تیتر امروز

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟
اولین برنامه دیدار اندیشه با حضرت آیت الله ایازی

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟

در اولین برنامه «دیدار اندیشه»، حسین جعفری به شهر قم رفته و گفتگویی جالب و شنیدنی با آیت الله ایازی از مدرسین و محققین و اندیشه ورزان حوزه علمیه در قم داشته، که در ادامه می‌خوانید.
یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها
مطبوعات جهان درباره سقوط بالگرد حامل رئیسی و همراهان چه گفتند

یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها

سانحه سقوط منجر به درگذشت حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان، علاوه بر انتظار حدود ده ساعته و واکنش‌های داخلی، بازخورد خبری در سطح جهان را هم به دنبال داشت
اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)
از چشم جهان (۱۵۱)

اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)

در قسمت اول مقاله «اندیشکده آمریکایی: برای شکست روسیه در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد» به دو مساله اشاره شد و در این مطلب، سه مساله راهبردی دیگر و پایانی را می‌خوانید.

نخستین رمضان جهانی

ضیافت افطاری و سنت‌های وابسته به آن، به عنوان بیست و سومین عنصر فرهنگی میراث فرهنگی ناملموس ایران در آذر سال جاری در کمیته میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شد.

کد خبر: ۱۶۲۷۰۰
۱۱:۰۸ - ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

نخستین رمضان جهانی

 

دیدارنیوز: ضیافت افطاری و سنت‌های وابسته به آن، به عنوان بیست و سومین عنصر فرهنگی میراث فرهنگی ناملموس ایران در آذر سال جاری در کمیته میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شد. ترکیه، ازبکستان و آذربایجان نیز در این پرونده مشارکت داشتند.

روزه و افطاری درمیان تمامی فرقه‌ها و مذاهب اسلام مشترک است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «*رمضان ماه خداست*». در ماه مبارک رمضان قرآن کریم نازل شد. «تورات» و «انجیل» نیز در همین ماه نازل شده اند. تنها ماهی که در قرآن کریم نام برده شده است «رمضان» است.

ماه مبارک رمضان افزون بر عمل عبادی و اطاعت از خدای بزرگ کارکرد‌های دیگری هم دارد:

تأثیر فرهنگ افطاری در تحکم روابط فرهنگی کشور‌های مسلمان؛ فارغ از مذاهب آن‌ها از این جمله است. گفت و گوی فرهنگی، وحدت، دوستی، صلح، رفع اختلافات، تمرکز بر اشتراکات از جمله این مؤلفه‌ها است.

تحکیم نظام خانوادگی؛ افطاری به مثابه یک سنت حسنه و پر صواب دینی در میان مسلمانان است. دید و بازدید، صله رحم میان اقوام و خانواده و بستگان را موجب می‌شود. پیامبر اکرم (ص) در آخرین خطبه شعبانیه فرمودند: ماه رمضان احترام به بزرگتر‌ها و رحم کردن و تفقد به کوچکتر است.

ایجاد و تقویت حس همبستگی؛ در ماه رمضان فرصتی مناسب برای همبستگی آحاد جامعه بوجود می‌آید. بسیاری از کمک‌های خیرخواهانه و کمک به نیازمندان در این ماه پیش از سایر ایام است.

جهان به احترام این سنت الهی و پاسداشت آن توسط ایرانیان و چند کشور مسلمان دیگر رمضان را ثبت جهانی کرده تا همه مردم با آثار و برکات آن بیشتر آشنا شوند.

شاعر پرآوازه پارسی و خالق مثنوی – مولوی می‌گوید:

اندر رمضان خاک تو زر می‌گردد.
چون سنگ که سرمه بصر می‌گردد.
آمد رمضان و عید با ماست.
قفل آمد و آن کلید با ماست.
بربست دهان و دیده بگشاد.
وان نور که دیده دید، با ماست

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی