تیتر امروز

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟
اولین برنامه دیدار اندیشه با حضرت آیت الله ایازی

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟

در اولین برنامه «دیدار اندیشه»، حسین جعفری به شهر قم رفته و گفتگویی جالب و شنیدنی با آیت الله ایازی از مدرسین و محققین و اندیشه ورزان حوزه علمیه در قم داشته، که در ادامه می‌خوانید.
یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها
مطبوعات جهان درباره سقوط بالگرد حامل رئیسی و همراهان چه گفتند

یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها

سانحه سقوط منجر به درگذشت حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان، علاوه بر انتظار حدود ده ساعته و واکنش‌های داخلی، بازخورد خبری در سطح جهان را هم به دنبال داشت
اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)
از چشم جهان (۱۵۱)

اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)

در قسمت اول مقاله «اندیشکده آمریکایی: برای شکست روسیه در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد» به دو مساله اشاره شد و در این مطلب، سه مساله راهبردی دیگر و پایانی را می‌خوانید.
پلیس از ماشین‌های آب پاش استفاده کرد

درگیری کشاورزان معترض با پلیس در بروکسل

کشاورزان معترض به سیاست‌های اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل و همزمان با نشست وزرای کشاورزی این اتحادیه برای یافتن راه‌هایی برای رسیدگی به نگرانی‌های آن‌ها با پلیس درگیر شدند و به سمت نیرو‌های پلیس بلژیک کود مایع پاشیدند و تخم‌مرغ پرتاب کردند.

کد خبر: ۱۶۱۹۴۸
۱۳:۲۱ - ۰۸ اسفند ۱۴۰۲

درگیری کشاورزان معترض با پلیس در بروکسل

دیدارنیوز: کشاورزان معترض در نزدیکی مقر اتحادیه اروپا در بروکسل با پلیس درگیر شدند.

این کشاورزان از بروکراسی پیچیده اداری همچنین رقابت با محصولات وارداتی ارزان آنهم از کشور‌هایی که استاندارد‌های نسبتاً بالای اتحادیه اروپا را رعایت نمی‌کنند، خشمگین بودند.

بنا بر اعلام پلیس بروکسل، در این روز ۹۰۰ تراکتور وارد شهر شدند و به سمت ساختمان شورای اروپا که در آن وزرای کشاورزی تشکیل جلسه داده بودند حرکت کردند.

پلیس شهر نیز سعی کرد با موانع سیمانی و سیم خاردار مانع از حرکتشان شود. چند تراکتور نیز به زور از موانع عبور کردند که همین مساله منجر به درگیری کشاورزان با نیرو‌های پلیس شد.

پلیس برای متفرق کردن کشاورزان خشمگین از اشک‌آور و ماشین‌های آب پاش استفاده کرد. تعداد زیادی تراکتور نیز در جاده‌های اصلی منتهی به محله اروپایی شهر صف کشیدند و با این کار ترافیک را مختل کرده و حمل و نقل عمومی را متوقف کردند.

آنلیس ورلیندن، وزیر کشور بلژیک از پلیس خواست تا «شورش‌گرانی» را که به مردم صدمه می‌زنند یا از دستورات مأموران سرپیچی می‌کنند، شناسایی کند.

او در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «حق اعتراض برای ما ارزشمند است، بنابراین باید با احترام از آن استفاده شود.»

پیش از این در ابتدای ماه نیز اعتراض مشابهی در پایتخت بلژیک روی داده و به خشونت کشیده شده بود.

در جریان آن اعتراض نیز کشاورزان بسته‌های یونجه را آتش زدند و به سمت نیرو‌های پلیس بروکسل که در نزدیکی محل برگزاری نشست سران اتحادیه اروپا مستقر شده بودند، تخم مرغ و ترقه پرتاب کردند.

بیش از دو ماه است که کشور‌های مختلف اروپایی با اعتراضات گسترده کشاورزان روبرو هستند.

روز شنبه در فرانسه در جریان مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی پاریس، معترضان از امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور با سوت و هو استقبال کردند.

اسپانیا، هلند و بلغارستان نیز در هفته‌های اخیر تحت تأثیر اعتراضات مشابهی قرار گرفتند.

نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات سراسری اروپا (۶ تا ۹ ژوئن) باعث شده که این اعتراضات شدت بیشتری بگیرد و البته تا حدودی نیز منجر به عقب‌نشینی قانونگذاران اروپایی از برخی از مقررات سختگیرانه این اتحادیه شده است.

در جریان نشست روز دوشنبه وزرای کشاوری این اتحادیه، به گروهی از نمایندگان کشاورزان اجازه داده شد وارد جلسه شوند و با وزرا گفتگو کنند.

ریاست اتحادیه اروپا که در حال حاضر در اختیار بلژیک است، تایید کرد که نگرانی کشاورزان نتیجۀ سیاست‌های زیست‌محیطی این اتحادیه، کاهش کمک‌های یارانه‌ای به آن‌ها و تأثیر حملات روسیه بر ذخایر غلات اوکراین است.

دیوید کلارینوال، وزیر کشاورزی بلژیک نیز در پایان این نشست به خبرنگاران گفت: «ما درک می‌کنیم که کشاورزان شرایط دشواری دارند. ۲۷ کشور عضو در این موضوع که اوضاع نمی‌تواند به همان شکلی که هست باقی بماند، هم‌نظر هستند. لازم است که تدابیری به سرعت اتخاذ شود و در سطح اتحادیه اروپا برنامه‌های بلندمدتی هم به اجرا گذاشته شود.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی