تیتر امروز

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟
اولین برنامه دیدار اندیشه با حضرت آیت الله ایازی

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟

در اولین برنامه «دیدار اندیشه»، حسین جعفری به شهر قم رفته و گفتگویی جالب و شنیدنی با آیت الله ایازی از مدرسین و محققین و اندیشه ورزان حوزه علمیه در قم داشته، که در ادامه می‌خوانید.
یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها
مطبوعات جهان درباره سقوط بالگرد حامل رئیسی و همراهان چه گفتند

یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها

سانحه سقوط منجر به درگذشت حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان، علاوه بر انتظار حدود ده ساعته و واکنش‌های داخلی، بازخورد خبری در سطح جهان را هم به دنبال داشت
اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)
از چشم جهان (۱۵۱)

اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)

در قسمت اول مقاله «اندیشکده آمریکایی: برای شکست روسیه در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد» به دو مساله اشاره شد و در این مطلب، سه مساله راهبردی دیگر و پایانی را می‌خوانید.

نماینده روسیه: جایگزینی برای برجام نیست

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین ادعا کرد که هیچ جایگزینی برای برجام نیست و اظهارات نماینده‌های کشور‌های اروپایی درباره عدم پایبندی ایران به برجام را «کاملا ریاکارانه» توصیف کرد.

کد خبر: ۱۶۱۶۲۰
۱۰:۳۲ - ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

نماینده روسیه: جایگزینی برای برجام نیست

دیدارنیوز: نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین با اشاره به گمانه‌زنی‌های کشور‌های غربی در مورد پلن ناشناخته B برای حل موضوع هسته‌ای ایران تاکید کرد که هیچ جایگزینی برای برجام نیست.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین درباره نظر کشور‌های غربی در خصوص موضوع هسته‌ای ایران در حساب رسمی خود در برنامه ایکس نوشت: یک سال پیش، تحلیلگران غربی و اغلب مقامات در مورد پلن ناشناخته B برای حل مسئله هسته‌ای ایران گمانه زنی‌های زیادی کردند. روسیه همیشه این دیدگاه را ابراز می‌کرد که هیچ پلن B واقع‌بینانه‌ای وجود نداشت و هیچ جایگزینی برای برجام نیست.

وی تاکید کرد: اکنون می‌بینیم که روسیه حق داشت.

پیشتر نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در مصاحبه‌ای اظهارات نماینده‌های کشور‌های اروپایی درباره عدم پایبندی ایران به برجام را «کاملاً ریاکارانه» توصیف کرد.

اولیانوف در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اسپوتنیک تصریح کرد که در آغاز مارس سال ۲۰۲۲ توافق بر سر احیای توافق هسته‌ای برجام حاصل شده بود. او گفت: «توافق بر سر بازگرداندن توافق هسته‌ای در واقع به میزان ۹۹ درصد حاصل شده بود. من در راس هیئت روسیه در این مذاکرات بودم و همه چیز دیگر مورد بحث و توافق قرار گرفته بود.»

به گفته این دیپلمات روسیه، ظاهراً در پاییز سال ۲۰۲۲ در واشنگتن تصمیم گرفته شد که لزومی به ورود مجدد به توافق با ایران نیست. او گفت که متعاقب آن، موضع مشابهی توسط انگلیس، فرانسه و آلمان اتخاذ شد و آن‌ها «به سادگی در پشت میز مذاکرات ظاهر نشدند.»

از دیدگاه نماینده دائم فدراسیون روسیه، اظهارات بعدی نمایندگان سه کشور اروپایی مبنی بر عدم پایبندی ایران به برجام «کاملاً ریاکارانه» است، زیرا سند توافق شده در سال ۲۰۲۲ به وضوح تعهدات تهران در برجام را تنظیم می‌کرد.

اولیانوف تأکید کرد: «از جمله اکنون گلایه‌های زیادی درباره این موضوع وجود دارد که ایران اورانیوم را تا ۶۰ درصد غنی می‌کند و ظاهراً این کار در حال گسترش است، اما طبق توافقی که غربی‌ها از نهایی کردن آن امتناع کردند مقرر شده بود که غنی سازی ایران بیش از ۳.۶۷ درصد نباشد. این قابل تحقق است، اما خود غربی‌ها اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد.»

در همین ارتباط، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز گذشته ۲۹ بهمن ماه در نشست خبری هفتگی خود در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: در ارتباط با برجام همچنان در دستورکار ایران است. همانطور که اعلام شده خنثی سازی تحریم‌ها یکی از رویکرد‌های دستگاه دیپلماسی است، در عین حال رفع تحریم‌های ظالمانه در چارچوب برجام و برگرداندن دیگر اعضا دنبال می‌شود.

وی افزود: گفتگو‌هایی در این زمینه انجام شده و رشته‌های ارتباطی تبادل پیام همچنان برقرار است. این مسیر دیپلماتیک همچنان برقرار است.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی