تیتر امروز

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان
در کارگروه تعیین وزیر نیرو چه خبر است؛ گزارش دیدارنیوز را بخوانید

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان

یکی از کارگرو‌های پر حاشیه این روز‌های رئیس جمهور منتخب کارگروه انتخاب وزارت نیرو است. این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند
گفت‌وگوی دیدار با کارشناس حوزه معدن و صنایع وابسته

معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند

برنامه گفت‌وگوی اقتصادی دیدارنیوز، میزبان امیربیژن یثربی استاد پیشین دانشگاه، عضو سابق هیات پژوهشی دانشگاه اگزتر انگلستان در گروه ژئوتکنیک و مسئول تجاری‌سازی رشته صنایع و معادن پارک علم و فناوری...
سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
تورم نقطه به نقطه افزایش یافته است

تورم خرداد ۱۴۰۳؛ قیمت‌ها به کدام سمت می‌رود؟

جدیدترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که در خرداد امسال، تورم ماهانه نسبت به اردیبهشت تغییری نکرده و نرخ آن ثابت مانده است. این در حالی است که تورم نقطه به نقطه افزایش یافته است.

کد خبر: ۱۶۷۵۴۲
۱۷:۱۶ - ۰۳ تير ۱۴۰۳

تورم خرداد ۱۴۰۳؛ قیمت‌ها به کدام سمت می‌رود؟

دیدارنیوز: تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که در خرداد امسال، تورم ماهانه نسبت به اردیبهشت تغییری نکرده و نرخ آن ثابت مانده است. در مقابل، تورم نقطه به نقطه روند صعودی دو ماه گذشته خود را ادامه داده است.

اولین تصویر مرکز آمار از تورم خرداد ۱۴۰۳ نشان می‌دهد که سطح تورم ماهانه نسبت به اردیبهشت ماه تغییری نکرده و نزدیک به ۳ درصد باقی مانده است. این در حالی است که تورم نقطه به نقطه افزایش یافته است. این شاخص در حالی که تا انتهای سال قبل کاهشی بوده، از ابتدای امسال روند صعودی در پیش گرفته است. تورم سالانه نیز نسبت به اردیبهشت اُفت کرده و به کمتر از ۳۶.۵ درصد رسیده است.

تثبیت تورم ماهانه روی کانال ۲.۸ درصد

تورم ماهانه یک نسبت قیمتی است که نشان می‌دهد هزینه خرید یک سبد مشخص از کالا و خدمات توسط خانوار‌ها در هر ماه چند درصد نسبت به ماه قبل تغییر کرده است. اگر این نرخ مثبت باشد، نشان می‌دهد که قیمت‌ها نسبت به ماه قبل افزایش یافته و اگر منفی باشد حکایت از کاهش قیمت‌ها دارد. همچنین، زمانی که گفته می‌شود نرخ تورم کاهشی شده یعنی قیمت‌ها با سرعت کمتری نسبت به ماه قبل افزایش یافته در حالی که تورم افزایشی حاکی از افزایش قیمت‌ها با سرعت بیش‌تری نسبت به ماه قبل است.

این نرخ در خرداد امسال مانند اردیبهشت ماه برای کل کشور ۲.۸ درصد اعلام شده در حالی که در فروردین ماه ۲.۶ درصد بوده است. به بیان دیگر، قیمت یک سبد مشخص از کالا و خدمات مصرفی خانوار‌ها ۲.۸ درصد نسبت به اردیبهشت ماه گران‌تر شده و این گرانی با سرعت بیش‌تری نسبت به فروردین اتفاق افتاده است.

از میان اقلام خوراکی، بالاترین تورم ماهانه مربوط به «میوه و خشکبار» بوده است. بین کالا‌های غیرخوراکی و خدمات نیز «آموزش» شاهد کمترین تورم ماهانه بوده است.

تورم خرداد ۱۴۰۳؛ قیمت‌ها به کدام سمت می‌رود؟

افزایش تورم در نگاه میان‌مدت

تورم نقطه به نقطه، تغییر قیمت یک سبد مشخص از کالا و خدمات مصرفی خانوار را در هر ماه نسبت به همان ماه در یک سال قبل می‌سنجد. این شاخص از ۳۱ درصد در اردیبهشت به ۳۱.۹ درصد در خرداد رسیده است. در فروردین ماه نیز تورم نقطه به نقطه ۳۰.۹ درصد برآورد شده است؛ بنابراین از ابتدای امسال، یک روند صعودی در تورم نقطه به نقطه ایجاد شده است. بالاترین تورم نقطه به نقطه در میان کل اقلام مصرفی سبد خانوار، به گروه «مسکن» تعلق دارد.

در مقابل، تورم سالانه کاهش یافته و از ۳۷ درصد در اردیبهشت ماه به ۳۶.۱ درصد رسیده است. این نرخ، کمترین تورم سالانه اعلام شده از سوی مرکز آمار از بهمن ۹۹ به تا کنون است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی