تیتر امروز

فوری؛ سانحه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور/ اعزام تیم‌های امدادی زنجان به محل حادثه
این گزارش بروزرسانی می‌شود

فوری؛ سانحه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور/ اعزام تیم‌های امدادی زنجان به محل حادثه

برخی خبرها حاکی از آن است که بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است. با این حال برخی همراهان رئیس جمهور در این بالگرد توانسته‌اند تماسی با مرکز برقرار کنند...
«جوانی جمعیت ایران» از رویا تا واقعیت
«دیدارنیوز» در گفت‌وگو با آسیب‌شناس اجتماعی بررسی می‌کند:

«جوانی جمعیت ایران» از رویا تا واقعیت

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی معتقد است تا زمانی که چالش‌های درمانی، آموزشی و رفاهی را حل نکنند نمی‌توان انتظار افزایش جمعیت داشت.
سیل غارتگر اومد، از تو رودخانه گذشت ...
دیدار آنچه در مشهد اتفاق افتاد را بررسی می‌کند

سیل غارتگر اومد، از تو رودخانه گذشت ...

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت، مشهد، ساعت حدود دو بعدازظهر؛ باران شروع می‌شود، سیل می‌آید، ۹ نفر جان خود را از دست می‌دهند، اما مدیران شهری می‌گویند: آبگرفتگی بود نه سیل!.
با حضور مسئولان سازمان انرژی اتمی کشور

نخستین سامانه پایش یون‌های پرتوی بر خط زیر آب در کشور افتتاح شد

بهره برداری از نخستین سامانه پایش پرتوی بر خط زیر آب کشور در رودخانه ارس شهرستان پلدشت در استان آذربایجان غربی آغاز شد.

کد خبر: ۱۶۱۶۴۴
۱۶:۱۷ - ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

 

نخستین سامانه پایش یون‌های پرتوی بر خط زیر آب در کشور افتتاح شد

دیدارنیوز: بهره برداری از نخستین سامانه پایش پرتوی بر خط زیر آب کشور در رودخانه ارس شهرستان پلدشت در استان آذربایجان غربی آغاز شد.

با حضور مسئولان سازمان انرژی اتمی کشور و مسئولان استانیو شهرستانی بهره برداری از نخستین سامانه پایش پرتوی بر خط زیر آب کشور در رودخانه ارس شهرستان پلدشت روز سه شنبه در استان آذربایجان غربی آغاز شد.

این سامانه که برای اولین بار در کشور توسط دانشمندان جوان کشورمان و با دانش فنی کاملاً ایرانی توسط شرکت‌های دانش بنیان طراحی و ساخته شده است قادر خواهد بود میزان مواد پرتو زا در آب و هوا را اندازه گیری و بصورت بر خط به مرکز ارسال نماید دانشمندان جوان ایرانی این سامانه را در شرایطی که کشورمان برای وارد کردن این سامانه تحریم شده بود. تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کرده و این سامانه را ساختند که قیمت آن یک دوم قیمت جهانی است.

مدیرکل نظارت محیطی. پایش و فوریت‌های پرتوی مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور در مراسم بهره برداری از این سامانه گفت: بر اساس نرم‌های جهانی و استاندارد‌های بین المللی که اغلب کشور‌های دنیا که بویژه کشور‌هایی که با تکنولوژی هسته‌ای وسیعی روبرو هستند و کاربرد‌های متنوعی را در کشور خودشان دارند توسعه این سامانه‌ها در حوزه‌های دیگر هم در دستور کار قرار گرفته که در ایران هم پایش پرتوی بر خط بر آب‌های کشور نیز در دستور کار مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور قرار گرفت.

وی گفت با توجه به اینکه این تجهیزات بسیار پیچیده و به شکل تحریمی هستند با کمک شرکت‌های دانش بنیان ما توانستیم در چند سال اخیر ۵ ایستگاه و یا ۵ سامانه را تولید کنیم و این سامانه‌ها را تحت تست و آزمون قرار بدیم و انشالله در کشور در نقاط مختلف آن‌ها را نصب کنیم و اولویت نصب این سامانه‌ها در آب‌های مرزی خواهد بود که ما در دریای عمان. خلیج فارس و رود خانه‌های مرزی حائز اهمیت در طی سال‌های اینده نصب خواهیم کرد.

مدیرکل نظارت محیطی. پایش و فوریت‌های پرتوی مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور خاطر نشان کرد: خوشبختانه همراهی که استان آذربایجان غربی داشتند و کمکی که دوستان کردند توانستیم اولین سامانه را آذربایجان غربی در رود خانه مرزی ارس راه اندازی بکنیم و این ایستگاه بصورت برخط میزان مواد پرتوزا را در در محیط آبی اندازه گیری، و بصورت بر خط به تهران ارسال می‌کند و هر گونه تغییزات زا در آب در خصوص مواد پرتو زا را می‌تونه بصورت مستمر هم پایش بکنه و هم گزارش بکند.

وی تصریح کرد: در کنار این تجهیزات ما دستگاه پایش هوا را هم نصب کردیم و این دستگاه هم در نوع خودش در کشور اولین دستگاه است که انشالله در ۱۰ ایستگاه‌های مختلف کشور نصب خواهند شد که با نمونه گیری از هوا می‌توانیم میزان ذرات مختلف در هوا را هم اندازه گیری بکنیم و پایش بکنیم.

مدیرکل نظارت محیطی. پایش و فوریت‌های پرتوی مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور گفت: با افتتاح این سامانه و سایر سامانه‌ها پایش پرتوی بر خط در آینده نزدیک. علاوه بر استقرار شبکه گسترده و بروز پایش پرتوی بر خط در کشور. گامی مهم در راستای ماموریت مرکز گه همان حصول اطمینان از حفاظت مردم. محیط زیست و نسل‌های آینده در برابر اثرات پرتو است، برداشته شود.

سعید شهند مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی نیز گفت: این اتفاق در راستای تعاملات و همکاری‌های بین بخشی در راستای حفاظت از محیط زیست کشور و بالاتر از آنحفاظت از سلامت و تندرستی مردمان کشور اتفاق افتاد.

در سال آینده ۴ سامانه دیگر با الویت پایش آب‌های مرزی در مکان‌های تعیین شده نصب خواهد شد.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی