تیتر امروز

انتخابات ۸ تیر؛ ادای احترام پزشکیان به شهدا/ پورمحمدی: درباره بزرگی کوروش تردید ندارم
انتخابات ریاست جمهوری و تبلیغات نامزد‌ها (بروز رسانی می‌شود)

انتخابات ۸ تیر؛ ادای احترام پزشکیان به شهدا/ پورمحمدی: درباره بزرگی کوروش تردید ندارم

انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیرماه در ایران در حالی برگزار می‌شود که شورای نگهبان تنها صلاحیت شش نامزد از مجموع ۸۰ نفر را تایید کرده است. مصطفی پورمحمدی، مسعود پزشکیان، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی،...
مناظره انتخاباتی؛ احمد بخارایی مخالف و جهانبخش محبی‌نیا موافق
برنامه انتخاباتی دیدارنیوز؛ موافقان و مخالفان انتخابات ریاست جمهوری

مناظره انتخاباتی؛ احمد بخارایی مخالف و جهانبخش محبی‌نیا موافق

در ادامه برنامه‌های انتخاباتی دیدارنیوز این بار با یک مناظره جذاب بین احمد بخارایی جامعه شناس به عنوان مخالف و جهانبخش محبی‌نیا نماینده ادوار مجلس به عنوان موافق انتخابات، مهمان نگاه‌های گرم...
مطالعه جدید نشان داد

رژیم غذایی بی‌کیفیت، یعنی افسردگی و اضطراب

مطالعات نشان می‌دهد مصرف یک رژیم غذایی بی‌کیفیت ممکن است منجر به تغییرات مغزی شود که با افسردگی و اضطراب مرتبط است.

کد خبر: ۱۶۶۶۸۵
۲۰:۱۰ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۳

رژیم غذایی بی‌کیفیت، یعنی افسردگی و اضطراب

دیدارنیوز: مصرف یک رژیم غذایی بی‌کیفیت ممکن است منجر به تغییرات مغزی شود که با افسردگی و اضطراب مرتبط است. این اولین مطالعه درمورد شیمی و ساختار مغز و کیفیت رژیم غذایی با ۳۰ داوطلب است.

اسکن‌های مغزی تغییراتی را در انتقال‌دهنده‌های عصبی و حجم ماده خاکستری، در افرادی که تغذیه ضعیفی دارند، در مقایسه با افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه‌ای پیروی می‌کنند، نشان می‌دهد.

محققان دریافتند که این تغییرات با نشخوار فکری، بخشی از معیار‌های تشخیصی برای شرایط مؤثر بر سلامت روان، مانند افسردگی و اضطراب، مرتبط است.

هنگامی که فردی از رژیم غذایی بی‌کیفیت استفاده می‌کند، اسید گاما آمینوبوتیریک (GABA) کاهش می‌یابد و گلوتامات افزایش می‌یابد. این انتقال‌دهنده‌های عصبی، همراه با کاهش حجم ماده خاکستری در ناحیه پیشانی مغز همراه هستند که می‌تواند ارتباط بین آنچه می‌خوریم و احساس ما را توضیح دهد.

ماده خاکستری مغز درگیر مسائل بهداشت روانی، مانند افسردگی و اضطراب است.

رژیم غذایی بی‌کیفیت، یعنی افسردگی و اضطراب

دلیل دقیقی که رژیم غذایی به این شکل بر مغز تأثیر می‌گذارد هنوز معلوم نیست. همانطور که مطالعات حیوانی نشان می‌دهند، ممکن است چاقی و الگو‌های غذایی که سرشار از چربی‌های اشباع هستند باعث تغییر در متابولیسم گلوتامات و GABA و انتقال عصبی شوند.

نشان داده شده است که رژیم غذایی با چربی اشباع و قند بالا، تعداد نورون‌های پاروالبومین را کاهش می‌دهد. این نورون‌ها نقش رساندن GABA را به محل موردنیاز انجام می‌دهند.

رژیم‌های غذایی ناسالم بر گلوکز نیز تأثیر می‌گذارد و باعث افزایش گلوکز خون و انسولین می‌شود. درنتیجه گلوتامات در مغز و پلاسما افزایش می‌یابد و تولید GABA را کاهش می‌دهد.

رژیم غذایی بی‌کیفیت، یعنی افسردگی و اضطراب

همانطور که در این مطالعه مشاهده شد، این تغییرات در شیمی مغز ممکن است منجر به تغییراتی در حجم ماده خاکستری مغز شود.

رابطه دایره‌ای بین خوب غذا خوردن با داشتن مغز سالم‌تر و سلامت روانی بهتر وجود دارد؛ بنابراین انتخاب بهتر مواد غذایی برای تغذیه خوب ضروری است.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی