تیتر امروز

انتخابات ۸ تیر؛ قاضی‌زاده: ادعای حل تمامی مشکلات یعنی هیچ مشکلی رفع نمی‌شود!/ حمایت وزیر سابق نفت از پزشکیان
انتخابات ریاست جمهوری و تبلیغات نامزد‌ها

انتخابات ۸ تیر؛ قاضی‌زاده: ادعای حل تمامی مشکلات یعنی هیچ مشکلی رفع نمی‌شود!/ حمایت وزیر سابق نفت از پزشکیان

انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیرماه در ایران در حالی برگزار می‌شود که شورای نگهبان تنها صلاحیت شش نامزد از مجموع ۸۰ نفر را تایید کرده است. مصطفی پورمحمدی، مسعود پزشکیان، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی،...
نیابت فقها فقط در حوزه بیان حکم است نه امر حکمرانی/ ضمانت باور‌های دینی فقط تبشیر و انذار است نه استفاده از قدرت حکومت!
در چهارمین برنامه دیدار اندیشه با محمد هرندی، استاد دانشگاه، محقق و دین‌پژوه مطرح شد:

نیابت فقها فقط در حوزه بیان حکم است نه امر حکمرانی/ ضمانت باور‌های دینی فقط تبشیر و انذار است نه استفاده از قدرت حکومت!

چهارمین برنامه دیدار اندیشه به ادامه گفت‌وگو با محمد هرندی استاد دانشگاه، محقق و دین پژوه در خصوص ارتباط امر حکمرانی با دین و دینمداران اختصاص داشت. این گفت و گوی جذاب را بخوانید و ببینید.
نگرانی از آمریکایی‌های عرب‌تبار

لحن بایدن درباره «آتش‌بس موقت» تغییر کرد

هم‌زمان با آماده شدن اسرائیل برای حمله زمینی به شهر رفح در نوار غزه، لحن جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا درباره لزوم «آتش‌بس موقت» در این باریکه در حال تغییر است.

کد خبر: ۱۶۱۶۹۳
۱۳:۲۴ - ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

لحن بایدن درباره «آتش‌بس موقت» تغییر کرد

دیدارنیوز: اگرچه این تغییر لحن، جزیی به نظر می‌رسد، اما جو بایدن را به بسیاری از مردم در سراسر جهان و همچنین منتقدانش در حزب دموکرات که خواهان «آتش‌بس دائمی» در غزه هستند، نزدیک‌تر می‌کند.

آمریکا تاکنون با ۳ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که پیشنهاد آتش‌بس را در غزه مطرح می‌کردند، مخالفت کرده است. اینک واشنگتن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد کرده است که برای نخستین بار بر حمایت از «آتش‌بس» تأکید دارد.

بر اساس متنی که خبرگزاری رویترز مشاهده کرده است، آمریکا در این پیش‌نویس خواستار «آتش‌بس موقت» در غزه برای آزادی گروگان‌های در اختیار حماس شده است. بنا به این گزارش، واشنگتن همچنین با حمله زمینی اسرائیل به رفح در شرایط کنونی مخالفت کرده است.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل با رد هرگونه تغییر در سیاست‌های این کشور، قطعنامه پیشنهادی واشنگتن را در راستای تلاش‌های کشورش ارزیابی کرد.

با این حال به نظر می‌رسد متن پیش‌نویس پیشنهادی آمریکا که بر «آتش‌بس موقت» در غزه تأکید دارد بازتاب‌دهنده لحن بایدن در این مورد باشد. آمریکا تاکنون از به‌کار بردن کلمه «آتش‌بس» در جنگ غزه اجتناب می‌کرد.

مقام‌های آمریکایی با رد هرگونه ارتباط میان تغییر لحن بایدن با منتقدان او، گفتند که این موضوع، بازتاب تلاش‌های واشنگتن برای توقف جنگ در غزه به مدت شش تا هشت هفته در ازای آزادی گروگان‌های در اختیار حماس و همچنین تسریع در ارسال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان ساکن در این باریکه است.

اما حمله برنامه‌ریزی شده اسرائیل به شهر رفح در نوار غزه که بیش از یک میلیون فلسطینی را در خود جای داده است، تلاش‌ها برای توقف جنگ در این منطقه را پیچیده‌تر خواهد کرد.

مقام‌های آمریکایی تأکید دارند که بایدن خواستار آتش‌بس دائمی در غزه نیست.

نگرانی از آمریکایی‌های عرب‌تبار

بایدن در روز‌های گذشته با انتقاد‌های بی‌امان آمریکایی‌های عرب‌تبار مواجه بوده است. آن‌ها در میشیگان اعلام کردند که از بایدن در انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر حمایت نخواهند کرد، موضوعی که پیروزی او را در این انتخابات با خطر مواجه می‌سازد.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه هنگام سفر بایدن به کالیفرنیا گفت که رئیس جمهوری در ماه نوامبر از واژه «آتش‌بس» استفاده کرده است. او گفت: «بدیهی است که تغییری در سیاست آمریکا به وجود نیامده است. ما در این مورد ثابت قدم هستیم.»

مقام‌های آمریکایی امیدوارند که تا پیش از آغاز ماه رمضان در ۱۰ مارس به توافق آتش‌بس در غزه دست یابند.

مت میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت که این کشور تمایل دارد تا پیش از آغاز ماه رمضان به «آتش‌بس بشردوستانه» در غزه دست یافت.

بنی گانتس، عضو کابینه جنگ اسرائیل هشدار داده است که اگر حماس تا ۱۰ مارس همه گروگان‌هایی را که در اختیار دارد آزاد نکند، اسرائیل به شهر رفح حمله خواهد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی