تیتر امروز

حامد طاهری‌کیا: مردم به ظاهر ساده احمدی‌نژاد رای دادند/ محقق نشدن شعار
گفت‌وگوی دیدارنیوز در برنامه جامعه پلاس با یک جامعه شناس:

حامد طاهری‌کیا: مردم به ظاهر ساده احمدی‌نژاد رای دادند/ محقق نشدن شعار "به عقب برنمی‌گردیم" مردم را ناامید کرد/ اصلاح‌طلبان و اصولگریان از کارکرد تهی شده‌اند

برنامه جامعه پلاس در یکی دیگر از برنامه‌های خود یک مهمان، از طیف جامعه شناسان داشت، حامد طاهری کیا. او معتقد است: مردم دیگر امیدی به صندوق‌های رای ندارند.
انتخابات ۸ تیر؛ مناظره چهارم تمام شد/ درخواست زنگنه برای مناظره با جلیلی
خبرها و حواشی انتخابات ریاست جمهوری ایران

انتخابات ۸ تیر؛ مناظره چهارم تمام شد/ درخواست زنگنه برای مناظره با جلیلی

مصطفی پورمحمدی، مسعود پزشکیان، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، محمدباقر قالیباف و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی شش نامزدی هستند که صلاحیت آن‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری تایید شده است. امروز دوشنبه...
مناظره کامبیز مهدی‌زاده و حسن الله‌وردی نژاد
برنامه انتخاباتی دیدارنیوز؛ با حضور نمایندگان دو جریان سیاسی

مناظره کامبیز مهدی‌زاده و حسن الله‌وردی نژاد

در استودیو دیدارنیوز، میزبان دو فعال سیاسی از دو جریان اصولگرا و اعتدالی بودیم. کامبیز مهدی‌زاده از چهره‌های نزدیک به حسن روحانی و حسن الله‌وردی‌نژاد از جریان نیروهای انقلاب با هم درباره نقاط...
انتخابات شهرداری‌های ترکیه

«اردوغان» صدای ملت را شنید

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بعد از شکست در انتخابات شهرداری‌ها طی سخنانی با بیان اینکه پیام ملت را از طریق صندوق رای شنید، گفت: ۳۱ مارس برای ما یک نقطه عطف است. متأسفانه در آزمون انتخابات محلی مردود شدیم و به نتیجه‌ای که انتظار داشتیم نرسیدیم. نتایج انتخابات را ارزیابی و با جسارت، خودانتقادی را دنبال می‌کنیم.

کد خبر: ۱۶۳۳۷۰
۱۲:۳۴ - ۱۳ فروردين ۱۴۰۳

«اردوغان» صدای ملت را شنید

دیدارنیوز: حزب جمهوری خلق ترکیه یک پیروزی ارزشمند کسب کرد و در بیشتر شهر‌های بزرگ توانست شهردار را از آن خود کند. در استانبول که قلعه اصلی و امید ریاست جمهوری است، اکرم امام اوغلو توانست بیشتر از دوره قبل رای کسب کرده است.

انتخابات محلی و شهرداری‌های ترکیه روز یکشنبه برگزار شد که نتایج جالب توجهی به همراه داشت. در این انتخابات که ۶۱ میلیون واجد شرایط رای بودند، بیش از ۷۸ درصد مشارکت کردند.

اردوغان طی دو ماه گذشته تلاش بسیاری کرد تا با تبلیغات برای نامزد‌های شهرداری‌های حزب خود بخصوص در شهر‌های استانبول، آنکارا و ازمیر، این کلانشهر‌ها را از دست حزب جمهوری خلق خارج کند، اما نه تنها ناکام ماند بلکه شهر‌های دیگری را نیز از دست داد تا حزب جمهوری خلق برای اولین بار بعد از سال ۱۹۷۷ و حدود ۵ دهه با بدست گرفتن ۱۵ کلانشهر از ۳۲ کلانشهر، تبدیل به اولین حزب ترکیه شود.

از جمله برندگان این انتخابات می‌توان به احزاب "جمهوری خلق" و "دوباره رفاه" اشاره کرد و بازندگان این انتخابات نیز حزب عدالت و توسعه، حزب حرکت ملی و حزب خوب هستند که از دوره گذشته آرای کمتری آوردند.

حزب دوباره رفاه به رهبری فاتح اربکان فرزند نجم الدین اربکان یکماه پیش از انتخابات با اردوغان به توافق نرسید و از ائتلاف جمهور خارج شد و در عین ناباوری توانست ۶ درصد آرا را به دست آورد که یک کلانشهر و چندین شهر کوچک را شامل می‌شود. می‌توان گفت که حزب دوباره رفاه آرای خود را از اسلامگرایان و بدنه حزب حاکم گرفته است. محافظه کارانی که از وضعیت اقتصادی و سیاست‌های داخلی و خارجی اردوغان سرخورده شده و به دنبال تغییر در وضعیت کشور در چارچوب اسلامگرایی بودند که حزب دوباره رفاه به این خواسته پاسخ مثبت داد.

حزب خوب به رهبری مرال آکشنر در این دوره بسیار ضعیف ظاهر شد و در حالیکه معمولاً حدود ۱۰ درصد آرای جامعه را داشت، در این دوره حدود ۴ درصد آرا را کسب کرد که یک شکست سنگین برای آکشنر و حزبش است و انتظار می‌رود با توجه به ریزش‌های انجام گرفته در حزب، او از سمتش استعفا دهد.

حزب کردی DEM نیز با کسب ۶ درصد آرا نسبت به دوره گذشته افتی ۴ درصدی داشت.

حزب جمهوری خلق یک پیروزی ارزشمند کسب کرد و در بیشتر شهر‌های بزرگ توانست شهردار را از آن خود کند. در استانبول که قلعه اصلی و امید ریاست جمهوری است، اکرم امام اوغلو توانست بیشتر از دوره قبل رای کسب کرده و علاوه بر ۱۴ منطقه گذشته، ۱۲ منطقه را نیز بدست آورد تا از مجموع ۳۹ منطقه این استان، ۲۶ منطقه در اختیار حزب جمهوری خلق باشد. در آنکارا نیز منصور یواش با پیروزی قاطع دو برابری نسبت به رقیب خود (۶۰ درصد آرا)، جای پای خود را محکم کرد.

حزب جمهوری خلق همچنین برای اولین بار سقف ۲۵ درصد آرای خود را شکست و به ۳۷ درصد رای دست یافت که از دهه ۷۰ میلادی بی سابقه است.

اردوغان بعد از این شکست طی سخنانی با بیان اینکه پیام ملت را از طریق صندوق رای شنید، گفت: ۳۱ مارس برای ما یک نقطه عطف است. متأسفانه در آزمون انتخابات محلی مردود شدیم و به نتیجه‌ای که انتظار داشتیم نرسیدیم. نتایج انتخابات را ارزیابی و با جسارت، خودانتقادی را دنبال می‌کنیم.

انتخابات شهرداری‌ها از دو جنبه اهمیت بسیاری داشته و نقطه عطفی در سپهر سیاسی ترکیه شد: اول اینکه حزب مخالف با اعتماد به نفس بیشتری در آینده فعالیت خواهد کرد و جلوی اقدامات اردوغان خواهد ایستاد و دوم اینکه این نتیجه در خارج نیز بازتاب داشته و می‌تواند جلوی ماجراجویی‌های اردوغان در منطقه را بگیرد و او را متمرکز بر داخل و اصلاح رویکرد‌های سیاسی و اقتصادی خود کند.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی