تیتر امروز

مگر اسب قرار است با برق و اینترنت کار کند؟
افاضات اضافه

مگر اسب قرار است با برق و اینترنت کار کند؟

این روزها بعد از انتخابات، بحث‌ «اسب زین‌شده» و قطع برق و اینترنت خیلی سروصدا کرده اما عوام الملک می‌گوید: عیبی ندارد. اسب زین‌شده هم ممکن است بعضی وقت‌ها ناراحت باشد و جفتک بیندازد. ضمن اینکه...
عبدالرحیم سلیمانی اردستانی: «بزرگترین دستاورد پیامبر باطن اعلامیه جهانی حقوق بشر است»
ویژه برنامه دیدارنیوز با حضور یک دین‌پژوه؛

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی: «بزرگترین دستاورد پیامبر باطن اعلامیه جهانی حقوق بشر است»

در استودیو دیدارنیوز میزبان عبدالرحیم سلیمانی اردستانی استاد حوزه و دانشگاه بودیم و درباره باورش به نسخه متفاوتی از اسلام با او گفت‌وگو کردیم.
امیرسعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل اعتراض کرد

نامه ایران به شورای امنیت درباره اقدام کانادا علیه سپاه

امیرسعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل، در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرد که اقدام کانادا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران تنش‌ها را افزایش داده و خطر حوادث و برخورد‌ها بین نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیرو‌های مسلح کانادا را افزایش می‌دهد.

کد خبر: ۱۶۷۷۳۴
۱۸:۲۰ - ۰۷ تير ۱۴۰۳

نامه ایران به شورای امنیت درباره اقدام کانادا علیه سپاه

دیدارنیوز: نماینده ایران در سازمان ملل اعلام کرد که اقدام غیرمسئولانه و تحریک‌آمیز کانادا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران تنش‌ها را افزایش داده و خطر حوادث و برخورد‌ها بین نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیرو‌های مسلح کانادا، به طور مستقل یا به عنوان بخشی از به اصطلاح ائتلاف، در منطقه‌ای که از قبل با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبرو است را افزایش می‌دهد.

امیرسعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت به نقض آشکار قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد توسط دولت کانادا علیه جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرد.

متن نامه نماینده ایران در سازمان ملل به شورای امنیت به شرح زیر است: در اقدامی غیرقانونی، خطرناک و با انگیزه‌های سیاسی، کانادا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که شاخه رسمی و مبتنی بر قانون اساسی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران به‌شمار می‌رودرا به عنوان به اصطلاح «گروه تروریستی» نامیده است. این اولین باری نیست که کانادا به صورت سیستماتیک هنجارها، قواعد و اصول حقوق بین‌الملل را علیه ایران نقض می‌کند. کانادا بار‌ها اصول بنیادی حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد را نقض کرده است که جمهوری اسلامی ایران را بر آن داشته تا علیه آن کشور به دلیل این نقض‌های جدیبه دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کند.

در ادامه این نامه آمده است: با توجه به نقش مهم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و همچنین حفظ صلح و ثبات در منطقه ما، جمهوری اسلامی ایران این اقدام غیرقانونی و تحریک‌آمیز دولت کانادا را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می‌کند و آن را به عنوان یک عمل خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و همچنین تهدیدی جدی برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی در نظر می‌گیرد. این اقدام غیرقانونی و غیرمسئولانه نقض اصول شناخته‌شده حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد، از جمله اصول برابری حاکمیتی و عدم مداخله در امور داخلی است.

در این نامه تاکید شده است: با توجه به نقش، وظایف و مأموریت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که شامل تضمین ایمنی و امنیت دریایی در خلیج فارس، دریای عمان و فراتر از آن می‌شود، دولت کانادا به خوبی می‌داند که این اقدام غیرمسئولانه و تحریک‌آمیز تنش‌ها را افزایش داده و خطر حوادث و برخورد‌ها بین نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیرو‌های مسلح کانادا، چه به صورت مستقل و چه به عنوان بخشی از به اصطلاح ائتلاف، در منطقه‌ای که از قبل با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبرو است، افزایش می‌دهد. بدیهی است که کانادا، همراه با ایالات متحده و کشور‌هایی که علناً از این اقدام نادرست بین‌المللی حمایت کرده‌اند، مسئولیت کامل تمام عواقب چنین رفتار بی‌پروایانه‌ای را بر عهده خواهند داشت.

ایران خاطرنشان کرده است: شایان ذکر است که نیرو‌های مسلح ایران، به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، همواره نقش محوری در حفظ تمامیت ارضی ایران، به ویژه در طول جنگ تحمیلی هشت‌ساله توسط رژیم صدام در عراق علیه ایران از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ ایفا کرده‌اند. نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به ویژه سردار قاسم سلیمانی، فرمانده قهرمان نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که در تاریخ ۳ژانویه ۲۰۲۰ توسط نیرو‌های آمریکایی در فرودگاه بین‌المللی بغداد طی یک سفر رسمی به عراق به دعوت دولت عراق به شهادت رسید، در نبرد‌ها علیه گروه‌های تروریستی شناخته‌شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد مانند القاعده، داعش، جبهه النصره و سایر گروه‌های تروریستی در منطقه، به طور گسترده توسط مردم و دولت‌های متاثر در منطقه به رسمیت شناخته شده و مورد تقدیر قرار گرفته است.

در این نامه تاکید شده است: نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران مصمم به انجام مسئولیت‌های منطقه‌ای و تلاش‌های ضد تروریسم خود هستند و همچنین در حمایت از ملت‌ها و دولت‌های منطقه، بنا به درخواست آن‌ها، در تلاش‌هایشان برای از بین بردن گروه‌های تروریستی تحت حمایت خارجی همکاری خواهند کرد. چنین اقدام تحریک‌آمیزی توسط دولت کانادا نه تاثیری خواهد داشت و نه مانع از این اراده محکم خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران حق ذاتی خود را برای اتخاذ اقدامات متقابل مناسب مطابق با حقوق بین‌الملل در پاسخ به این اقدام غیرقانونی و نقض جدی توسط دولت کانادا محفوظ می‌دارد.

موجب امتنان خواهد بود چنانچه مکاتبه حاضر به عنوان سند شورای امنیت و همچنین مجمع عمومی، ذیل بند ۸۳ دستور کار، ثبت و توزیع گردد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی