تیتر امروز

عمان حادثه اصفهان را محکوم کرد/ رئیس کمیسیون اروپا خواستار خویشتن‌داری شد/ مخالفت چین با تشدید تنش‌ها
انتقام ایران از اسرائیل پس از حمله تروریستی (این گزارش بروزرسانی می‌شود)

عمان حادثه اصفهان را محکوم کرد/ رئیس کمیسیون اروپا خواستار خویشتن‌داری شد/ مخالفت چین با تشدید تنش‌ها

بعد از حمله تروریستی روز ۱۳ فروردین رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه، که باعث شهادت چند فرمانده سپاه شد، ایران شنبه شب ۲۵ فروردین‌ماه حملات گسترده پهپادی و موشکی خود را به اسرائیل انجام...
کنگره بین المللی اندیشه‌های علامه مصباح یزدی

رئیسی: جریانی می‌خواست انحراف ایجاد کند

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری در کنگره بین المللی اندیشه‌های علامه مصباح یزدی درباره روز نهم دی‌ماه گفت: این روز حقیقتا یک حماسه بزرگ است و باید همواره در تاریخ ملت ما بماند که مردمی یک روز احساس کردند که جریانی آمده و می‌خواهد انحراف ایجاد کند.

کد خبر: ۱۶۰۴۵۸
۱۲:۲۴ - ۰۹ دی ۱۴۰۲

اندیشه آیت‌الله مصباح در همه‌جا مورد استفاده قرار گیرد

دیدارنیوز: رئیس دولت سیزدهم گفت: اندیشه آیت‌الله مصباح در همه جا از جمله مراکز فکری و فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد.

سید ابراهیم رئیسی صبح امروز (۹ دی ۱۴۰۲) در «کنگره بین المللی اندیشه‌های علامه مصباح یزدی»، آن مرحوم را فقیهی نستوه، فیلسوفی بزرگوار و متفکری اندیشمند خواند و گفت: در این مدت بعد از رحلت آیت‌الله مصباح یزدی، مقام معظم رهبری جامعه علمی، فکری، اندیشه‌ای و انقلابی کشور را در چند نوبت به شخصیت، جامعیت و ظرفیت وجودی ایشان که می‌تواند برای مراکز علمی، فکری و فرهنگی ما چراغ راه و مصباح باشد، توجه دادند.

وی ادامه داد: باید از موسسه نشر آثار ایشان، موسسه امام خمینی و فرزندان، داماد، وابستگان و شاگردان آیت‌الله مصباح تشکر کنم که مطالب ایشان را جمع‌آوری و منقح و به مراکز حوزوی و دانشگاهی عرضه می‌کنند و این همان تاکید مقام معظم رهبری است که اندیشه آیت‌الله مصباح در همه جا از جمله مراکز فکری و فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد.

رئیسی در ادامه یادآور شد: من قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در دوره نوجوانی که طلبه در مشهد بودم جزواتی برای طلبه‌ها می‌آمد و آنجا با موسسه در راه حق آشنا شدم. نگاه آیت‌الله مصباح در آن زمان، باز کردن گره‌های ذهنی بود. برای بنده طلبه تازه به حوزه آمده، این توجه به خواست طلاب و دانشجویان بسیار اهمیت داشت. امروز این روش و مدل الگویی برای صاحبان اندیشه و تفکر است که نگاهشان به شبهات و گره‌های ذهنی باشد.

وی افزود: دفاع عقلانی و منطقی از عقاید وباور‌های اسلامی که این شاید به عنوان کلان‌پروژه فکری آیت‌الله مصباح است، نکته محوری است که باید برای همه صاحبان اندیشه و خرد مورد توجه باشد. همیشه امواجی وجود دارد؛ قبل از پیروزی انقلاب، اوایل انقلاب و در ادامه همینطور این امواج همیشه هست، اما مهم آن ایستادگی بر مواضع و مبانی و دفاع از این اصول است.

رئیسی ادامه داد: این که انسان هم بشناسد، گرایش پیدا کند، در مسیر ایستادگی و استقامت داشته باشد و حقایق را برای جامعه بشری تبیین کند، شرط اثربخشی در عرصه یک فکر و اندیشه بالنده است. کسانی که مقابل امیرالمونین (ع) ایستادند که کفار نبودند بلکه بصیرت نداشتند. آن‌ها که در مقابل امام حسن (ع) و اباعبدالله (ع) ایستادند که کفار نبودند بلکه مسلمانان بی‌بصیرت بودند.

وی همچنین بیان کرد: جریان کفار و مشرکین جریانی هستند که دشمند و مشخصند. اما مراقبتی که اینقدر به ما هشدار داده شده و رهبری انقلاب اسلامی در جریان فتنه بیار به همه ما هشدار دادند که بدانیم فتنه، امر را غبارآلود می‌کند و نمی‌گذارد حقایق را بشناسیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: گروهی که در جنگ احزاب مقابل اسلام ایستادند هم منافقین و هم یهود و هم کفار و مشرکان بودند و در کنارشان شایعه‌سازان و فضاسازان مدینه بودند. فضاسازان گاهی که حق را هم می‌فهمند، میدان نمی‌دهند که حق بیان شود. می‌گویند یک حرف را بزنیم که فردا شهره شویم و انسان‌های حق‌فهم را از میدان به در می‌کنند و میدان را برذای بیان حق از آن‌ها می‌گیرند.

رئیس دولت سیزدهم همچنین اظهار کرد: این حرکت نمادین که رهبر انقلاب اسلامی انجام می‌دهند و خودشان می‌نشینند و عزیزانی پشت تریبون می‌روند و نقطه نظرات خود را بیان می‌کنند و ایشان هم با همه عنایتشان به حرف آن‌ها توجه می‌کنند، برای من طلبه و شمای فرهیخته درس است.

رئیسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به روز نهم دی، خاطرنشان کرد: در روز بصیرت حقیقتا مردم نشان دادند که فتنه را خوب شناختند و غبار را کنار زدند و به تبعیت از رهبری فرزانه انقلاب به صحنه آمدند و به صورت خودجوش اعلام موضع کردند و در روز نهم دی جریان فتنه را خاتمه دادند.

وی اضافه کرد: این روز حقیقتا یک حماسه بزرگ است و باید همواره در تاریخ ملت ما بماند که مردمی یک روز احساس کردند که جریانی آمده و می‌خواهد انحراف ایجاد کند و باید حضورشان به این انحراف و فتنه خاتمه دهد. این حضور بسیار اثربخش مردم در عرصه، فتنه را تمام کرد و این روز بیاد به عنوان روز بصیرت برای بصیرت‌آفرینی در جامعه ما همواره بماند و ابعاد این روز و حرکت بزرگ جامعه ایران، بیش از پیش تبیین شود.

رئیس دولت سیزدهم همچنین تاکید کرد: ان‌شاءالله بتوانیم در این روز بصیرت و میثاق با ولایت تا آخرین نفسمان در مسیر ولایت گام برداریم و کار و فعالیتمان مورد عنایت امام عصر (عج) قرار بگیرد. یقین و باور داریم با این بصیرت و روشن‌بینی، حتما جریان بدخواه و معاند به حاشیه رانده شده و بیشتر رانده خواهد شد.

وی با اشاره به اتفاقاتی که این روز‌ها در غزه جریان دارد هم گفت: امروز آن‌چه شما از مقاومت و حماسه‌آفرینی مردم عزیز فلسطین می‌بینید و این ایستادگی و مقاومت مثال‌زدنی‌شان، در پرتوی دین و قرآن و در پرتوی «حسبنا الله و نعم الوکیل» است. همین الان بعد از ۸۰ روز اگر بخواهیم در صحنه سیاسی و تحلیلی عرصه را درست ببینیم از نظر همه صاحبان اندیشه و خرد و سیاسیون در دنیا، پیروز میدان فلسطین است.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی