تیتر امروز

«جوانی جمعیت ایران» از رویا تا واقعیت
«دیدارنیوز» در گفت‌وگو با آسیب‌شناس اجتماعی بررسی می‌کند:

«جوانی جمعیت ایران» از رویا تا واقعیت

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی معتقد است تا زمانی که چالش‌های درمانی، آموزشی و رفاهی را حل نکنند نمی‌توان انتظار افزایش جمعیت داشت.
سیل غارتگر اومد، از تو رودخانه گذشت ...
دیدار آنچه در مشهد اتفاق افتاد را بررسی می‌کند

سیل غارتگر اومد، از تو رودخانه گذشت ...

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت، مشهد، ساعت حدود دو بعدازظهر؛ باران شروع می‌شود، سیل می‌آید، ۹ نفر جان خود را از دست می‌دهند، اما مدیران شهری می‌گویند: آبگرفتگی بود نه سیل!.
هم تشکر می‌کنیم و هم حمایت!
افاضات اضافه

هم تشکر می‌کنیم و هم حمایت!

عوام‌الملک در هفته‌ای که گذشت به «حماسه» بزرگ اخیر در کشور اشاره کرده و گفته بابت این اتفاقات ما فقط باید متشکر باشیم و حمایت کنیم.
یادداشتی از حسین علایی

یک ارزیابی کوتاه از انتخابات

حسین علایی، فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه در یادداشتی اختصاصی برای دیدارنیوز به موضوع انتخابات ۱۱ اسفندماه در ایران پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

کد خبر: ۱۶۲۸۵۳
۱۶:۱۲ - ۲۸ اسفند ۱۴۰۲

علایی

دیدارنیوز _ حسین علایی: گرچه بخش قابل ملاحظه‌ای از مردم ایران در انتخابات شرکت کردند، ولی مشارکت آحاد مختلف مردم در انتخابات برگزار شده مجلس شورای اسلامی و خبرگان از حضور بالا و مطلوبی برخوردار نبود، زیرا دولت و شورای نگهبان نتوانستند فضای مناسبی را فراهم کنند تا اکثریت مردم احساس کنند که در یک انتخابات آزاد، رقابتی و سالم شرکت می‌کنند.

بسیاری از کسانی که می‌توانستند نامزد انتخابات شوند، به دلیل نگرانی از عدم احراز صلاحیت، اصولاً وارد ثبت نام و فرآیند حضور در انتخابات نشدند. بسیاری از احزاب و گروه‌های سیاسی نیز به دلیل رد صلاحیت شدن نامزدهایشان، مردم را تشویق به حضور در انتخابات نکردند.

در انتخابات خبرگان که وضع بسیار اسف بارتر بود. در بسیاری از حوزه‌ها نه تنها عملاً رقابتی صورت نمی‌گرفت که حتی تعداد نامزد‌های تأیید شده نیز حداقل به میزان دو برابر تعداد مورد نیاز هم نبود. در عین حال مردم توانستند با رفتار خود مثل شرکت کردن و شرکت نکردن و نوع آرائی که به صندوق‌ها انداختند، پیام خود را ابراز کنند.

وجود تعداد زیاد آرای باطله نیز بیانگر آن بود که بعضی از افرادی که در پای صندوق‌ها حاضر شدند، در بین نامزد‌های ثبت نام کرده و تأیید صلاحیت شده، اشخاص مورد نظر خود را نمی‌یافتند. از طرفی برخی از افرادی مثل آقایان آملی لاریجانی و محمدرضا باهنر که انتطار داشتند از استان و شهر خود با آرای بالایی انتخاب شوند، نیز مردم به آن‌ها هیچ اقبالی نشان ندادند.

از سوی دیگر بسیاری از مردم احساس می‌کردند که شرکت در انتخابات تأثیر معناداری در سرنوشت و معیشت آن‌ها ندارد و در‌های حکمرانی بر همان پاشنه‌های قبلی خواهد چرخید، بنابراین اشتیاقی از خود برای رفتن به سر صندوق‌های رأی، نشان ندادند. البته هر کجا رقابت‌های محلی وجود داشت، تعداد شرکت کنندگان بیشتر بوده است، ولی در حوزه‌هایی که مردم منتطر رقابت‌های جدی سیاسی بودند، چنین اتفاقی رخ نداد. در هر صورت برگزاری انتخابات مجلس و خبرگان و میزان مشارکت مردم در آن‌ها نتوانست وجهه و اعتبار ایران را در سطح بین المللی بالا ببرد.

برای انتخابات ریاست جمهوری هم اگر مردم احساس کنند که همچنان قرار است به گونه‌ای اقدام شود که رئیس جمهور محترم فعلی به کار خود ادامه دهد، بعید است که انتخابات پرشوری برگزار شود. مگر آنکه نظارت استصوابی کنار گذاشته شود و تعیین صلاحیت نامزد‌ها به طور کامل به مردم واگذار شود تا مردم کسی را که دوست دارند بتوانند به قدرت برسانند و او را پاسخگوی نیاز‌های خود کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی