تیتر امروز

کیانوش جهانپور:تداوم مهاجرت متخصصان، یعنی از بین رفتن ساختار نظام پزشکی/تولیدکنندگان داخلی سرخورده شدند/خبر جلوگیری از واردات واکسن کرونا کذب محض بود
گفت و گوی دیدار در برنامه جامعه پلاس با سخنگوی پیشین وزارت بهداشت:

کیانوش جهانپور:تداوم مهاجرت متخصصان، یعنی از بین رفتن ساختار نظام پزشکی/تولیدکنندگان داخلی سرخورده شدند/خبر جلوگیری از واردات واکسن کرونا کذب محض بود

جامعه پلاس در یکی دیگر از برنامه‌های خود به میزبان دکتر کیانوش جهانپور، سخنگوی پیشین وزارت بهداشت بود، او از هجمه‌های خبرهای فیک و فشار‌های زیاد در دوران کرونا گفت.
تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟
اولین برنامه دیدار اندیشه با حضرت آیت الله ایازی

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟

در اولین برنامه «دیدار اندیشه»، حسین جعفری به شهر قم رفته و گفتگویی جالب و شنیدنی با آیت الله ایازی از مدرسین و محققین و اندیشه ورزان حوزه علمیه در قم داشته، که در ادامه می‌خوانید.
یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها
مطبوعات جهان درباره سقوط بالگرد حامل رئیسی و همراهان چه گفتند

یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها

سانحه سقوط منجر به درگذشت حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان، علاوه بر انتظار حدود ده ساعته و واکنش‌های داخلی، بازخورد خبری در سطح جهان را هم به دنبال داشت

ادعای بریتانیا درباره آتش‌بس در غزه

در میان مذاکرات بین حماس و اسرائیل برای آتش‌بس در غزه، بریتانیا مدعی شد که برای آتش‌بس ضروری است تا رهبران حماس از نوار غزه خارج شوند.

کد خبر: ۱۶۲۹۳۸
۱۳:۳۶ - ۰۱ فروردين ۱۴۰۳

ادعای بریتانیا درباره آتش‌بس در غزه

دیدارنیوز: در حالی که مذاکرات غیرمستقیم اسرائیل و حماس برای اعمال آتش‌بس در نوار غزه و تبادل اسرا همچنان ادامه دارد، بریتانیا گفت که دستیابی به آتش‌بس ضروری است، اما باید رهبران حماس از نوار غزه خارج شوند و زیرساخت‌های حماس از این باریکه برچیده شود.

به نقل از العبیه، دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، چهارشنبه ۱ فروردین گفت که «توقف درگیری‌ها در نوار غزه برای آزادسازی گروگان‌ها از این باریکه ضروری است».

کامرون در جریان سفر به تایلند در گفتگو با «رویترز» ادعا کرد: «برای دستیابی به آتش‌بس دائمی، ابتدا باید شرایط لازم ایجاد شود» و افزود: «باید قاطعانه تلاش کنیم که وقفه موقت جنگ در غزه را به یک آتش‌بس دائمی و پایدار تبدیل کنیم.»

او همچنین گفت که آتش‌بس در غزه «تن‌ها در صورت تحقق مجموعه‌ای از شرایط از جمله، خارج کردن رهبران حماس از این باریکه و برچیدن زیرساخت‌های تروریستی برقرار خواهد شد.»

این در حالی است که حماس پیشتر تاکید کرده بود «این شرط را نمی‌پذیرد».

اظهارات فوق در حالی بیان شده است که مذاکرات حماس و اسرائیل در دوحه روز گذشته، شاهد پیشرفت محدودی بود.

به گزارش سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، پس از ارائه پیشنهاد رسمی از سوی هیئت مذاکره کننده اسرائیلی در پاسخ به درخواست‌های حماس در خصوص تبادل اسرا و آتش‌بس، مذاکرات دوحه شاهد پیشرفت‌هایی بود.

به گفته سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل این پیشنهاد هیئت مذاکره کننده تل‌آویو «به معیار‌های متعددی از جمله بازگشت ساکنان به شمال نوار غزه و موضوع آزادی زندانیان امنیتی فلسطینی» اشاره کرده است.

به نظر می‌رسد که «مذاکره کنندگان اسرائیلی در دوحه ابتدا سعی کردند در مورد آزادی زندانیان امنیتی فلسطینی در ازای آزادی حدود ۴۰ اسرائیلی، با حماس به تفاهم برسند.»

بازگشت آوارگان به شمال غزه

با این حال، انتظار می‌رود که مذاکرات برای چند هفته ادامه یابد و ممکن است شاهد دور‌های دیگری نیز شود. به خصوص که موضوع بازگشت آوارگان فلسطینی به شمال غزه گفتگو‌ها را دشوارتر می‌کند.

در همین زمینه، یک مقام ارشد اسرائیلی گفت: «اصرار حماس بر بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه ممکن است مذاکرات را متوقف کند».

وی گفت: «ظرف چند روز پس از پاسخ حماس به پیشنهاد اسرائیل، خواهیم دانست که آیا این جنبش به دستیابی به توافق علاقه‌مند است یا در حال کاهش تلاش‌های خود است.»

یکی دیگر از موضوعات مورد اختلاف در مذاکرات، درخواست حماس مبنی بر اینکه مرحله بعدی توافق که می‌تواند شامل آزادی سربازان اسرائیلی باشد، باید شامل آتش‌بس دائمی نیز شود.

از دسامبر گذشته، گفتگو‌ها بین اسرائیل و حماس با شکست مواجه و مانع از دستیابی دو طرف به جزئیات یک توافق واقعی شده است.

در پی پاسخ حماس به چارچوب گفتگو‌های پیشنهاد شده توسط ایالات متحده، قطر و مصر برای توافق مبادله زندانیان، این مذاکرات از هفته گذشته شاهد پیشرفت نه چندان فراوانی بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی