تیتر امروز

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان
در کارگروه تعیین وزیر نیرو چه خبر است؛ گزارش دیدارنیوز را بخوانید

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان

یکی از کارگرو‌های پر حاشیه این روز‌های رئیس جمهور منتخب کارگروه انتخاب وزارت نیرو است. این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند
گفت‌وگوی دیدار با کارشناس حوزه معدن و صنایع وابسته

معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند

برنامه گفت‌وگوی اقتصادی دیدارنیوز، میزبان امیربیژن یثربی استاد پیشین دانشگاه، عضو سابق هیات پژوهشی دانشگاه اگزتر انگلستان در گروه ژئوتکنیک و مسئول تجاری‌سازی رشته صنایع و معادن پارک علم و فناوری...
سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.

دولت چهاردهم و تصمیم‌های دشوار در بخش انرژی

مهدی طغیانی، نماینده مجلس گفت: اصل قضیه این است که دولت چهاردهم در شرایط دشواری، مسئولیت کشور را بر عهده خواهد گرفت. در حوزه انرژی، کشور به تصمیمات جدی نیاز دارد؛ چراکه رشد مصرف انرژی در کشور بالا است.

کد خبر: ۱۶۷۶۲۳
۱۱:۱۶ - ۰۵ تير ۱۴۰۳

دولت چهاردهم و تصمیم‌های دشوار در بخش انرژی

دیدارنیوز: مباحث اقتصادی و به خصوص حوزه انرژی و حامل‌های آن موضوعی بسیار حساس برای دولت چهاردهم است و کابینه جدید حتما باید با نگاهی موشکافانه به این مساله نگاه کند؛ به نحوی که یک نماینده مجلس می‌گوید که دولت چهاردهم باید تصمیمات دشواری بگیرد؛ چراکه در شرایط کنونی واردات بنزین از ۲.۵ میلیارد دلار به ۴ میلیارد دلار رسیده است.

مشکلات اقتصادی به موضوع اصلی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ تبدیل شده و هر ۶ نامزد انتخابات سعی دارند به نحوی راهی برای حل مسائل اقتصادی کشور ارائه دهند. سفره مردم، در بیشتر مناظره‌های انتخاباتی به موضوع حائز اهمیت تبدیل شده است. بر همین اساس اینکه دولت چهاردهم چه راهی در مسائل اقتصادی در پیش بگیرد از اهمیت زیادی برای جامعه برخوردار است.

مهدی طغیانی در خصوص پیشنهاد‌های اقتصادی وی به دولت چهاردهم گفت: اصل قضیه این است که دولت چهاردهم در شرایط دشواری، مسئولیت کشور را بر عهده خواهد گرفت.

وی اولین پیشنهاد خود را در مورد مشکلات اقتصادی در حوزه انرژی مطرح کرد و گفت: در حوزه انرژی، کشور به تصمیمات جدی نیاز دارد؛ چراکه رشد مصرف انرژی در کشور بالا است و تقریباً به مصرف صد و بیست میلیون لیتر بنزین در روز رسیده‌ایم و در کنار آن، کمبود گاز نیز خیلی جدی است.

این نماینده مجلس در ادامه توضیح داد: واردات فرآورده‌های نفتی امسال حدود چهار میلیارد دلار برآورد شده؛ در صورتی که پارسال دو و نیم میلیارد دلار در مجموع در بودجه برآورد شده بود. این نشان می‌دهد که در حوزه انرژی با بحران در کشور روبرو هستیم و به طور قطع، باید چاره‌ای صورت گیرد.

طغیانی افزود: موضوع دومی که دولت چهاردهم باید به آن بپردازد بحث زیرساخت تولید است. کشور در تامین برق و آب مشکلات جدی دارد. یعنی عملاً به یک گلوگاهی در بحث تولید رسیده‌ایم و باید بالاخره در مورد این موضوعات چاره‌اندیشی کرد.

وی در سومین پیشنهاد خود به مباحث ارزی پرداخت و گفت: در بحث سیاست‌گذاری‌های ارزی و پولی، با توجه به وضعیتی که پیش‌بینی می‌شود در بعد بین‌المللی و افزایش ریسک‌های نقل و انتقالات مالی، باید حتماً دولت چهاردهم چاره‌اندیشی کند. به خصوص ثبات در حوزه نرخ ارز، نیاز به سیاست‌گذاری جدی دارد.

طغیانی تصریح کرد: موضوع بعدی مربوط به تورم و هسته سخت آن است که دولت آینده کار سختی را برای کاهش تورم در پیش خواهد داشت. از طرفی کسری‌های بودجه شدیدی که ما در این سال‌ها داشته‌ایم یکی از عوامل تورم پایدار ما بوده‌اند که دولت جدید باید به سمت کنترل و کاهش آن حرکت کند.

وی بیان کرد: مسائل دولت چهاردهم در حوزه اقتصاد، به نظر من عمیق و پیچیده است و منابعی که در اختیار دارد هم زیاد نیست.

این نماینده با اشاره به اینکه برخی می‌گویند ما ثروت و ظرفیت زیادی داریم، گفت: این‌ها همه درست است، ولی چیزی که امروز بتواند مسئله روز کشور را حل کند و بتواند به بودجه و سرمایه‌گذاری کمک کند، خیلی زیاد نیست.

وی ادامه داد: سال پنجمی هستیم که تورم شدید داریم، یعنی فشار روی عوامل اقتصادی و مردم شدید است. عملاً در این شرایط کسی نمی‌تواند تصمیم بگیرد، حالا چه تصمیم برای سرمایه‌گذاری و چه برای تولید باشد. علی‌رغم چشم‌انداز‌های ‎مثبتی که اقتصاد ایران دارد و همه به آن اعتراف دارند، ولی کار دولت آینده، ساده نیست.

طغیانی اشاره کرد: دولت جدید باید تصمیم‌های دشواری بگیرد و از روز اول هم به فکر حل مشکلات باشد. معمولاً دولت‌ها در سال‌های آخر به سمت خط محافظه‌کاری می‌روند. دولت چهاردهم تازه نفس خواهد بود و باید از روز اول خیلی محکم و جدی پای کار بیاید و مشکلات را حل کند.

این نماینده مجلس گفت: قطعاً ابزار‌هایی که در اختیار دولت قرار دارد، کم نیست؛ اما نکته این است که عزم استفاده وجود داشته باشد و با کمک مردم و همراه کردن آن‌ها مشکلات را حل کنند. از روز اول به سمت این نروند که مشکلات را رها کنند تا خودش حل شود، چون تجربه نشان داده این رویکرد موجب بزرگتر شدن مشکلات می‌شود. به نظر من مسائل ما اینگونه حل نمی‌شود و روز به روز مشکلات اقتصادی هم پیچیده‌تر می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی