تیتر امروز

مگر اسب قرار است با برق و اینترنت کار کند؟
افاضات اضافه

مگر اسب قرار است با برق و اینترنت کار کند؟

این روزها بعد از انتخابات، بحث‌ «اسب زین‌شده» و قطع برق و اینترنت خیلی سروصدا کرده اما عوام الملک می‌گوید: عیبی ندارد. اسب زین‌شده هم ممکن است بعضی وقت‌ها ناراحت باشد و جفتک بیندازد. ضمن اینکه...
عبدالرحیم سلیمانی اردستانی: «بزرگترین دستاورد پیامبر باطن اعلامیه جهانی حقوق بشر است»
ویژه برنامه دیدارنیوز با حضور یک دین‌پژوه؛

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی: «بزرگترین دستاورد پیامبر باطن اعلامیه جهانی حقوق بشر است»

در استودیو دیدارنیوز میزبان عبدالرحیم سلیمانی اردستانی استاد حوزه و دانشگاه بودیم و درباره باورش به نسخه متفاوتی از اسلام با او گفت‌وگو کردیم.
افزایش ارتفاع امواج در آب‌های ایران

هشدار هواشناسی؛ تشدید بارش در شمال

سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارندگی در چهار استان شمال کشور و افزایش ارتفاع امواج در آب‌های ایران هشدار داد.

کد خبر: ۱۶۷۸۲۴
۱۳:۵۷ - ۰۹ تير ۱۴۰۳

هشدار هواشناسی؛ تشدید بارش در شمال

دیدارنیوز: سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی همراه با بارش‌های شدید محلی آورده است: وقوع رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ شنبه (۹ تیرماه) در شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و ارتفاعات در مازندران و شرق گیلان و یکشنبه (۱۰ تیرماه) در شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی پیش‌بینی می‌شود.

در این وضعیت آب و هوایی جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست. به توصیه سازمان هواشناسی احتیاط در سفر‌ها به‌ویژه سفر‌های بین شهری، عدم اتراق و برپا کردن چادر‌های مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت طبیعت‌گردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، پرهیز از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی و تسریع در برداشت محصولات کشاورزی و انتقال آن‌ها به مکان‌های مسقف در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: افزایش سرعت وزش باد شمال در محدوده ۲۴ نات و افزایش ارتفاع امواج تا ۱.۸ متر در فراسواحل و تا ۱.۳ متر درساحل شنبه و یکشنبه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان مازندران، در دریای خزر پیش‌بینی می‌شود که خطر غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تور‌های صیادی، صدمه به ماهیان درقفس و صدمه به قایق‌های کوچک تفریحی و مسافری و شناور‌های سبک را در پی دارد.

به توصیه سازمان هواشناسی منع فعالیت‌های شنا و تفریحی و تردد قایق‌های کوچک و شناور‌های سبک، محدودیت تردد شناور‌های سنگین و نیمه سنگین و اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های دریایی مد نظر قرار گیرد.

در ادامه این هشدار آمده است: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه‌ای شمال غربی تا جنوب غربی در محدوده ۲۴ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا ۱.۵ متر شنبه تا دوشنبه (۹ تا ۱۱ تیرماه) در مناطق دور از ساحل استان خوزستان، تنگه هرمز و غرب دریای عمان و سه‌شنبه (۱۲ تیرماه) خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان رخ خواهد داد.

از اثرات این مخاطره جوی می‌توان به خطرغرق‌شدن شناگران، پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در تردد‌ها و فعالیت دریایی به‌ویژه تردد شناور‌های سبک، قایق‌های صیادی و نیمه سنگین، اختلال در فعالیت سکو‌های نفتی اشاره کرد.

سازمان هواشناسی نسبت به منع شنا، منع فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی، محدودیت در تردد شناور‌های سبک و نیمه سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های ساحلی و فراساحل همچنین سکو‌های نفتی توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر‌ها و انجام کار‌های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار‌ها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی