تیتر امروز

«جوانی جمعیت ایران» از رویا تا واقعیت
«دیدارنیوز» در گفت‌وگو با آسیب‌شناس اجتماعی بررسی می‌کند:

«جوانی جمعیت ایران» از رویا تا واقعیت

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی معتقد است تا زمانی که چالش‌های درمانی، آموزشی و رفاهی را حل نکنند نمی‌توان انتظار افزایش جمعیت داشت.
سیل غارتگر اومد، از تو رودخانه گذشت ...
دیدار آنچه در مشهد اتفاق افتاد را بررسی می‌کند

سیل غارتگر اومد، از تو رودخانه گذشت ...

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت، مشهد، ساعت حدود دو بعدازظهر؛ باران شروع می‌شود، سیل می‌آید، ۹ نفر جان خود را از دست می‌دهند، اما مدیران شهری می‌گویند: آبگرفتگی بود نه سیل!.
هم تشکر می‌کنیم و هم حمایت!
افاضات اضافه

هم تشکر می‌کنیم و هم حمایت!

عوام‌الملک در هفته‌ای که گذشت به «حماسه» بزرگ اخیر در کشور اشاره کرده و گفته بابت این اتفاقات ما فقط باید متشکر باشیم و حمایت کنیم.
جنگ غزه ادامه دارد

تداوم اعتراض‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ ۱۰۰ نفر در بوستون دستگیر شدند

در پی تداوم اعتراض‌ها و تظاهرات دانشجویان در دانشگاه‌های آمریکا به دلیل جنگ در غزه، پلیس ضد شورش آمریکا روز شنبه حدود ۱۰۰ نفر را در یک دانشگاه بوستون دستگیر کرد.

کد خبر: ۱۶۴۵۵۰
۱۰:۲۲ - ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۳

تداوم اعتراض‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ ۱۰۰ نفر در بوستون دستگیر شدند

دیدارنیوز: پلیس ضد شورش آمریکا روز شنبه حدود ۱۰۰ نفر را در جریان مداخله برای برچیدن اردوگاه حامیان فلسطین در یک دانشگاه بوستون دستگیر کرد.

این تازه‌ترین مورد از مجموعه تنش‌ها و درگیری‌ها میان پلیس و دانشجویان در دانشگاه‌های ایالات متحده است که در پی اعتراض به کشتار غیر نظامیان در غزه و حمایت‌های غرب از تهاجم نظامی ارتش اسرائیل علیه حماس شکل می‌گیرد.

با این حال، به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسئولان دانشگاه نورت‌ایسترن اعلام کرده‌اند که مداخله پلیس و دستگیری شماری از افراد در تجمع روز شنبه در پی نادیده گرفتن مقررات و مشاهده برخی تحرکات افراط گرایانه صورت گرفته است.

در بیانیه‌ای که از سوی این دانشگاه در پلتفرم رسانه‌های اجتماعی ایکس منتشر شده، آمده است: «این اقدام پس از آن صورت گرفت که برخی از معترضان به «توهین‌های تند و زننده ضد یهودی» روی آوردند و از جمله شعار «مرگ بر یهودیان» سردادند.

اعتراضات دانشجویی در سراسر ایالات متحده، چالش بزرگی را برای مسئولان دانشگاه در این کشور رقم زده است.

آن‌ها در چنین شرایطی در تلاشند تا میان تعهدی که به آزادی بیان دارند و شکایت‌هایی که از این تجمعات در خصوص موارد «یهودی‌ستیزی و نفرت‌پراکنی» دریافت می‌کنند، به نوعی تعادل ایجاد کنند.

پلیس طی روز‌های اخیر در دانشگاه‌های آمریکا اقدام به دستگیری‌های گسترده کرده و گاهی اوقات مجبور شده است برای متفرق کردن معترضان از مواد محرک شیمیایی و شوکر برقی استفاده کند.

دانشگاه نورت‌ایسترن در بیانه‌ای اعلام کرد که انتظامات دانشگاه با پشتیبانی نیرو‌های انتظامی محلی روز شنبه دست به برچیدن «اردوگاهی غیرمجاز» در محوطه دانشگاه زدند.

در بیانیه این دانشگاه آمده است: «آنچه دو روز پیش به عنوان یک تظاهرات دانشجویی آغاز شد، در واضع اقدامی از سوی سازمان‌دهندگانی حرفه‌ای بوده است که هیچ وابستگی به نورت‌ایسترن نداشته و به دانشگاه نفوذ پیدا کرده بودند.»

به گفته مسئولان دانشگاه نورت‌ایسترن، افرادی که پس از بازداشت، کارت دانشجویی معتبر ارائه کردند، آزاد شدند و باید منتظر برخورد‌های انضباطی و نه صرفا اقدامات قانونی، باشند.

این دانشگاه در بیانیه خود که پس از دستگیری یکصد نفر در تجمعات روز شنبه منتشر شد، تصریح کرد: «افرادی که از فاش کردن وابستگی خود امتناع کردند، دستگیر شدند.»

تداوم اعتراض‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ ۱۰۰ نفر در بوستون دستگیر شدند

«صهیونیست‌ها لیاقت زندگی کردن ندارند»

تنش‌ها روز شنبه در دانشگاه پنسیلوانیا نیز بالا گرفت، جایی که رئیس دانشگاه در پی اعلام دریافت «گزارش‌های موثق» مبنی بر آزار و اذیت و رفتار‌های ارعاب‌آمیز از سوی دانشجویان معترض، دستور برچیدن اردوگاه آن‌ها را صادر کرد.

در همین حال، دانشگاه کلمبیا در نیویورک، جایی که اعتراضات از آنجا شروع شد، روز جمعه اعلام کرد که پس از دستگیری بیش از ۱۰۰ نفر در هفته گذشته، دیگر پلیس را به دانشگاه فرا نخواهد خواند.

مسئولان این دانشگاه در بیانیه‌ای اعلام کردند: «در حال حاضر فراخواندن دوباره ماموران پلیس نیویورک به دانشگاه نتیجه‌ای نخواهد داشت و تنها باعث شعله‌ور شدن بیشتر اتفاقات در حال وقوع در دانشگاه می‌شود؛ ضمن آنکه هزاران نفر دیگر را که ممکن است برای جامعه تهدیدآمیز باشند، به سوی درب ورودی دانشگاه می‌کشاند.»

این تصمیم در حالی اتخاذ می‌شود که دانشگاه کلمبیا پیش‌تر اعلام کرده بود که خیمنی جیمز، رهبر اعتراضات دانشجویی را که ماه ژانویه در ویدیویی گفته بود «صهیونیست‌ها لیاقت زندگی کردن ندارند» از حضور در دانشگاه منع کرده است.

دانشگاه کلمبیا در بیانیه خود تاکید می‌کند: «شعارها، نشان‌ها، جملات تمسخرآمیز و پست‌های تهدید‌آمیز دانشجویان علیه یهودیان را در رسانه‌های اجتماعی تحمل نمی‌کند و دانشجویان در صورت مشارکت در چنین اقداماتی، پاسخگو خواهند بود.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس اعلام وزارت بهداشت تشکیلات تحت اداره حماس در غزه، حمله تلافی جویانه اسرائیل به این بخش محاصره شده از سرزمین‌های فلسطینی از هفت اکتبر گذشته تاکنون دست کم ۳۴ هزار و ۳۵۶ کشته به جا گذاشته که اغلب آن‌ها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

مطلب مرتبط:

آکسیوس: ۶۰۰ دانشجو در آمریکا بازداشت شده‌اند

اعتراض دانشجویان در آمریکا؛ ۱۰۰ نفر بازداشت شدند

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی