تیتر امروز

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان
در کارگروه تعیین وزیر نیرو چه خبر است؛ گزارش دیدارنیوز را بخوانید

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان

یکی از کارگرو‌های پر حاشیه این روز‌های رئیس جمهور منتخب کارگروه انتخاب وزارت نیرو است. این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند
گفت‌وگوی دیدار با کارشناس حوزه معدن و صنایع وابسته

معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند

برنامه گفت‌وگوی اقتصادی دیدارنیوز، میزبان امیربیژن یثربی استاد پیشین دانشگاه، عضو سابق هیات پژوهشی دانشگاه اگزتر انگلستان در گروه ژئوتکنیک و مسئول تجاری‌سازی رشته صنایع و معادن پارک علم و فناوری...
سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
جلیل رحیمی جهان آبادی می‌گوید اگر میزان مشارکت بالای ۵۵ درصد باشد، پزشکیان دور اول برنده خواهد شد

طوری می‌گویند دولت پزشکیان دولت سوم روحانی است، انگار دولت نتانیاهو است!

جلیل رحیمی جهان آبادی، نماینده پیشین مجلس، با انتقاد از نامزدهای اصولگرا درباره مناظرات چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: به گونه‌ای بیان می‌شود که دولت پزشکیان دولت سوم روحانی است، انگار که دولت سوم نتانیاهو است.

کد خبر: ۱۶۷۶۵۳
۱۰:۳۸ - ۰۶ تير ۱۴۰۳

با مشارکت بالای ۵۵ درصد پزشکیان برنده انتخابات است

دیدارنیوز: نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه عمدتاً دیدگاه‌های اصولگرایان حالت ژله‌ای دارد و به مرور زمان تغییر می‌کند، گفت: یک انسان نباید باور‌های ژله‌ای داشته باشد و طیف اصولگرا و اصلاح‌طلب هم فرقی نمی‌کند یا شما به طرح حجاب، طرح صیانت و به فیلترینگ اعتقاد دارید یا ندارید. این اموری که در کشور اتفاق افتاده است را کسی از مریخ نیاورده است. سوال من این است چه کسی در این کشور قدرت داشت، اما این امور را اصلاح نکرد؟

جلیل رحیمی جهان آبادی در خصوص مناظرات چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری، گفت: مناظره‌ها فضای مثبتی داشت حداقل مردم به یک تصمیم و جمع‌بندی شفاف رسیدند که اگر بخواهند به یک کاندیدای ریاست جمهوری رای بدهند چه پیامد‌هایی را در سیاست خارجی و داخلی خواهند دید.

وی با اشاره به حواشی پیش آمده در مورد قرارداد کرسنت در مناظره‌های اخیر گفت: اگر کسی در خصوص قرارداد کرسنت و اتفاقاتی که در آنجا افتاده حرفی دارد، باید این را به دستگاه قضایی و امنیتی بدهد، کشور ما هم دستگاه اطلاعاتی دارد و هم دستگاه قضایی اگر دستگاه امنیتی می‌داند که چنین مسائلی اتفاق افتاده و کسی خیانت کرده، باید مشخص شود که چرا در دستگاه امنیتی و قضایی پیگیری نشده است. این در یک برنامه تلویزیونی مطرح می‌شود و ذهن مردم آشفته می‌شود. در خصوص دولتی صحبت می‌شود که اعضای آن دولت و رئیس جمهور آن دولت یعنی روحانی نیستند که از خودشان دفاع کنند. به گونه‌ای بیان می‌شود که دولت پزشکیان دولت سوم روحانی است، انگار که دولت سوم نتانیاهو است. روحانی منتخب مردم است و ایشان دو دوره از مردم رای دارد. روحانی عملکرد قابل دفاعی در سیاست خارجی و مسائل عمرانی کشور داشت اگرچه که نقطه ضعف‌هایی هم داشت، اما به گونه‌ای طرح می‌شود که انگار دولت نتانیاهو قرار است، شکل گیرد و باید از آن اعلام برائت کنند.

وی در ادامه افزود: پزشکیان می‌توانست در مناظرات بپرسد نسبت دوستانی که آن جا هستند با دولت احمدی‌نژاد چیست و آیا حاضر هستند همه اقدامات دولت احمدی‌نژاد را گردن بگیرند؟ طرح این موضوعات در خصوص روسای جمهوری که نیستند و نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند چه علیه احمدی نژاد و چه علیه روحانی به نظر من درست نیست. اصولگرایان به ویژه این طیف انحصارطلب به این دلیل به این فضا دامن می‌زنند که اینگونه جلوه دهند که انگار مسبب همه مشکلات مردم هستند، چون روحانی را اشتباه انتخاب کردند.

رحیمی‌جهان آبادی عنوان کرد: تمام ارکان دولت در اختیار اصولگرایان است و حتی زمانی که روحانی رئیس جمهور بود، عمده‌ی سنگ‌اندازی‌ها برای دولت روحانی از سوی برخی از این اصولگرا‌ها بود. شاید باور این باشد که به یک رییس جمهور اصولگرا رای دهیم که مشکلات را حل کند، اگر این‌ها می‌خواستند، مشکلات را حل کنند که تا به الان کرده بودند. طیف انحصار طلب اصولگرا و نه همه‌ی اصولگرایان بخشی از بحران است نه راه حل. دیدگاه، باور و درک این‌ها از مسائل داخلی و بین‌المللی اصل بحران است نه راه‌حل بحران.

این نماینده سابق مجلس تاکید کرد: اگر کسی می‌خواهد، بحران‌های کشور چه بحران‌های اجتماعی و اقتصادی و چه سیاست خارجی و گسل مردم و حاکمیت را حل کند، باید بداند که بخشی از بحران خود همین‌ها هستند. ببینید کشور را به چه مرزی از مشارکت کشاندند که در بعضی از حوزه‌های انتخابی نمایندگان با ۸۰۰۰ رای و ۷۰۰۰ رای آمدند. در همین تهران با این عظمت با چند درصد به مجلس آمدند، این‌ها متوجه این خطر نیستند که این محدودسازی، پشتوانه نظام و حضور مردم پای صندوق‌های رای است.

وی ادامه داد: این انحصارطلبی که روز به روز دایره خودی را کوچک‌تر می‌کند، چه بلایی بر سر حاکمیت می‌آورد، باز هم به همان شیوه اصرار می‌کنند. به نظر من انتخاب پزشکیان یک فرصت عظیمی برای احیای رابطه مردم و حاکمیت، افزایش میزان مشارکت، افزایش میزان پشتوانه‌های مردمی برای بالاترین مقام سیاسی بعد از رهبری و یک پیام مثبت و سازنده برای منطقه غرب آسیا و برای جهان است که ایران به سمت تنش زدایی، سازگاری بین المللی و به سمت اجماع داخلی حرکت می‌کند.

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه عمدتاً دیدگاه‌های اصولگرایان حالت ژله‌ای دارد و به مرور زمان تغییر می‌کند، گفت: یک انسان نباید باور‌های ژله‌ای داشته باشد و طیف اصولگرا و اصلاح‌طلب هم فرقی نمی‌کند یا شما به طرح حجاب، طرح صیانت و به فیلترینگ اعتقاد دارید یا ندارید. این اموری که در کشور اتفاق افتاده است را کسی از مریخ نیاورده است. سوال من این است چه کسی در این کشور قدرت داشت، اما این امور را اصلاح نکرد؟

رحیمی‌جهان آبادی گفت: این حضرات در جا‌های مختلف دارای قدرت هستند، چرا برای دفاع از حقوق مردم، برای جلوگیری از فیلترینگ و برای فشار‌هایی که در فضای اجتماعی برای مردم ایجاد می‌کنند، اقدامی نکردند. در بخش‌های مختلف به نام حجاب تلاش می‌کنند به گونه‌ای از طریق اعمال زور در جامعه تبلیغ کنند یا مردم را وادار کنند، اما الان که موقع انتخابات شده است، این دیدگاه‌ها را ۱۸۰ درجه تغییر دادند. نمی‌شود، باور‌های ژله‌ای داشته باشید که مدام تغییر کند این کمکی به برابری نمی‌کند و مردم تشخیص خواهند داد که چه کسی کدام طرف است. معمولاً کسانی بیشترین رای را جذب می‌کنند که دیدگاه‌هایشان استوارتر و شفاف‌تر است. مردم با شناخت از این افراد، رای می‌دهند.

وی در پاسخ به این سوال که کدام یک از کاندیدا‌ها تا پایان خواهند ماند، گفت: با توجه به این اوضاع و احوال بعید است که اصولگرا‌ها بتوانند به جمع‌بندی برسند یعنی حداقل بین دو گزینه جلیلی و قالیباف به جمع‌بندی برسند. این‌ها آن چنان ظرف این چندسال به ویژه در یک سال اخیر همدیگر را تخریب کردند و دیدگاه‌های همدیگر را به نقد کشیدند، الان نمی‌توانند، طرفداران خودشان را مجاب کنند. اگر قالیباف الان بخواهد انصراف دهد به نفع جلیلی بخش عمده‌ای از طرفداران قالیباف ممکن است اصلاً به جلیلی رای ندهند یا جلیلی بر عکس اگر انصراف دهد، طرفدار‌های جلیلی ممکن است به زاکانی یا قاضی‌زاده رای دهند، ولی به قالیباف رای ندهند.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: به نظر من جلیلی و قالیباف در کنار پزشکیان می‌مانند. بقیه کاندیدا‌ها را نمی‌شود حدس زد که چه اتفاقی برای زاکانی یا برای قاضی‌زاده هاشمی می‌افتد، اما باور من بر این است که جلیلی و قالیباف می‌مانند. اگر میزان مشارکت بالای ۵۵ درصد باشد، پزشکیان دور اول برنده خواهد شد. ولی اگر زیر ۵۵ درصد مشارکت داشته باشیم بین قالیباف و پزشکیان یا پزشکیان و جلیلی به دور دوم خواهد رفت. به نظر من پزشکیان یا برنده انتخابات می‌شود یا در دوم حضورخواهد داشت.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی