تیتر امروز

ورود پیکر رئیس‌جمهور شهید و همراهانش به قم/ تشییع در حرم حضرت معصومه(س) +ویدیو
سقوط دردناک و غم‌انگیز بالگرد ابراهیم رئیسی در آذربایجان شرقی (بروزرسانی می‌شود)

ورود پیکر رئیس‌جمهور شهید و همراهانش به قم/ تشییع در حرم حضرت معصومه(س) +ویدیو

روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه، بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان، وزیرخارجه در آذربایجان شرقی دچار سانحه شد و صبح روز دوشنبه رئیس جمعیت هلال احمر از پیدا شدن لاشه بالگرد...
واکنش مقامات خارجی به درگذشت ابراهیم رئیسی/ نخست وزیر لبنان: دیپلماتی برجسته و دوستی محترم را از دست دادیم
دیدارنیوز واکنش‌های جهانی به درگذشت رئیس جمهور را بررسی کرد؛ این قسمت دولت‌های جهان

واکنش مقامات خارجی به درگذشت ابراهیم رئیسی/ نخست وزیر لبنان: دیپلماتی برجسته و دوستی محترم را از دست دادیم

سانحه منجر به درگذشت حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، حسین امیرعبداللهیان و هیات همراه با واکنش گسترده مقامات رسمی کشور‌های دنیا همراه شد.
گزارش اختصاصی دیدار از جزئیات انتقال پیکر اسلامی ندوشن از کانادا به ایران (یزد، خراسان)

سفر سیمرغ؛ پیکر فرزند ایران در نیشابور آرام می‌گیرد

وکیل خانواده استاد محمدعلی اسلامی ندوشن در نشست خبری صبح دوشنبه، جزئیات انتقال پیکر او را اعلام کرد.

کد خبر: ۱۵۸۴۶۴
۱۴:۱۳ - ۲۲ آبان ۱۴۰۲

سفر سیمرغ؛ پیکر فرزند ایران بر می‌گردد

 

دیدارنیوز ـ سرویس اجتماعی: نشست خبری مربوط به جزئیات انتقال پیکر محمدعلی اسلامی ندوشن روز دوشنبه 22 آبان در محل انجمن یزدی‌های مقیم تهران برگزار شد. در این نشست که با حضور خبرنگاران رسانه‌های مختلف برگزار شد، محمد جواد حقشناس، وکیل خانواده اسلامی ندوشن و دبیر ستاد انتقال پیکر و علی غیاثی مدیرکل پیشین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، جزئیاتی از پروسه انتقال پیکر بیان کردند.

در ابتدای این کنفرانس خبری، غیاثی ندوشن از ملاقات خود با مرحوم اسلامی ندوشن قبل از آخرین سفرش به کانادا سخن گفت. به گفته او، مرحوم اسلامی ندوشن قرار بود به مدت شش ماه در کانادا بماند و بعد به ایران بازگردد، اما کرونا و بیماری زمینه‌ای، مانع از این تصمیم استاد شد و امروز باید پیرو وصیت ایشان، منتظر پیکرش باشیم.

مدیرکل  پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، افزود: استاد اسلامی ندوشن همه هستی و عمر خود را برای ایران گذاشت و وصیتش مبنی بر آرام گرفتن پیکرش در نیشابور در جوار عطار و خیام، آخرین هدیه ایشان به ایران بود.

به گزارش دیدار؛ بیش از یک سال و نیم از درگذشت استاد محمدعلی اسلامی ندوشن، چهره مطرح فرهنگ و ادب ایران می‌گذرد. پیکر او در تورنتو به صورت امانت به خاک سپرده شده است. پیرو وصیت استاد، خانواده ایشان، از محمدجواد حقشناس خواستند وکالت انجام انتقال پیکرش به ایران را قبول کند.

محمدجواد حق‌شناس به عنوان وکیل از طرف خانواده اسلامی ندوشن، صبح دوشنبه ۲۲ آبان‌ماه در نشست خبری آیین بازگشت و تشییع پیکر زنده‌یاد دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن که در مرکز جمعیت یزدی‌های مقیم مرکز (بنیاد اندیشه و احسان توحید) برگزار شد، گفت: «پیکر محمدعلی اسلامی ندوشن ۲۸ آبان به ایران می‌رسد و پس از برگزاری مراسم تشییع در تهران در ۲۹ آبان، ۳۰ آبان در نیشابور و در جوار آرامگاه عطار به خاک سپرده می‌شود».

حق‌شناس با بیان این‌که این نشست برای بازگشت یکی از فرزندان این مملکت بنا بر وصیت اوست که پس از حدود یک و نیم سال برآورده می‌شود گفت: همان‌طور که اشاره شد آقای ندوشن فردی نبود که جلای وطن کند، ولی پس از بروز بیماری و بعد شیوع کرونا و لغو پرواز‌ها با یک منع پزشکی مواجه شدند، ولی ایشان تأکید داشتند که اگر فوت خارج از خاک ایران اتفاق افتاد حتما پیکر به کشور منتقل شود.

او در ادامه افزود: دکتر شیرین بیانی (همسر اسلامی ندوشن) با بنده تماس داشتند که با توجه به حضور خانواده در خارج از کشور مسئولیت حقوقی این انتقال و خاکسپاری به بنده محول شود که من هم درخواست کردم به صورت مکتوب باشد و این وکالت حقوقی مهرماه به من ابلاغ شد. در ابتدا ستادی را راه‌اندازی کردیم و از آقای غیاثی ندوشن که مورد اعتماد آقای اسلامی ندوشن هم بودند و پیش‌تر سابقه مدیریت فرهنگی هم داشتند، به همراه آقای محمد ولی زاده برای حوزه رسانه‌ای دعوت کردیم تا همکاری داشته باشیم. همچنین در این مسیر سراغ مراکزی رفتیم که این روند باید با آن‌ها هماهنگ می‌شدیم. از جمله در این مسیر از همکاری انجمن مفاخر و موسسه اطلاعات به مدیریت آقای عباس صالحی برخوردار شدیم.

در این بخش یادآوری شد که زنده‌یاد دکتر ندوشن به‌جز جایگاه استادی در دانشگاه، در عرصه قلم نیز فعال بوده و بخش قابل توجهی از نوشته‌های او در روزنامه اطلاعات بوده است.

وی گفت: بررسی‌ها نشان داد که دکتر ندوشن حدود ۸۰ یادداشت برای روزنامه اطلاعات نوشته و تلاش می‌کنیم به زودی شاید تا پایان آبان‌ماه این یادداشت‌ها به صورت کتاب منتشر شود.

حقشناس درباره دلایل انتخاب نیشابور به عنوان آرامگاه مرحوم اسلامی ندوشن با اشاره به اینکه استاد در این انتخاب خود هم ایران را و تاریخ پر حادثه و پر دامنه ایران و خراسان را مد نظر داشته، تاکید کرد: «خراسان پرتاریخ‌ترین ایالت ایران و نیشابور بلاکش‌ترین شهر است». این مکان با توجه به سابقه تاریخی‌اش پررمز و راز بوده که به نوعی دلیل این انتخاب را از سوی آقای ندوشن نشان می‌دهد.

وی درباره مراحل تشییع و انتقال پیکر استاد اسلامی ندوشن اظهار کرد: ۲۸ آبان‌ماه پیکر استاد به فرودگاه امام خمینی می‌رسد و ساعت ۸ صبح ۲۹ آبان از صحن دانشکده ادبیات دانشگاه تهران تشییع انجام می‌شود تا جلو مسجد دانشگاه و از آن‌جا پیکر به موسسه اطلاعات منتقل می‌شود. نماز در آنجا قرائت می‌شود و بعد مراسم بزرگداشت تا ساعت ۱۱ برپا خواهد شد و سخنرانی انجام می‌شود. سپس پیکر استاد به نیشابور منتقل می‌شود تا روز ۳۰ آبان به خاک سپرده شود.

او در بخشی دیگری از این نشست یادآوری کرد: با مصوبه شورای شهر نیشابور در دو برهه زمانی یعنی دوره فعلی و قبل از آن شاهد بودیم که پیگیری‌هایی برای حضور پیکر استاد ندوشن در این شهر با جانمایی قطعه مفاخر نیشابور در کنار آرامگاه عطار انجام شده بود و با اعطای شهروندی نیشابور به سرکار خانم بیانی (همسر دکتر ندوشن) این زمینه را آماده کرده بودند تا خاکسپاری در آنجا انجام شود. در این راستا مقبره نمادین هم در سالگرد درگذشت نصب و در واقع همه چیز از قبل پیش‌بینی شده بود. بر این اساس روز ۳۰ آبان تشییع پیکر استاد ندوشن در نیشابور به سمت مقبره عطار برگزار خواهد شد و عصر آن روز هم نشستی به یاد استاد ندوشن برپا خواهد شد.

او با تشکر از تمام مراکز و دستگا‌های مرتبط با این آیین، گفت: دکتر اسلامی ندوشن پیکرش را به عنوان آخرین تیر ترکش خود از کانادا به سمت قله‌های بینالود شلیک کرد و شاید این یک نقطه آغازین برای تفکر و تحول باشد. به همین دلیل نام این رویداد «سفر سیمرغ» و با زیرعنوان «از ندوشن به نیشابور» انتخاب شده است.

حق‌شناس در پایان گفت: در روز‌های گذشته تماس‌هایی از یزد داشتیم که درخواست تشییع پیکر استاد را در یزد مطرح کردند و من در اینجا با پوزش باید بگویم که امکان چنین برنامه‌ریزی‌ای به دلایل مختلفی که قابل ذکر هم نیستند، وجود نداشت.


سفر سیمرغ؛ پیکر فرزند ایران بر می‌گردد

سردیس اسلامی ندوشن در منطقه شش تهران

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی