تیتر امروز

حسام سلامت:در حال تجربه جنگ داخلی هستیم/سرنوشت جنگ،می‌تواند آینده ما را تعریف کند/ جامعه چندبار به حاکمیت فرصت تغییر داد
گفت و گوی دیدار در برنامه جامعه پلاس با یک جامعه شناس:

حسام سلامت:در حال تجربه جنگ داخلی هستیم/سرنوشت جنگ،می‌تواند آینده ما را تعریف کند/ جامعه چندبار به حاکمیت فرصت تغییر داد

"جامعه پلاس" عنوان برنامه جدیدی از دیدارنیوز است که ذیل این برنامه همه دغدغه‌های اجتماعی مانند زنان، محیط زیست، آسیب‌های اجتماعی، مهاجرت، حاشیه نشینی و ..با حضور کارشناسان تحلیل و بررسی می‌شود.
امنیت مراکز هسته‌ای ایران ۱۰۰ درصد برقرار است/ هشدار درباره بیماری روانی در غزه
تنش میان ایران و اسرائیل پس از حمله تروریستی دمشق

امنیت مراکز هسته‌ای ایران ۱۰۰ درصد برقرار است/ هشدار درباره بیماری روانی در غزه

بعد از حمله تروریستی روز ۱۳ فروردین رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه، که باعث شهادت چند فرمانده سپاه شد، ایران شنبه شب ۲۵ فروردین‌ماه حملات گسترده پهپادی و موشکی خود را به اسرائیل انجام...
شاخه‌های زیتون از میان زبانه‌های آتش
یادداشت اختصاصی دیدار؛ چالش ایران و اسرائیل از زاویه‌ای دیگر

شاخه‌های زیتون از میان زبانه‌های آتش

برخی حقایق، معادلات، ملاحظات، مراودات و هماهنگی‌های خاص بین‌المللی در میانه‌های آتش بین ایران و اسرائیل، جان مایه یادداشت اسفندیار عبداللهی است که آینده روابط ایران با آمریکا و اسرائیل را تصویر...

خروج روسیه از یک معاهده امنیتی

روسیه روز سه‌شنبه رسما از معاهده امنیتی نیرو‌های مسلح متعارف در اروپا موسوم به CFE که پس از جنگ سرد میان مسکو و غرب امضا شده بود، خارج شد.

کد خبر: ۱۵۸۲۱۵
۱۷:۵۴ - ۱۶ آبان ۱۴۰۲

خروج روسیه از یک معاهده امنیتی

دیدارنیوز: روسیه از معاهده امنیتی «نیرو‌های مسلح متعارف در اروپا» خارج شد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای ضمن اعلام این مطلب تاکید کرد که پروسه خروج این کشور از معاهده CFE در ساعت ۱۲ نیمه شب هفتم نوامبر ۲۰۲۳ تکیل شده است.

این معاهده در سال ۱۹۹۰ و یک سال پس از فروپاشی دیوار برلین بین میخائیل گورباچف و رهبران ناتو امضا شد و بر اساس آن محدودیت‌هایی را برای دسته‌بندی تجهیزات نظامی متعارفی که ناتو و پیمان ورشو می‌توانستند مستقر کنند تعیین گردید. این معاهده در واقع برای جلوگیری از تجمع نیرو‌های هر یک از طرفین جنگ سرد برای حمله سریع علیه طرف دیگر در اروپا طراحی شده بود. با این حال این پیمان هرگز در مسکو چندان مقبول نبود چرا که مزیت اتحاد جماهیر شوروی را در تسلیحات متعارف کم می‌کرد.

روسیه در سال ۲۰۰۷ مشارکت در این معاهده را به حالت تعلیق در آورده بود و در سال ۲۰۱۵ هم این عدم مشارکت را فعال کرده بود. حالا با اعلام رسمی وزارت امور خارجه روسیه این کشور به صورت رسمی از این پیمان خارج شده است.

پیشتر و در ماه مه ۲۰۲۳ در بحبوحه جنگ اوکراین، ولادیمیر پوتین با امضای فرمانی این معاهده و ناتو را به دلیل تضعیف امنیت منطقه یورو- آتلانتیک محکوم کرده بود.

جنگ در اوکراین روابط میان مسکو و غرب را به بدترین حالت آن از زمان جنگ سرد تبدیل کرده به طوری که دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین آخر هفته گذشته گفته بود روابط میان مسکو و واشنگتن به زیر صفر رسیده است. وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود در خصوص خروج از این پیمان تاکید کرده که اقدامات ایالات متحده برای گسترش ناتو به دور زدن آشکار محدودیت‌های مربوط به این پیمان منجر شده است.

پس از اعلام تمایل روسیه برای خروج از معاهده در سال جاری، ناتو این تصمیم را محکوم کرد و گفته بود که این تصمیم امنیت یورو آتلانتیک را تضعیف می‌کند.

ناتو در ماه ژوئن در بیانیه‌ای گفته بود: «روسیه سال‌هاست که به تعهدات خود در CFE عمل نمی‌کند. جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین و همدستی بلاروس، مغایر با اهداف معاهده CFE است.»

روسیه هفته گذشته با امضای پوتین از پیمان جامع منع آزمایش‌های هسته‌ای هم خارج شده بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی