تیتر امروز

از چشم جهان (۱۶۰)

"بیمارستان‌ها، قلتگاه کودکان اوکراینی"

ارتش روسیه در هشتم ژولای به یک بیمارستان کودکان اوکراین که خدمات تخصصی درمان سرطان و دیگر امراض ارائه می‌کند، حمله کرد. من به این بیمارستان رفتم تا ببینم چه اتفاقی رخ داده است.
انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد
در هفتمین برنامه دیدار اندیشه با دکتر محمد رضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه مطرح شد:

انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد

با حجت‌الاسلام محمدرضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه در هفتمین برنامه دیدار اندیشه در خصوص امکان یا امتناع اقتصاد اسلامی گفت‌وگو کردیم.

عکاس پیشکسوت اصفهان درگذشت

 استاد سیدعبدالله هاشمی‌نسب نمین، عکاس پیشکسوتی که سال‌ها در اصفهان زیست و سوژه‌های مختلفی را از لنز دوربینش گذراند و ثبت و ضبط کرد، امروز درگذشت.

کد خبر: ۱۶۷۶۳۱
۱۹:۱۰ - ۰۵ تير ۱۴۰۳

عکاس پیشکسوت اصفهان درگذشت
دیدارنیوز: استاد سیدعبدالله هاشمی‌نسب نمین، عکاس پیشکسوتی که سال‌ها در اصفهان زیست و سوژه‌های مختلفی را از لنز دوربینش گذراند و ثبت و ضبط کرد، امروز درگذشت.

سیدعبدالله هاشمی نسب نمین ۱۶ آذرماه ۱۳۱۰ در شهرستان نمین اردبیل متولد شد. پدرش «سید هاشم» در تهران پزشک راه‌آهن ایران بود. سیدعبدالله نیز مدرسه را در اراک شروع کرد و بعد از دوران دبیرستان به تهران رفت. در تهران، ابتدا در پخش روزنامه کیهان کار می‌کرد و سپس به «جنرال مد» رفت و تبلیغات آن را به عهده داشت. ضمن اینکه سوژه‌های مورد نظر مجلۀ «گنجینه» را نیز عکاسی می‌کرد.

هاشمی نسب نمین دربارۀ داستان ورودش به عکاسی چنین توضیح داده بود: «پدرم درعین‌حال که رئیس بیمارستان بود، اما صدای خیلی خوبی داشت و مثنوی را با آواز می‌خواند. ما در اراک یک خانه‌باغِ ۵۰۰۰ متری داشتیم که انواع درخت‌ها در آن وجود داشت و وقتی پدرم به سر کار می‌رفت به ما سفارش‌هایی می‌داد تا انجام دهیم. یک روز به ما گفت که وقتی به خانه برگشت هرکس خوب آواز بخواند برای او جایزه می‌خرد. من آواز‌های استاد تاج اصفهانی و قمرالملوک وزیری را دوست داشتم و زمزمه می‌کردم. یادم است ما اجازه نداشتیم بدون اجازه با پدرمان حرف بزنیم برای همین وقتی پدر از بیمارستان آمد و ناهارش را خورد به او گفتم که «بابا اجازه» پدرم نگفت بگو پسرم، گفت «بگو پسر» گفتم که «من می‌خواهم بخوانم» و بعد از شادروان تاج اصفهانی برای او خواندم. پدرم شنید و دست زد و گفت «فردا برای تو جایزه می‌خرم.» و فردای همان روز یک دوربین کداک انگلیسی که فیلم ۱۲۰ سیاه‌وسفید می‌خورد همراه با دو حلقه فیلم ۱۲ تایی برای من خرید. به‌این‌ترتیب من از سن ۱۶ سالگی عکاسی را شروع کردم و وقتی به تهران رفتم و کار کردم دوربین خوب تهیه کردم و به عکاسی ادامه دادم.»

استاد سیدعبدالله هاشمی نسب نمین سال ۱۳۵۸ به اصفهان آمد و به گفتۀ خودش و هرچه داشت و نداشت در راه عکاسی بود. او که شعار زندگیش «خدا، میهن و محبت» بود امروز سه‌شنبه (پنجم تیرماه) مصادف با عید سعید غدیر خم در منزلش درگذشت. آئین خاکسپاری این هنرمند فردا در باغ رضوان اصفهان برگزار می‌شود.

خبرگزاری ایسنا منطقه اصفهان درگذشت این استاد پیشکسوت عکاسی را به خانوادۀ این هنرمند و جامعۀ عکاسی اصفهان تسلیت می‌گوید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی