تیتر امروز

نسبت مردم با انتخابات و فضای حاکم بر رقابت‌ها
دیدارنیوز در برنامه "کنکاش" با حضور کارشناسان بررسی می‌کند:

نسبت مردم با انتخابات و فضای حاکم بر رقابت‌ها

"کنکاش" اسم برنامه جدیدی از "دیدارنیوز" با اجرای "حامد شجاعی" است، این برنامه قرار است به صورت نشست‌های تخصصی برگزار و منتشر شود، نخستین قسمت این برنامه امروز سه شنبه (بیست و نهم خرداد) منتشر...
تقی آزاد ارمکی: رئیس جمهور باید تنش زدایی کند/ جامعه به اجبار مسیر خودش را پیش می‌برد/ وظیفه دولت‌ها ساخت مسکن نیست
گفت‌وگوی دیدار در برنامه جامعه پلاس با یک جامعه شناس:

تقی آزاد ارمکی: رئیس جمهور باید تنش زدایی کند/ جامعه به اجبار مسیر خودش را پیش می‌برد/ وظیفه دولت‌ها ساخت مسکن نیست

جامعه پلاس در یکی دیگر از برنامه‌های خود میزبان تقی آزاد ارمکی، جامعه شناس و استاد دانشگاه بود، او در این گفت‌وگو که پیش از اعلام نتایج احراز صلاحیت‌ها انجام شد، شرایط کنونی جامعه را در مواجه...
تبعات جنگ غزه: مردم ایران به سلاح هسته‌ای گرایش پیدا کرده‌اند
از چشم جهان (۱۵۵)

تبعات جنگ غزه: مردم ایران به سلاح هسته‌ای گرایش پیدا کرده‌اند

حمید بهرامی، تحلیل‌گر مستقل در حوزه روابط بین‌الملل در مطلبی در رسانه میدل ایست مانیتور، به تبعات جنگ غزه و گرایش مردم ایران به سلاح هسته‌ای اشاره کرده که با ترجمه حمید رضا بابایی در دیدارنیوز...
یونیسف اعلام کرد

فقر غذایی شدید یک چهارم کودکان زیر ۵ سال در جهان

صندوق کودکان سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۵ ژوئن (۱۶ خرداد) اعلام کرد ۱۸۱ میلیون کودک زیر ۵ سال، معادل ۲۷ درصد از خردسالان جهان، در فقر غذایی شدید به سر می‌برند.

کد خبر: ۱۶۶۶۶۳
۱۴:۵۷ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۳

فقر غذایی شدید یک چهارم کودکان زیر ۵ سال در جهان

دیدارنیوز: یونیسف گفته است که این کودکان به دلیل نداشتن یک رژیم غذایی مغذی و متنوع در معرض خطر عوارض جدی قرار دارند.

در این گزارش که بر حدود ۱۰۰ کشور با درآمد کم و متوسط متمرکز شده است، فقر غذایی شدید به معنای نخوردن چیزی در یک روز یا در بهترین حالت صرف تنها دو گروه از هشت گروه غذایی تعریف شده است.

هریت تورلس، یکی از نویسندگان این گزارش، به خبرگزاری فرانسه گفت که این تعداد «تکان‌دهنده» از کودکان «با یک رژیم غذایی بسیار ضعیف زنده مانده و از هشت گروه غذایی توصیه‌شده تنها دو گروه یا کمتر را مصرف می‌کنند.»

طبق توصیه‌های یونیسف، کودکان خردسال باید هر روز از حداقل پنج گروه از هشت گروه غذایی شامل شیر مادر، غلات، میوه‌ها و سبزیجات غنی از ویتامین آ، گوشت یا ماهی، تخم مرغ، محصولات لبنی و دیگر میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنند.

کاترین راسل، رئیس یونیسف، در بیانیه‌ای هشدار داد: «کودکانی که فقط دو گروه غذایی در روز مصرف می‌کنند، به عنوان مثال برنج و کمی شیر، ۵۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به انواع جدی سوءتغذیه هستند».

سوءتغذیه می‌تواند در طول زمان سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و کودکان را در برابر بیماری‌های مهلک آسیب‌پذیر سازد.

به گفته خانم تورلس حتی اگر این کودکان زنده بمانند و بزرگ شوند، «شکوفا نمی‌شوند، در مدرسه خوب عمل نمی‌کنند و در بزرگسالی مشکلات بیشتری در زمینه امرار معاش خواهند داشت. این امر چرخه‌ای از فقر نسل اندر نسل را حفظ می‌کند».

بنابر این گزارش ۴۴۰ میلیون کودک زیر ۵ سال (معادل ۶۶ درصد) که در حدود صد کشور با درآمد پایین و متوسط بررسی شده زندگی می‌کنند، روزانه به پنج گروه غذایی دسترسی ندارند و بنابراین در وضعیت «فقر» به سر می‌برند.

به گفته این نهاد، قاره آفریقا که بیش از ۱.۳ میلیارد نفر را در خود جای داده است عمدتاً به دلیل درگیری‌ها، بحران‌های آب و هوایی و افزایش قیمت مواد غذایی بیش از دیگر جمعیت‌های جهان آسیب دیده است. ۳۰ درصد کودکان در وضعیت فقر غذایی شدید و ۱۳ کشور از ۲۰ کشور محروم جهان در قاره آفریقا بوده‌اند.

فقر غذایی شدید یک چهارم کودکان زیر ۵ سال در جهان

سومالی (با ۶۳٪ از کودکان تحت‌تاثیر زیر ۵ سال)، گینه (۵۴٪)، گینه بیسائو (۵۳٪) یا افغانستان (۴۹٪) از جمله این کشور‌ها هستند و وضعیت نگران‌کننده‌ای دارند.

یونیسف همچنین گفته است که مطابق تخمین‌هایش در نوار غزه از هر ۱۰ کودک، ۹ کودک از فقر غذایی شدید رنج می‌برند.

صندوق کودکان سازمان ملل همچنین خواستار دگرگونی سیستم کشاورزی و مواد غذایی شده و نوشیدنی‌های بسیار شیرین و غذا‌های صنعتی فوق فرآوری‌شده را، که «به طور تهاجمی برای خانواده‌ها به بازار عرضه می‌شوند و در حال تبدیل شدن به یک هنجار برای تغذیه کودکان هستند» زیر سوال برده است.

هریت تورلس در این باره می‌گوید: این محصولات اغلب «ارزان، اما بسیار پرکالری و بسیار شور و چرب هستند. آن‌ها گرسنگی را از بین می‌برند، اما ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کودکان را تامین نمی‌کنند.»

گزارش این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد در همین حال پیشرفت‌هایی را نیز در این زمینه نشان می‌دهد. بنابر اطلاعات یونیسف، درصد کودکانی که در فقر غذایی شدید در آفریقای غربی و مرکزی زندگی می‌کنند از ۴۲ درصد به ۳۲ درصد در دهه گذشته کاهش یافته است.

این سازمان با این وجود با اشاره به «پیشرفت آهسته» طی ده سال در مبارزه با فقر غذایی، خواستار ایجاد سازوکار‌های اجتماعی حمایتی و بشردوستانه برای قشر‌های آسیب‌پذیر شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی