تیتر امروز

علی شمس اردکانی؛ اولین سفیر امام و مامور مذاکره با «رمزی کلارک»
قسمت دوم از مجموعه گفت‌وگو‌های تاریخ شفاهی دیدارنیوز

علی شمس اردکانی؛ اولین سفیر امام و مامور مذاکره با «رمزی کلارک»

در دومین قسمت از مجموعه گفت‌وگو‌های تاریخ شفاهی دیدارنیوز با شخصیت‌های تاریخی، علی شمس اردکانی ادامه ماجرای ارتباط خود با امام و رفت آمد چندباره از کویت به نوفل‌لوشاتو و بالعکس را تشریح کرد.
پیکر شهید رئیسی در حرم امام رضا آرام گرفت/ مزار رئیس‌جمهور +ویدیو
مراسم خاکسپاری رئیس‌جمهور و همراهان

پیکر شهید رئیسی در حرم امام رضا آرام گرفت/ مزار رئیس‌جمهور +ویدیو

پس از سانحه تلخ و شوکه‌کننده سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران که امام جمعه تبریز و استاندار آذربایجان شرقی و همراهان در آن حضور داشتند، پیکر...
زنان گریان مراسم تشییع پیکر رییس جمهور
حاشیه‌های مراسم بدرقه پیکر مرحوم ابراهیم رئیسی؛ خیابان‌های فرعی منتهی به دانشگاه تهران

زنان گریان مراسم تشییع پیکر رییس جمهور

گزارش میدانی و حاشیه نویسی متفاوت خبرنگار دیدارنیوز از مراسم تشییع پیکر حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و دیگر جانباختگان سانحه بالگرد، را بخوانید.
مهدی عباسی، عضو شورای شهر تهران توضیح داد

حصارکشی پارک لاله برداشته می‌شود؟/ شائبه قرارداد با شرکت چینی/ مسجد ۲۰۰ متری در قیطریه

پس از اقدامات بحث‌برانگیز و مبهم شهرداری تهران با مدیریت علیرضا زاکانی، در ماجرای ساخت و ساز در بوستان‌ها و پارک‌ها و قرارداد سوال‌برانگیز با چینی‌ها، مهدی عباسی، عضو شورای شهر تهران درباره این موارد صحبت کرده است.

کد خبر: ۱۶۵۱۶۶
۱۳:۰۱ - ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳

حصارکشی پارک لاله برداشته می‌شود؟/ شائبه‌ قرارداد با شرکت ساختمانی در چین

دیدارنیوز: مهدی عباسی، عضو شورای شهر تهران می‌گوید: در پارک قیطریه به اشتباه ساختمانی به متراژ تقریبا ۸۰۰ متر و گودبرداری‌های عمیق جانمایی شده بود و بنا بود مسجد ساخته شود. شورای شهر و کمیسیون تخصصی شهرسازی و معماری به این موضوع ورود کرد و مقرر شد که اگر بناست تصمیم ساخت این ساختمان اجرایی شود نهایتا در حد مساحت ۲۰۰ متر در یک محلی که فاقد درخت است، با ارتفاعی که نهایتا یک طبقه با یک نیم طبقه باشد صورت گیرد و گود برداری عمیق صورت نگیرد.

به نقل از خبرآنلاین، این روز‌ها اقدامات شهرداری تهران بحث‌برانگیز شده است، از پروژه ساختن مسجد و فرهنگسرا در پارک‌ها گرفته تا قرارداد زاکانی با چینی‌ها که ابهامات آن صدای اعضای شورای شهر را هم درآورده است. چیزی از حواشی ساخت مسجد در پارک قیطریه نگذشته بود که یک حصارکشی دیگر دوباره سبب‌ساز اعتراض علیه شهردار تهران شد، این‌بار پارک لاله هدف مجموعه شهرداری بود تا به‌قول خودشان در آن فرهنگسرا بسازند، اقدامی که به‌نظر می‌رسد جلوی آن فعلاً گرفته شده است، اما هنوز از سرنوشت نهایی این طرح خبری نیست، شاید آن‌طور که مهدی عباسی، عضو شورای شهر تهران می‌گوید: «قرار است مسجد کوچکتری در پارک قیطریه ساخته شود.» یک فرهنگسرای کوچکتری هم در پارک لاله ساخته شود.

اما این تنها حواشی این روز‌های شهرداری تهران نیست، قرارداد زاکانی با چینی‌ها برای واردات خودرو‌های برقی حسابی سروصدا به‌پا کرده و ابهامات آن باعث شده اقدامات شهرداری تهران مقابل علامت سوال بزرگی قرار بگیرد، با این وجود کسب اطلاعات بیشتر از این قرارداد نیاز به بررسی دقیق آن دارد، قراردادی که حالا محرمانه اعلام شده طوری‌که حتی دست اعضای شورای شهر هم به آن نرسیده است.

مهدی عباسی، عضو شورای شهر تهران به سوالاتی درباره حواشی این روز‌های ساختمان بهشت پاسخ می‌دهد، متن کامل گفتگو در ادامه امده است.

حصارکشی پارک لاله برداشته می‌شود؟/ شائبه‌ قرارداد با شرکت ساختمانی در چین

اخیرا صحبت‌هایی در ارتباط با ساخت مسجد در پارک قیطریه مطرح شده در ابتدا بفرمایید داستان مسجد قیطریه به کجا رسید؟

نگاه ما در شورا حفاظت از فضای سبز و اشجار و همچنین توسعه آن است، یعنی حفظ و گسترش فضای سبز بعنوان یک رویکرد اصلی است، در نتیجه اگر شما روند رسیدگی به باغات شهر تهران را نگاه کنید شاهد این امر خواهید بود، اما برخی مواقع مدیریت‌ها به غلط و اشتباه برنامه‌ریزی‌هایی را انجام می‌دهند که نتیجه این برنامه‌ریزی‌ها نه تنها در حوزه سیاست‌هایی که خودشان دنبال می‌کردند آورده‌ای ندارد بلکه تبدیل به تعارض‌های اجتماعی و چالش‌هایی می‌شود که به نوعی از جنس کارشناسی و نخبگی نیست. در نتیجه توصیه اولیه ما به مدیران شهرداری این است که از هر آن چیزی که رویکرد عالمانه است و پشتوانه تخصصی دارد استقبال کنند و بجای لجبازی فرآیند کارشناسی و بررسی تخصصی را در دستورکار قراردهند که اگر این رویکرد را داشته باشند، مطمئنا شهروندان که ذینفعان اصلی تصمیمات مدیران هستند خیالشان راحت خواهد بود که این تصمیمات از پشتوانه علمی برخورداراست.

پس داستان و سرنوشت ساخت مسجد در پارک قیطریه به کجا انجامید؟

در پارک قیطریه به اشتباه ساختمانی به متراژ تقریبا ۸۰۰ متر و گودبرداری‌های عمیق جانمایی شده بود و بنا بود مسجد ساخته شود. شورای شهر و کمیسیون تخصصی شهرسازی و معماری به این موضوع ورود کرد و مقرر شد که اگر بناست تصمیم ساخت این ساختمان اجرایی شود نهایتا در حد مساحت ۲۰۰ متر در یک محلی که فاقد درخت است، با ارتفاعی که نهایتا یک طبقه با یک نیم طبقه باشد صورت گیرد و گود برداری عمیق صورت نگیرد.

یعنی ساختمان ساخته شود، ولی با مساحت کمتر؟

بله، بنا شد باز طراحی بر اساس شاخص‌هایی که عنوان شد به پیوست ضرورت اجرای پروژه به شورا ارسال شود تا در خصوص طرح مورد نظر تصمیم گیری لازم صورت گیرد.

الان در چه مرحله‌ای است؟

فعلا ما در آنجا پروژه‌ای در حال احداث یا اجرا نداریم و جلوی هر گونه اجرای پروژه تا تصمیم گیری در این خصوص گرفته شده است.

فکر می‌کنید این تصمیم گیری در چه بازه زمانی صورت خواهد پذیرفت، ضمن اینکه شاید ساخت همان بنای ۲۰۰ متری نیز مخالفین خود را داشته باشد.

مطمئن باشید ما با یک نگاه نخصصی موضوع را دنبال می‌کنیم، نه در مسیر لجبازی و هیجانات. تصمیم‌گیری در این خصوص مطلقا هیجانی نخواهد بود بلکه بر اساس یک سری نظرات کارشناسی و فنی و ارزیابی‌های دقیق تصمیم گرفته خواهد شد. در شورا بر این باور هستیم که اولویت ساخت مسجد برای مناطق ۲۱ و ۲۲ است که در آنجا به لحاظ سرانه‌ها و آن شعاع ۵۰۰ متری که در یک دوره‌ای شهرداری شناسایی کرده، مسجد نداریم.

برخی معتقدند شورای شهر ساخت مسجد و پارک را در برابر هم قرار داده، اینطور است؟

ما اولویت‌ها را می‌دانیم و معتقدیم مسجد و پارک در تعارض و تضاد هم نیستند و نباید آن‌ها را در برابر هم قرار دهیم. در نتیجه باید سنجیده‌تر صحبت کنیم و سنجیده‌تر تصمیم بگیریم و به جامعه به درستی و وضوح این پیام را منتقل کنیم که اگر تصمیمی در مدیریت شهری گرفته می‌شود یک تصمیم خردمندانه است. من احساس می‌کنم که مردم از آن تصمیماتی که بنیانش خردمندی و رویکرد عالمانه نباشد یک مقدار نگران هستند، از آنجایی که مردم تهران مردمی آگاه و متدین هستند و همزمان درک درستی از نیاز شهر به تمامی سرانه‌ها از جمله فضای سبز و سرانه مذهبی دارند من به آن‌ها قول می‌دهم که نه فقط این تصمیم بلکه هر تصمیمی را که در شورای اسلامی شهر تهران و علی الخصوص در حوزه شهرسازی گرفته شود با مشورت نخبگان، خبرگان و کارشاسان متخصص خواهد بود بطوری که حقوق کسی در فرایند تصمیم گیری در هیچ حوزه‌ای تضعیف نشود.

برای این تصمیم گیری چه بازه زمانی را می‌توانید تعریف کنید؟

مثلا برای این پروژه ممکن است که ما در بررسی‌ها به این نتیجه برسیم که اصلا ساخت چنین پروژه‌ای با توجه به محدود‌های مکانی و مساجدی که در پیرامون آن است ضرورت نداشته باشد، همچنین ممکن است به این نتیجه برسیم که بله احداث این پروژه لازم است. ولیکن در مجموع آن چیزی که قطعی است همان استاندارد‌ها و چارچوب‌هایی است که عرض کردم، یعنی با یک مساحت و ارتفاع مشخص و کاربری‌هایی که رویکرد و خدمات آن برای مسجد و یا برای بوستان مفید باشد و اگر کسی از محدوده محلی هم بخواهد از آن استفاده کند بتواند از آن بهره ببرد. قطعا ما مسجدی با آن ابعاد و ساختاری که در ذهن برخی وجود دارد در پارک قیطریه نخواهیم داشت.

قطعا در جریان پارک لاله و دیوار کشی بخشی از فضای این پارک هستید، ساخت و ساز در پارک لاله به کجا خواهد انجامید؟

در مذاکره با ریاست محترم شورا و جلسه‌ای که با معاون خدمات شهری شهرداری تهران و شهردار منطقه و رئیس سازمان بوستان داشتیم مقرر شد که هیچ ساخت و سازی در پارک لاله و آن حصار کارگاهی صورت نگیرد. ما هم در بازدیدی که از محدوده داشتیم دیدیم که آنجا کاملا فضای سبز و مشجر است و به نوعی رخ و منظر پارک به جساب می‌امد. شهرداری بسیار اصرار دارد که یک سرانه فرهنگی در آن مکان ایجاد کندکه ما خیلی آن را نیاز نمی‌بینیم و اگر این اصرار هم ضروری باشد در ضلع بلوار کشاورز دقیقا روبروی همانجا که حصار کارگاهی کشیده اند و از اراضی رها شده دانشگاه تهران است می‌توانند آن را بسازند. شهرداری می‌تواند با دانشگاه تهران تفاهم کند و پیرو این تفاهم مجموعه‌ای را به سرانه فرهنگی تهران اضافه کند.

حصارکشی پارک لاله برداشته می‌شود؟/ شائبه‌ قرارداد با شرکت ساختمانی در چین

پس طرح جایگزین چه می‌شود؟

این مطلب که جایگزین باشد بعنوان یک پیشنهاد مطرح شد که در صورت ضرورت می‌توانند آن را بعنوان یک لایحه پیشنهادی به شورا ارائه کنند.

با توجه به گفته‌های شما و آن مخاطراتی که مردم دارند به جهت رفع آن مخاطرات ایا این حصار اطراف پارک لاله و قیطریه برداشته خواهد شد یا خیر؟

ضروری است این حصار‌ها در آینده نه چندان دور جمع آوری شود.

شائبه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه شهرداری تهران برای واردات خوردرو‌های برقی با یک شرکت ساختمانی در چین قرارداد امضا کرده است.

ببینید، چون قرارداد در اختیار ما نیست قضاوت‌ها و تحلیل‌ها را می‌سپاریم برای بعد از قرارداد. جالب است به شما بگویم ما امروز از خوب یا بد بودن این قرارداد نمی‌توانیم صحبت کنیم، زمانی می‌توانیم نکات فنی و تخصصی مان را ارائه دهیم که قرارداد را دیده باشیم و آن را مورد ارزیابی قرار داده باشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی