستند، اینکه من چه کار کردم من در هر دوره‌ای سوال کردم و اعتراض کردم. در همین دوره مجلس از همان روز اول من اعتراض کردم که این افرادی که منصوب می‌کنید که بیرون منافع دارند این‌ها نمی‌توانند کار کنند و قانون را اجرا کنند.

پزشکیان با اشاره به برخورد‌ها با اساتید و دانشجویان گفت: در همین دولت تعداد قابل توجهی را دانشجویان را از تحصیل محروم می‌کنیم، مردم اگر به نفع ما بود بیایند و در خیابان بریزند اگر با ما نبودند و به ما اعتراض داشتند می‌بریم در زندان و محاکمه می‌کنیم.

وی افزود: بازنشسته می‌گوید زندگی‌ام نمی‌چرخد با بازداشت با او برخورد می‌کنیم، این‌ها مردم هستند، اگر ما احترام بگذاریم و حرف آن‌ها را بشنویم آن‌ها به صحنه می‌آیند، اگر نه که خب سکوت می‌کنند. وقتی که من خلاف را انجام می‌دهیم و طرف اعتراض می‌کند بازداشت و محروم و عزل و محاکمه می‌کنم خب معلوم است که سایرین هم دیگر سکوت می‌کنند و چیزی نمی‌گویند.

پزشکیان تصریح کرد: ما باید گوشی برای شنیدن صدای آن ۶۰ درصد داشته باشیم، ظلم این است که سهم و حق یکی را بگیرید و به دیگری بدهید؛ اگر می‌خواهیم مملکت را درست کنیم باید حق و عدالت را پیاده کنیم.

پزشکیان گفت: با شوکر به یک نفر [به دلیل حمایت از من]حمله کرده‌اند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه برخی از دانشجویان را در همین دولت اخراج کردند، گفت: فعالیت‌های دانشجویی را محدود کردند و سلیقه‌ای کردند، ما وقتی میگوییم مردم باید اجازه دهیم که مردم قانون را مطالبه گری کنند، آن قانونی که من باید اجرا کنم و اجرا نمی‌کنم باید مردم بتوانند از ما مطالبه کنند. بار‌ها گفتم در ماجرای مسمومیت دختران دانش آموز رهبری گفتند برخورد کنید برخی از دانشجویان معترض این مساله را اخراج کردند و گفتند اگر فلان کار را نکنید حق تحصیل ندارید. باید مردم مطالبه‌گری کنند. باید داد بزنیم چرا قانون را اجرا نمی‌کنید؟

وی افزود: قرار بود ۱۴۰۴ در منطقه اول باشیم، شده‌ایم؟ حالا بگوییم دولت‌ها مقصرند. آن دولت مقصر بود مقصر دولت فلانی درست کرد؟ دولت‌ها طبق برنامه خود هم عمل نمی‌کنند برنامه‌هایی که ما می‌دهیم هم می‌بینیم هیچ کدام آنطور که نوشتند عمل نکردند. حرف می‌زنیم، اما پشت آن عمل نمی‌کنیم و پاسخگو نیستیم.

پزشکیان یادآور شد: هیچ فریضه الهی به اندازه پایبندی تعهد مورد قبول نبوده راحت وعده می‌دهیم، اما عمل نمی‌کنیم الان وعده می‌دهیم این روند از نظر علم غیرممکن است. باید با مردم صادق باشیم ما این صداقت را نداشتیم اگر صادق باشیم مردم به ما اعتماد می‌کنند مهم‌ترین رویکرد مدیران صداقت‌شان است رو در رو یک چیز می‌گویند پشت سر کار دیگر می‌کنند.

وی افزود: قرآن می‌گوید از پیغمبران هم پیمان گرفتیم از صداقت ما خواهند پرسید آیا مردم برای ما برابر قانون مساوی اند؟ با همه مثل حزب و جناح و خود برخورد می‌کنیم؟ مردم از ما صداقت می‌خواهند متاسفانه گیر‌هایی داریم که باید حل شود روی قوانین نوشته شده بایستیم هر کسی آمده قانون را اجرا نکرده پس چرا قانون و برنامه را نوشتند؟ می‌خواهید کلی کتاب بیاورم و بگویم برنامه است وقتی اجرا نشود ارزش ندارد.

پزشکیان در بخش دیگر سخنان خود گفت: یک راه حل علمی دارد که ما باید در کشور به این شیوه عمل کنیم، حضرت علی می‌فرماید امام وظیفه‌ای ندارد جز آنکه خدا به او ابلاغ کرده است. ما چیزی که داریم در مدیریت سه اصل وجود دارد، چه کسی مسئول است؟ چگونه باید ابلاغ کند؟ و چگونه باید پاسخ بدهد؟ مشکل ما در کشور این است، شما فردا رندوم بپرسید ۹۰ درصد مسئولان و رییس دانشگاه و رییس دانشکده نمی‌دانند که برنامه هفتم توسعه چیست؛ وقتی نمی‌دانند چه چیزی را می‌خواهید بپرسید که دولت سایه شوند؟

وی ادامه داد: من زمانی که نایب رئیس مجلس بودم در زمینه موسسات مالی و اعتباری مشکلاتی به وجود آمد و ورشکست شدند، در خیابان هم مردم را می‌زدند، ما رفتیم ببینیم که مشکل چیست، با رییس قوه قضاییه تماس گرفتیم، با معاون اول رییس جمهور صحبت کردیم و کمک خواستیم که مشکل شان را حل کنیم و این ماجرا حل شد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: بنده وزیر بودم کارمندان اعتراض کردند، نشسته بودم یک طبقه پایین‌تر دیدم بچه‌های حراست می‌دوند که صدا درنیاید، گفتم موضوع چیست؟ گفتند حقوق این‌ها را نداده اند، گفتم بروند در نمازخانه، خودم رفتم و عذرخواهی کردم و قول انجام وظیفه دادم که آن‌ها هم رفتند سر کارشان.

پزشکیان خاطرنشان کرد: مملکت زمانی درست می‌شود که اولا با هم دعوا نکنیم و دوم به قانون عمل کنیم، در بحث اعتراض می‌گویند اجازه بگیرد این حق اوست که اعتراض کند نه اینکه اجازه بگیرد.

وی واکنش به این نکته که اجازه برای جلوگیری از اغتشاش است، ابراز داشت: اگر ما فرصت اعتراض بدهیم و گوش بدهیم و جواب او را بدهیم مگر دیوانه اند که اغتشاش و شورش کنند؟ دانشجویان آینده ما هستند، نباید با آن‌ها برخورد کنیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: تمام دنیا در مواقع خاص محدودیت دارند الان که مساله‌ای نیست چرا فیلتر بگذاریم؟ دکان فیلتر شکن درست کنند مردم بیشتر از پول اینترنت پول فیلترشکن می‌دهند و دیگر در فیلترشکن این کنترل نیست. در کنار فرصت بستگی دارد در کجا می‌خواهید ورود کنید.

وی افزود: در بحث‌های خدماتی و بانکی و آموزشی شما ببینید همه کار‌ها به صورت مجازی است و ارتباط با دنیا بر اساس این سیستم است و نمی‌شود با دنیا ارتباط نداشته باشیم و بگوییم می‌خواهیم در قفس زندگی کنیم. باید اجازه بدهیم صاحبان شرکت‌ها بیایند این‌ها صحبت کنند با آن‌ها قرارداد ببندند این را می‌شود هم با صاحبان فرآیند داشت و هم بوسیله دولت‌ها با آن‌ها قراداد بست.

پزشکیان یادآور شد: پول فیلترشکن در جیب چه کسی می‌رود؟ چه بلایی سر کسانی می‌آید که از فضای مجازی زندگی می‌کردند. آن‌ها را از زندگی ساقط کرده‌ایم. الان در آمریکا هم برخی چیز‌ها را حذف می‌کنند در وضعیت عادی همه دارند از فیلترشکن استفاده می‌کنند. چرا جلوی این‌ها که فیلترشکن می‌فروشند را نمی‌گیرند؟ با این فیلترشکن‌ها اتفاقا بچه‌ها در فضایی وارد می‌شوند که غیرقابل کنترل است. موقعیت آن‌ها هم پیدا نمی‌شود کاری که در رابطه با فیلتر کردن‌ها در جریان اعتصابات و تظاهرات بود را دیدیم و می‌گفتیم هر حاکمیتی ممکن است قطع کند الان که اعتراضات نیست چرا همه چیز فیلتر است؟ بیمارستان و همه جا با مشکل مواجه شده مردم باید در این فضا راحت زندگی و درآمد کسب کنند.

وی ادامه داد: با جایی که لازم است یا شرکت‌ها یا دولت قرارداد ببندند. کجای دنیا مثل ما عمل می‌کند؟ نه اینکه مردم را از زندگی ساقط کنیم چه کسانی با فروش فیلترشکن‌ها این پول‌ها را می‌خورند و مالیات هم نمی‌دهند؟

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دور هفتم سخنان خود گفت: ما قرار نیست از چرخه تولید بیرون برویم. چرا ما در ماشین مشکل داریم؟ گفتیم خودمان تولید می‌کنیم. چه بلایی داریم با تولید خودرو در مملکت سر مردم می‌آوریم. نباید قفسی دور خود درست کنیم و بگوییم خودمان تولید می‌کنیم. ما باید رقابت ایجاد کنیم، اما با اقدام ما داریم از چرخه تکنولوژی در دنیا خارج می‌شویم.

پزشکیان اظهار داشت: دنیا خیلی پیچیده است خود آمریکا نمی‌تواند از چرخه خارج شود. نمی‌شود بگوییم همه کار را خودمان می‌کنیم. آدم می‌ماند با مردم چطور برخورد کند. ماشینی که در دنیا ۲۰ دلار است به قیمت ۱۰۰ هزار دلار می‌فروشیم. لندکروز با قیمت دو میلیاردی خودش را بیاوریم به مردم ۲۰ میلیارد می‌فروشیم. این ماشین‌ها از کارخانه به خانه نرسیده برخی شان مشکل پیدا می‌کنند.

وی در خصوص حوزه حکمرانی و سیاست خارجی دو نفر همراه شما بودند که دو تفکر مختلف داشتند چگونه تفکرات متضاد را کنار هم خواهید گذاشت؟ اذعان داشت: نه؛ وقتی می‌گویم کارشناس اقتصاد ۱۲۵ تخصص در اقتصاد وجود دارد. اینکه چه کسی در کجا کارشناس است یه مسأله است. ما گفتیم دیدمان حق و عدالت است. ما در سلامت و آموزش معتقد به بازار آزاد نیستیم. قرار نیست در حوزه درمان به مادری که پول ندارد بگوییم مریضش را از دست بدهد. یا خانواده‌ای که پول ندارد را با دانش آموزی که مشکلی ندارد در رقابت مشترک قرار دهیم.

پزشکیان گفت: وقتی می‌گویم کار کارشناسی و تخصصی این است که چه کسی در کجا کارشناس است همین یک تخصص است، ما می‌خواهیم چه کار کنیم؟ ما در حوزه سلامت و بهداشت به بازار آزاد معتقد نیستیم، در آموزش به آن قائل نیستیم. قرار نیست مادری که فرزند بیمار دارد گرفتار مشکلات مالی و بیمارستان باشد، کسی که در روستا‌های دور افتاده است نمی‌تواند با آن کسی که پول دارد و دوپینگی رفته رقابت کند.

وی ادامه داد: در حوزه تخصص اگر چشم ما درد می‌کند نمی‌توانیم برویم سراغ متخصص شکم یا قسمت دیگری از بدن. در نتیجه اینکه ما در کجا از چه کسی استفاده کنیم، بر می‌گردد به جایی که هستیم، جایی که می‌خواهیم برویم و حوزه‌ای که می‌خواهیم از فرد استفاده کنیم. نکته دیگر این است که آن فرد چقدر تجربه و مهارت و کارآمدی داشته باشد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درخصوص حوزه سیاست خارجی عنوان کرد: سیاست خارجی اصولا باید بستر را آماده کند که اقتصاد ما و تاجران و بازرگانان ما بستر پیدا کنند برای رایزنی و صادرات، حتی همین مساله هم تخصصی است که چه کسی روی آن کار کند، یا در کدام کشور و منطقه نگاه صادرات و کشاورزی باشد.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت اختلاف نظر میان دو نگاه کارشناسی شرق‌گرا یا غرب‌گرا، اظهار داشت: سیاست‌های امام و مقام معظم رهبری نه شرقی و نه غربی است، هرجا منفعت و عزت ما حفظ شود می‌رویم و دنبال می‌کنیم. از نظر علمی برای همه این‌ها شواهد و مستندات برای تصمیم گیری وجود دارد و اینگونه نیست که شما خلق الساعه تصمیم بگیرید. از سوی دیگر سیاست‌های کشور هم در این زمینه وجود دارد که براساس راهبرد عزت، حکمت و مصلحت باید آن را دنبال کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: زمانی که مساله به وجود می‌آید در آن موضوع مشخص نظر کارشناسان رفرنس و مستند علمی می‌شود و در کنار آن چشم انداز و تجربه بین المللی وجود دارد.

پزشکیان افزود: ایران در از مربی است، اما گاهی ممکن است مربی از خارج بیاوریم و تیم تو را جایگاه بهتری قرار دهد. اینکه کارشناسی که می‌آید چه شرایطی داشته باشد را ما تعیین می‌کنیم. سیاست اقتصادی ما این است که کارشناسان ما در دنیا بازار پیدا کنند. اینکه در روابط خارجی کشاورزی و صنعت را مطرح کنیم نگاه‌های متفاوت می‌طلبد.

وی خاطرنشان کرد: اینکه دوبی و امارات به این شرایط رسیدند بخاطر استفاده از فرصت‌ها است. سیاست‌های مقام معظم رهبری نه شرقی و نه غربی است. هر جا مصلحت، حکمت و عزت ما حفظ شود ما یا آن‌ها صحبت می‌کنیم. از نظر علمی برای همه این‌ها باید بر اساس شواهد تصمیم گرفته شود. شواهد و مستندات علمی و تجربی و مجموع کارشناسان می‌گویند این راه بهتر است و در آن موضوع مشخص با تجربه بین المللی قابل تحقق است نه اینکه اگر من می‌گویم دل و روده من را بیرون بریزند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: قرار نیست با حرف من مملکت در چاله‌ای بیافتد. باید بگوییم قانون چه می‌گوید و کارشناس چه می‌گوید و دنیا چه نگاهی دارد.

وی با بیان اینکه ما برنامه نوشتیم و مشکل در کشور ما نبود راه حل نیست نبود آدم‌هایی که علم و مهارت و انگیزه اجرا داشته باشند. راه حل هست، اما اجزا نمی‌کنند برای اینکه علم و انگیزه ندارند اف‌ای تی اف وقتی آن در دولت است مخالفت می‌شود در این دولت موافقت می‌شود. می‌شود در قفس باشیم و زندگی بخور و نمیر هر چه ارتباط ما بیشتر باشد بهتر زندگی می‌کنیم اول از همسایه‌ها شروع می‌کنیم هر چه گزینه‌ها بیشتر باشد گزینه‌های دیگر نمی‌توانند به ما دیکته کنند باید آلترناتیو‌ها برای گفتگو و تجارت و معالمه زیاد باشد وقتی آن‌ها ببینند گزینه دیگری نداریم به قیمت ارزان می‌خرند پول نمیدهند و صدایی هم از ما در نمی‌آید.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در ماجرای برجام ترامپ مخالف بود نتانیاهو مخالف بود آن‌ها که سفارت عربستان و انگلیس را آتش زدند هم مخالف برجام بودند چقدر صدمه زدند؟ با همان عیب‌های برجام نتانیاهو داشت خودش را می‌کشت و قسم خورد نگذارد برجام اجرا شود در داخل هم کاری کردیم که این توافق اجرا نشود در معامله یک چیز می‌دهیم یه چیز می‌گیریم.

وی در پاسخ به این سوال که اگر طرف مقابل اهل تعامل نبود، ما باید چه کاری انجام دهیم گفت: ما که بلدیم از پتانسیل‌ها استفاده کنیم بلدیم با اقتصاد مقاومتی زندگی کنیم، اما از تمدن دور می‌مانیم در ناترازی انرژی و ناترازی بانک‌ها اگر مدیریت کنیم خیلی از مشکلات کسری بودجه حل می‌شود، اما رشدی که می‌خواهیم را نمی‌کنیم. در ماجرای اف‌ای تی اف و برجام می‌دانید چقدر ضرر می‌کنیم؟ ارزان می‌فروشیم. گران می‌خریم. جنس آشغال به ما می‌دهند و در این میان کاسبان تحریم هم تا دلشان بخواهد می‌خورند.

پزشکیان در مورد اینکه سیاست خارجی دولت شما و آقای روحانی چه وجه تمایز و چه شباهت‌هایی دارد، تاکید کرد: سیاست خارجی را بر اساس سیاست کلی حکمت، عزت و مصلحت پیش می‌بریم. اگر به دعوا ادامه دهیم هیچ فرقی نمی‌کند تا کسی می‌آید موفق شود آن یکی گیر می‌دهد و نمی‌خواهد موفق شود باید همگرایی داخلی ایجاد کنیم دست از اختلاف برداریم با دنیا مذاکره کنیم و سهم بگیریم اینکه بگوییم قفس بزنیم و با تهاتر زندگی کنیم نمی‌شود عراق و ترکیه و چین پول ما را نمی‌دهند جنس گرفتند یک کسی می‌رود چیزی که خودش می‌خواهد را به او می‌دهند.

وی در ادامه این مناظره ابراز داشت: مساله خیلی روشن است، آقای دکتر در این رشته کارشناس هم است، همین الان ما نفت را به خاطر تکنولوژی از زیر زمین می‌کشیم بیرون ۱۸ درصد است، در حالی که در دنیا ۴۴ درصد است؛ یعنی ما داریم آینده را دفن می‌کنیم. این‌ها عدد را اعلام نمی‌کنند بلکه کار را دست افراد می‌دهند و از راه‌های دور زدن تحریم می‌روند، یک‌هو یک نفر می‌آید که سه میلیون بشکه نفت را می‌برد پولش را نمی‌آورد. در چنین راه‌هایی پول‌های فراوانی مشابه آن گم می‌شود.

وی ادامه داد: در میدان مشترک گاز را قطر دارد می‌برد و ما به عنوان دومین کشور صاحب گاز دنیا در زمستان‌ها گاز کارخانجات را قطع می‌کنیم. من آن زمان که آقای دکتر با برجام مخالف بودند از ایشان پرسیدم قرار است چه کار کنیم؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوی عنوان کرد: می‌دانید چقدر روزانه داریم به این مملکت ضرر می‌زنیم و سرمایه‌های آینده را داریم گم و گور یا مدفون می‌کنیم.

پزشکیان در پاسخ به این سوال که «اگر غرب به تعهدات عمل نکند چه خواهید کرد؟»، اظهار داشت: گفتگو طبیعتاً اختلاف نظر را به دنبال دارد، برادر با برادر یا پدر و فرزند هم حرف می‌زنند و هم نظر نیستند، اینکه ما چگونه توافق می‌کنیم بحث دیگر است. الان ما کاری کردیم که تاجران و بازرگانان ایران نمی‌توانند اروپا بروند، دانشجویان ما را راه نمی‌دهند.

وی افزود: همین همسایه‌ها چرا ترکیه پول ما را نمی‌دهد؟ چین چرا پول ما را نمی‌دهد و هر جنسی دلش خواست به ما غالب می‌کند و چرا براساس قرارداد ۲۵ ساله سرمایه گذاری نمی‌کند؟

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه تصریح کرد: اف‌ای تی اف مانند فیفاست، ما اگر زیر بار قوانین نرویم ما را در بازی‌های جهانی راه نمی‌دهند، اف‌ای تی اف هم همینطور است، ما را در تبادلات جهانی راه نمی‌دهند.

وی در پاسخ به این سوال که در شرایطی آمریکا سردار سلیمانی را شهید می‌کند و می‌خواهد فروش نفت را به صفر برساند چه می‌کنید؟ ادامه داد: بحث شهید سلیمانی جدا است. آمریکا بخاطر بحث‌های مثل شکست در غزه و سوریه این کار را می‌کند. چون مانع اجرای برنامه‌های آن‌ها شده بود و آن‌ها را در حوزه‌های مختلف شکست داده پس او را ترور کردند. این چه ربطی به دعوای بعد از آن قضیه دارد؟ چرا بازرگانان ما نمی‌توانند راحت به اروپا بروند؟ ما چه کردیم که دنیا با ما این چنین است؟ در همین همسایه‌ها چرا ترکیه پول ما را نمی‌دهد؟ چرا چین دلار ما را پس نمی‌دهد و هر جنسی دلش می‌خواهد به ما غالب می‌کند؟ چرا همین قرارداد ۲۵ ساله را اجرا نمی‌کند؟ نخواهند کرد برای اینکه یک حلقه جامع است. اف‌ای تی اف مانند فیفا است. اگر زیر بار حرف آن‌ها نرویم ما را بازی نمی‌دهند. اگر به آن عمل نکنیم ما را در بازی‌های جهانی راه نخواهند داد. بگویید اگر این‌ها را نکردید چه بلایی می‌خواهید سر مردم بیاورید؟ چرا میزان چاپ پول دو سه برابر شده است؟

پزشکیان افزود: باید اقتصاد مقاومتی را اجرا کنیم، در داخل اول باید در داخل همگرایی ایجاد کنیم، جلوی هدررفت نفت و گاز را بگیریم، جلوی چاپ پول و تورم و گرانی ساخت برای تامین نیاز‌های دولت را بگیریم و شرایط داخلی را عوض کنیم یعنی به دنیا ثابت کنیم که ما ایستادن را می‌توانیم؛ آن وقت برویم سراغ گفتگو تعامل، گفتگو معامله است اینکه من می‌روم و حرفم را می‌زنم و برمی‌گردم که درست نیست، باید بروید و کار را جوش دهید. باید سعی کنیم دولت را مدیریت کنیم، پول چاپ نکنیم، تورم درست نکنیم.

پزشکیان در بخش دیگر سخنان خود با نشان دادن نموداری عنوان کرد: نقدینگی کشور در دولت شهید رییسی بالا رفته است، چرا پول چاپ کردیم؟ اولا اینکه «ما می‌توانیم» خب می‌توانیم قبول است. اینکه کسی می‌گوید من، من هرکسی که می‌گوید من چنان و چنین می‌کنم هلاکت دنبال حرفش است.

وی در پاسخ به تعاریف جلیلی از برجام گفت: شما این را می‌گویید اوباما و ترامپ چیز دیگری می‌گویند.

پزشکیان در بخشی از سخنان خود گفت: می‌گویید ما تشخیص ندادیم، شما که تشخیص دادید بگویید چه می‌کنید؟ برنامه شما چیست؟ آقای دکتر راه حل را بگو.

وی افزود: برنامه این‌ها نیست و این‌ها که شما گفتید همه جهت گیری است. شما بگویید ما جانمایی کردیم این‌ها برنامه است. این را اعلام کنید. به سایت شما مراجعه کردیم چیزی جز عکس نبود. برنامه از نظر علمی روش، مسیر و صاحبان فرایند دارد. روش نوشتن برنامه این است که

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: مگر شما به دولت شهید رییسی معتقد نیستید؟ کارهایش خوب بوده یا نه؟ قانون برنامه را او به مجلس داده است. کار کارشناسی انجام شده است دیگر؟ برنامه وقتی می‌گویید یعنی هر قدر آدم قوی‌ای باشید نمی‌توانید برنامه برای همه جا بنویسید. شما نمی‌توانید برای یا آدم‌های شما کپی پیست کردند یا نمی‌توان برای هر جا یک نفر برنامه بنویسد. آن برنامه‌ای که نوشتید علمی نیست و چارچوب علمی ندارد.

پزشکیان اظهار داشت: از علم حرف می‌زنید بگوید چارچوب علمی در فناوری یعنی چه؟ اینکه حرف بزنیم که برنامه نیست و یک چشم انداز می‌خواهید بنویسید باید با کوچک‌ترین آدم آن سازمان صحبت کنید. قرآن ما مگر راهنمای ما نیست؟ چرا به آن عمل نمی‌کنیم؟ هنر آن است که طبق آنچه داری یک چیزی بنویسید اجرا شود. با این روند امکان رشد ۸ درصد از نظر علمی وجود ندارد.

وی بیان کرد: چرا رهبری آن‌هایی که برنامه‌ها را اجرایی نکردند محاکمه نمی‌کند؟ شهید رییسی‌ای که دوست داشتید چرا نتوانست کاری کند؟ گوشت و مرغ چند شد؟ مردم ناراضی هستند، چون زندگی شان نمی‌چرخد. شما مردم را ناراضی کردید. تمام آدم‌هایی که استخدام کردید آدم‌های دور و بر شما هستند. من بیشترین اعتراض را به روحانی در دولتش داشتم. شما در سایه دولت رییسی بودید چرا نیامدید به آفتاب؟ کجا را موفق عمل کردید؟ زمان عمل با تئوری تفاوت دارد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: میان اداره یک دکان و یک مملکت تفاوت وجود دارد. رییس شورای عالی امنیت ملی رییس جمهور است و تصمیم را در نهایت مقام معظم رهبری می‌گیرد. نگو، چون من رییس بودم. رهبری هر جا صلاح نمی‌دید و خوشش نمی‌آمد اجازه اجرا نمی‌داد. آدمی که یک اداره را اداره نکرده باشد چطور می‌تواند رییس یک سازمان باشد؟ شما کدام اداره را اداره کردید؟

پزشکیان بیان کرد: دوست من کیست؟ من عضو هیچ حزب و گروهی نیستم. من مسعود پزشکیان معتقد هستم اگر حکومت می‌خواهد درست شود باید به دستور خدا و فرمان امام عمل کنند. جلوتر از شما اعلام کردم و جلوی چشم مردم اعلام می‌کنم همین امروز از انتخابات کنار می‌روم، اما شرطش این است اگر می‌توانید رشد ۸ درصدی را اعمال کنید، اگر نتوانستید اجرا کنید اعدامتان کنند. ۴۵ سال دارید حکومت می‌کنید چرا مشکلات حل نشده است؟ دولت قوی باید پشتوانه قوی داشته باشد. از نظر علمی کشی که امتحان نداده و بررسی نکرده و قدرت خود را در بنگاهی رصد نکرده نمی‌تواند موفق باشد.

وی افزود: قفل سیاست خارجی این است که پول و منابع ما را دارند می‌خورند و نابود می‌کنند و شما می‌گویید ما یک دنیا فرصت داریم. دوستان شما همان آدم‌هایی هستند که سفارت عربستان سعودی را آتش زدند. همان آدم‌ها الان در ستاد شما هستند و با شما کار می‌کنند و در همین صدا و سیما کار می‌کنند. کسی را گرفتند؟ شما که حکومت در سایه بودید می‌گفتید بگیرند. من آن زمان چه کاره بودم؟ دولت وقت چه کاره بود اصلاً؟

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: ما باید هسته‌ای را داشته باشیم و باید دفاع کنیم یک بحث است، اما اینکه برجام و اف‌ای تی اف را قفل کنیم و بعد بگوییم برنامه داریم.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی