تیتر امروز

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟
اولین برنامه دیدار اندیشه با حضرت آیت الله ایازی

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟

در اولین برنامه «دیدار اندیشه»، حسین جعفری به شهر قم رفته و گفتگویی جالب و شنیدنی با آیت الله ایازی از مدرسین و محققین و اندیشه ورزان حوزه علمیه در قم داشته، که در ادامه می‌خوانید.
یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها
مطبوعات جهان درباره سقوط بالگرد حامل رئیسی و همراهان چه گفتند

یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها

سانحه سقوط منجر به درگذشت حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان، علاوه بر انتظار حدود ده ساعته و واکنش‌های داخلی، بازخورد خبری در سطح جهان را هم به دنبال داشت
اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)
از چشم جهان (۱۵۱)

اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)

در قسمت اول مقاله «اندیشکده آمریکایی: برای شکست روسیه در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد» به دو مساله اشاره شد و در این مطلب، سه مساله راهبردی دیگر و پایانی را می‌خوانید.
محمدرضا احمدی، نماینده منتخب رشت می‌گوید مردم در انتخابات گل کاشتند

رای پایین مردم به «قالیباف» نشانه اعتراض است

محمدرضا احمدی، نماینده رشت در مجلس با وجود مشارکت ۴۰ تا ۴۱ درصدی در انتخابات ۱۱ اسفند می‌گوید مردم در این انتخابات گل کاشتند و اینکه قالیباف و نزدیکانش رای پایینی آوردند، نشانه اعتراض مردم است.

کد خبر: ۱۶۲۳۹۱
۰۹:۵۸ - ۱۹ اسفند ۱۴۰۲

رای پایین مردم به قالیباف نشانه اعتراض است

دیدارنیوز: انتخابات مجلس دوازدهم با کمتر از ۴۱ درصد مشارکت مردمی، پایین‌ترین نرخ مشارکت را در بین تمامی انتخابات‌های تاریخ جمهوری اسلامی از آن خود کرده است. در بین کلیه شهرستان‌های کشور، رشت با  ۲درصد مشارکت مردم، پایین‌ترین نرخ مشارکت را در کشور داشته است.

محمدرضا احمدی، نماینده کنونی رشت با ۳۲هزار رای موفق شده بار دیگر از این حوزه انتخابیه وارد مجلس شود. او معتقد است «مردم در انتخابات یازده اسفند گل کاشتند.»

بخش‌های مهم گفتگوی رویداد۲۴ با محمدرضا احمدی را می‌خوانید.

حضور پرشور مردم در انتخابات دشمن را مایوس کرد

*به‌خاطر حضور پرشور مردم بر سر صندوق‌های رای، به ملت بزرگ و شریف ایران تبریک عرض می‌کنم و این کارشان، یاس و ناامیدی را برای دشمنان این مرز و بوم، که می‌گفتند مردم در انتخابات شرکت نمی‌کنند، رقم زد.

* نتایج انتخابات یازدهم اسفند، برآمده از رای مردم است و باید بگویم نظر آن‌ها، درست است. مردم افرادی را در سراسر کشور انتخاب و راهی بهارستان کردند و حتماً شاهد کار و تلاش این نمایندگان در منطقه خواهند بود.

اینکه قالیباف و نزدیکانش رای پایینی آوردند، نشانه اعتراض مردم است

* اینکه عده‌ای می‌گویند مجلس دوازدهم رادیکال‌تر از مجلس کنونی خواهد شد، صحبت‌های دشمنان ما است. هر کسی را که مردم انتخاب کردند و یا در برخی حوزه‌ها در مرحله دوم انتخاب خواهند کرد، انتخابی درست بوده و خواهد بود و حتماً پای آن‌ها هم خواهند ایستاد. نباید به حاشیه‌ها توجه کرد.

* برخی می‌گویند رای آقای قالیباف و افراد نزدیک به او پایین بوده و باید منتظر تغییر در کرسی ریاست مجلس بود. باز هم باید تاکید کنم که تشخیص مردم، تشخیص درستی بوده است؛ چه راجع به رییس مجلس و چه در خصوص من که یک نماینده از یکی از شهرستان‌ها بودم. اینکه برخی افراد سرشناس، رای پایینی آوردند، می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. مثلاً می‌تواند نوعی اعتراض به مشکلات معیشتی و چالش‌های اقتصادی کشور باشد و یا حتی انتظارات بالاتر از دولت و مجلس.

* برای اینکه بدانیم آیا قالیباف بار دیگر رئیس مجلس خواهد شد یا نه، باید منتظر دور دوم انتخابات باشیم. باید صبر کنیم ترکیب مجلس دوازدهم، روشن‌تر شود و قضاوت فعلاً زود است.

کسانی که در انتخابات شرکت نکردند هم به نظام علاقه دارند

* من معتقدم مردمی هم که در انتخابات مشارکت نکردند، به اسلام، انقلاب، نظام و وطن‌شان علاقه‌مند هستند. عدم‌مشارکت می‌تواند نوعی اعتراض به عملکرد و رویه‌ها باشد، ولی معنی آن، رویگردانی از نظام نیست. در خیلی از کشور‌هایی که خود را صاحب دموکراسی، تمدن و پیشرفت می‌دانند، مشارکت در انتخابات‌ها، بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است. در همین انتخابات اخیر ایران، آمار مشارکت از آن‌ها هم بالاتر بود.

* حضور پرشور و میلیونی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن را بررسی کنید، خواهید دید که توده‌های مردم چطور انقلاب و نظام‌شان را دوست دارند. حال، شاید برخی از همان افراد در انتخابات رای نداده باشند؛ آیا می‌توان نتیجه گرفت عدم‌مشارکت در انتخابات یعنی مخالفت با نظام؟

* مردم اگر در موضوع امنیت کشور احساس خطر کنند، همه پای انقلاب هستند و این همبستگی را در ۲۲ بهمن که اتفاقاً از آن روز هم خیلی نگذشته است، دیدیم. مردم شاید اعتراض داشته باشند، اما با حضورشان در انتخابات یازدهم اسفند در برابر مشارکت مردمان کشور‌هایی که خود را متمدن و پیشرفته می‌دانند، گل کاشتند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی