تیتر امروز

علی شمس اردکانی؛ اولین سفیر امام و مامور مذاکره با «رمزی کلارک»
قسمت دوم از مجموعه گفت‌وگو‌های تاریخ شفاهی دیدارنیوز

علی شمس اردکانی؛ اولین سفیر امام و مامور مذاکره با «رمزی کلارک»

در دومین قسمت از مجموعه گفت‌وگو‌های تاریخ شفاهی دیدارنیوز با شخصیت‌های تاریخی، علی شمس اردکانی ادامه ماجرای ارتباط خود با امام و رفت آمد چندباره از کویت به نوفل‌لوشاتو و بالعکس را تشریح کرد.
پیکر شهید رئیسی در حرم امام رضا آرام گرفت/ مزار رئیس‌جمهور +ویدیو
مراسم خاکسپاری رئیس‌جمهور و همراهان

پیکر شهید رئیسی در حرم امام رضا آرام گرفت/ مزار رئیس‌جمهور +ویدیو

پس از سانحه تلخ و شوکه‌کننده سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران که امام جمعه تبریز و استاندار آذربایجان شرقی و همراهان در آن حضور داشتند، پیکر...
زنان گریان مراسم تشییع پیکر رییس جمهور
حاشیه‌های مراسم بدرقه پیکر مرحوم ابراهیم رئیسی؛ خیابان‌های فرعی منتهی به دانشگاه تهران

زنان گریان مراسم تشییع پیکر رییس جمهور

گزارش میدانی و حاشیه نویسی متفاوت خبرنگار دیدارنیوز از مراسم تشییع پیکر حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و دیگر جانباختگان سانحه بالگرد، را بخوانید.
رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ پاسخ داد

مهمترین دلیل تصادفات نوروزی چیست؟

سرهنگ رابعه جوانبخت، رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: در نوروز از آنجایی که خیابان‌های شهر بسیار خلوت می‌شود رانندگانی که همیشه در ترافیک‌های پرحجم پایتخت رانندگی می‌کنند، فضایی وسوسه انگیز پیدا کرده و به دنبال این هستند که از خلوتی معابر استفاده کرده و با سرعت رانندگی کنند. به همین دلیل تصادفات نوروز ناشی از سرعت بالا و واژگونی خودروهاست.

کد خبر: ۱۶۳۰۹۱
۰۹:۱۰ - ۰۶ فروردين ۱۴۰۳

مهم‌ترین دلایل وقوع تصادفات نوروزی در پایتخت چیست؟

دیدارنیوز: رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ مهم‌ترین تصادفات نوروزی سال گذشته در پایتخت را تشریح کرد و از رانندگان خواست که با رعایت این نکات از وقوع حوادث رانندگی در نوروز امسال جلوگیری کنند.

سرهنگ رابعه جوانبخت گفت: جنس تصادفاتی که طی ایام نوروز در پایتخت رخ می‌دهد با جنس تصادفات روز‌های دیگر متفاوت است. در نوروز از آنجایی که خیابان‌های شهر بسیار خلوت می‌شود رانندگانی که همیشه در ترافیک‌های پرحجم پایتخت رانندگی می‌کنند، فضایی وسوسه انگیز پیدا کرده و به دنبال این هستند که از خلوتی معابر استفاده کرده و با سرعت رانندگی کنند.

وی افزود: به همین دلیل تصادفات نوروز ناشی از سرعت بالا و واژگونی خودروهاست. حوادثی را راننده در آن متاسفانه نمی‌توانند خودرو را کنترل کنند و با مانع‌های مختلف مانند اشیاء ثابت، اشیا یا مبلمان شهری و ... برخورد می‌کنند و همین موضوع باعث واژگونی خودرو می‌شود. همچنین عامل بیش از نیمی از تصادفات منجر به فوت سال گذشته، عدم توجه به جلو است. ۵۰ درصد عدم توجه به جلو به این معناست که ما با دسته‌ای از رانندگان مواجه هستیم که در بحث خطا‌های انسانی مشکلات بیشتری دارند. یعنی این افراد خواب‌آلود و خسته هستند که یا از سفر بازگشته‌اند یا از مهمانی‌های دیرهنگام در شب در حال بازگشتند که همین باعث می‌شود خستگی و خواب آلودگی از از عوامل بعدی تصادفات نوروز باشد.

رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران درباره دومین علت تصادفات که عدم توانایی خودرو در سرعت است، گفت: متاسفانه در این تصادفات شاهد هستیم که تصادفات و برخورد به یک باره اتفاق افتاده و راننده نتوانسته عکس‌العملی از خود نشان دهد و هیچ خط ترمزی در بررسی‌های صحنه دیده نمی‌شود، هیچ بوقی یا چراغی زده نشده و به یک باره برخورد صورت گرفته است که یعنی افراد خواب بوده اند.

جوانبخت با اشاره به سومین علت تصادفات نوروز گفت: برخی مسافران، چون با شهر آشنایی ندارند و مسیر‌ها را بلد نیستند، خروجی بزرگراه‌ها را رد می‌کنند و برای اصلاح مسیر دنده عقب می‌گیرند که این حرکت بسیارخطرناک است و علت بیشتر تصادفات در نوروز است. افرادی که بیشتر این خطا را مرتکب می‌شوند خودرو‌های با پلاک‌های استان‌های دیگر هستند که به عنوان پلیس توصیه می‌کنم از برنامه‌های مسیریاب استفاده کنند و از افراد دیگر برای خواندن برنامه استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه رانندگانی که برخی مواد مخدر و محرک مانند گل مصرف کنند در فضای واقعی رانندگی نمی‌کنند، گفت:‌این‌ها در فضایی که زائیده ذهن خود است، مشغول رانندگی هستند. متاسفانه شاهد هستیم که برخی رانندگان مواد مخدر یا نوشابه‌های الکی مصرف می‌کنند. همچنین مخدر گل نیز که تبلیغ می‌شود تاثیر بدی ندارد ثابت شده است که روی دقت و تمرکز راننده تاثیر بدی می‌گذارد و باعث می‌شود راننده به جای تصویر واقعی، تصویر توهمی مشاهده کند که باعث به وجود آمدن تصادفات بسیار خطرناک و مرگ آور می‌شود، زیرا راننده تصویر واقعی را مشاهده نمی‌کند و اندازه‌ها و محاسبات ایجاد شده در ذهن راننده درست نیست.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: طبیعتا در این شرایط رانندگی اصلا درست نیست و بسیار خطا وجود دارد بنابراین از والدین درخواست می‌کنیم روی رفتار فرزندان خود نظارت بیشتری داشته باشند. از آنجایی که سن مصرف این مواد پایین است، روی رفتار فرزندان خود نظارت بیشتری داشته باشند. همچنین به نوجوانان و جوانان توصیه می‌کنم از مصرف این مواد در تمام شرایط و علی الخصوص در زمان رانندگی جدا خودداری کنند، زیرا این امر اولا جرم است و دوما بسیار برای خودشان و دیگران می‌تواند حادثه آفرین و خطرناک باشد.

جوانبخت درباره ساعت تصادفات در نوروز گفت: معمولا تصادفات در نوروز بین ساعت ۱۲ تا ۵ صبح رخ می‌دهد که نشان دهنده این است که افراد در مهمانی‌های مختلف شرکت کرده و با خستگی پشت فرمان می‌نشینند تا به منزل بازگرندند؛ بنابراین از افراد درخواست می‌کنیم در این شرایط رانندگی را به فرد دیگری بسپارند یا زودتر به خانه بازگردند. همچنین از خوردن غذا‌های چرب و سنگین خودداری کنند، زیرا هضم این غذا‌ها روی عملکرد مغر تاثیرگذار است.

وی افزود: رانندگی یک رفتار پیچیده است و نیازمند آن است که از همه حواس خود برای آن استفاده کنیم. همچنین نیاز است تمام عملکرد ذهنی با نهایت دقت انجام شود تا شاهد کمترین میزان وقوع تصادفات باشیم.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ معتقد است که تصادف یک اتفاق نیست و یک انتخاب است، زیرا تصمیماتی که یک راننده قبل، هنگام و بعد از رانندگی اتخاذ می‌کند بسیار مهم است و گاهی یک راننده با یک تصمیم اشتباه، باعث تصادفی می‌شود که هم برای خودش و هم برای دیگران غیرقابل جبران باشد؛ بنابراین این بار که تصممی گرفتید خلاف جهت حرکت کنید لطفا یک بار دیگر در باره این تصمیم فکرکنید.

جوانبخت گفت: در سال ۱۴۰۲، حدود نیمی از متوفیان تصادفات، راکبان موتورسیکلت‌ها بوده اند بنابراین به رانندگان توصیه می‌کنم بیشتر مراقب این افراد باشند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی