تیتر امروز

نسبت مردم با انتخابات و فضای حاکم بر رقابت‌ها
دیدارنیوز در برنامه "کنکاش" با حضور کارشناسان بررسی می‌کند:

نسبت مردم با انتخابات و فضای حاکم بر رقابت‌ها

"کنکاش" اسم برنامه جدیدی از "دیدارنیوز" با اجرای "حامد شجاعی" است، این برنامه قرار است به صورت نشست‌های تخصصی برگزار و منتشر شود، نخستین قسمت این برنامه امروز سه شنبه (بیست و نهم خرداد) منتشر...
تقی آزاد ارمکی: رئیس جمهور باید تنش زدایی کند/ جامعه به اجبار مسیر خودش را پیش می‌برد/ وظیفه دولت‌ها ساخت مسکن نیست
گفت‌وگوی دیدار در برنامه جامعه پلاس با یک جامعه شناس:

تقی آزاد ارمکی: رئیس جمهور باید تنش زدایی کند/ جامعه به اجبار مسیر خودش را پیش می‌برد/ وظیفه دولت‌ها ساخت مسکن نیست

جامعه پلاس در یکی دیگر از برنامه‌های خود میزبان تقی آزاد ارمکی، جامعه شناس و استاد دانشگاه بود، او در این گفت‌وگو که پیش از اعلام نتایج احراز صلاحیت‌ها انجام شد، شرایط کنونی جامعه را در مواجه...
تبعات جنگ غزه: مردم ایران به سلاح هسته‌ای گرایش پیدا کرده‌اند
از چشم جهان (۱۵۵)

تبعات جنگ غزه: مردم ایران به سلاح هسته‌ای گرایش پیدا کرده‌اند

حمید بهرامی، تحلیل‌گر مستقل در حوزه روابط بین‌الملل در مطلبی در رسانه میدل ایست مانیتور، به تبعات جنگ غزه و گرایش مردم ایران به سلاح هسته‌ای اشاره کرده که با ترجمه حمید رضا بابایی در دیدارنیوز...

سیدهادی خامنه‌ای: حذف یک استاد برخورد با تمام جامعه است

سیدهادی خامنه‌ای، دبیرکل مجمع نیرو‌های خط امام در واکنش به برخوردها و حذف اساتید دانشگاه‌ها در هفته‌های اخیر گفت: حذف یک استاد برخورد با تمام جامعه است.

کد خبر: ۱۵۵۵۵۵
۰۹:۱۱ - ۲۰ شهريور ۱۴۰۲

سیدهادی خامنه‌ای: حذف یک استاد برخورد با تمام جامعه است

دیدارنیوز: سیدهادی خامنه‌ای، دبیرکل مجمع نیرو‌های خط امام گفت: حذف یک استاد، تنها برخورد با یک فرد نیست، برخورد با تمام جامعه است.

او در ابتدای نشست کمیته سیاسی این تشکل اصلاح‌طلب با اشاره به اخراج تعدادی از استادان دانشگاه‌های کشور گفت: جای تأسف است که با وجود این همه تاکید بر جایگاه دانش و دانشمند، چنین بی‌محابا با مهم‌ترین نهاد علمی کشور و سرمایه‌های انسانی آن و به یک معنا با تمام جامعه برخورد می‌شود. حذف یک استاد، تنها برخورد با یک فرد نیست، برخورد با تمام جامعه است که نیازمند دانش و پژوهش آن شخص است. اعتلای نسل آینده وابسته به معلمان مدارس و استادان دانشگاه است و برخورد نامناسب با آنان، موجب عقبگرد جامعه خواهد بود. این روند که زمینه‌های توسعه را به شدت تخریب می‌کند و، چون به نام جمهوری اسلامی انجام می‌شود، به وجهه اسلام نزد مردم و افکار عمومی جهان هم آسیب می‌زند، طبعا خیانت به تاریخ و علم و فرهنگ و تمدن این کشور است.

وی تصریح کرد: گویا بعضی‌ها دانشگاهی می‌خواهند که از آن حرفی جز آنچه مطلوب خودشان است، شنیده نشود، یعنی دانشگاهی که نشانی از استقلال و آزاداندیشی و امر سیاسی در آن نباشد. مگر سال‌ها قبل، رهبری نگفتند خدا لعنت کند دست‌هایی را که تلاش کردند دانشگاه را غیر سیاسی کنند؟ آیا نتیجه همین برخورد‌ها غیر از این است؟ این نگاه چه نسبتی با نگاه شخصیت‌هایی مانند شهید مطهری دارد که می‌گفتند جریانات مخالف، حتی مارکسیست‌ها هم باید در دانشگاه کرسی تدریس داشته باشند؟ اگر ما دانشگاه می‌خواهیم باید به لوازم آن هم تن بدهیم. دانشگاه فقط چند ساختمان و کلاس و میز و صندلی نیست؛ دانشگاه محل تولید فکر و ایده‌های جدید است که فرهنگ، منطق، راه و رسم خودش را دارد و هر اندیشه‌ای باید با دیگر اندیشه‌ها محک بخورد.

مدیر مسوول روزنامه‌های توقیف شده جهان اسلام و حیات‌نو افزود: شاید کسانی تک جناحی را به هر شکل ترجیح بدهند، اما با توجه به تنوعی که در حوزه‌های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی وجود دارد، نمی‌توان تک‌صدایی را هم در کشور حاکم کرد. تک‌صدایی یعنی رکود و مرگ استعداد‌های یک جامعه.

سید هادی خامنه‌ای با یادآوری برخی روایات گفت: منابع دینی همه نشان می‌دهد که امر به معروف و نهی از منکر عمدتا متوجه امور اجتماعی است و آن‌ها که امور مردم در دست آنهاست، مخاطب اصلی امر به معروف و نهی از منکرند و جامعه‌ای که این وظیفه را کنار بگذارد، از مسیر رشد و اصلاح خارج خواهد شد. نمونه بارز آن حرکت اصلاحی امام‌حسین (ع) است که نوک پیکان امر به معروف و نهی از منکر را متوجه حکومت وقت می‌دید. اگر استادان دانشگاه و رسانه‌ها امکان نقد و تذکر و اعتراض و حتی تحلیل غلط را نداشته باشند، در آن صورت چه کسی در کشور می‌تواند باب نقد را باز نگه دارد.

گاهی شنیده می‌شود که بعضی‌ها به برخورد‌های حذفی رژیم شاه اشاره می‌کنند و می‌گویند در گذشته هم این اتفاق افتاده یا در امریکا و غرب هم از این کار‌ها می‌کنند. باید به این افراد گفت مگر الگوی شما رژیم شاه و غرب است؟ اگر الگوی شما آن‌ها هستند، چرا علیه آن‌ها شعار می‌دهید؟ چرا مدیریت امام علی (ع) را شاخص خود قرار نمی‌دهید که حقوق مخالفانش، حتی حقوق قاتلش را در همان حال که در بستر شهادت بود، فراموش نکرد؟

دبیرکل مجمع نیرو‌های خط امام با اظهار نگرانی از وضعیت جسمی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد گفت: آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد که هر سه شخصیت‌های خدمتگزار و دلسوز کشور هستند، ۱۳ سال بدون محاکمه در حصر طاقت‌فرسا به‌سر می‌برند و از حقوق بدیهی خود محروم هستند. اخیرا شنیده شد به علت محدودیت‌هایی که برای آن‌ها ایجاد شده از نظر جسمی آسیب جدی دیده‌اند، این در حالی است که مسوولیت سلامتی و جان این عزیزان برعهده کسانی است که زندگی آزاد را از آن‌ها سلب کرده‌اند. واقعا براساس چه قاعده‌ای باید چنین فشار سنگین، غیرقانونی، نامتعارف و غیراخلاقی بر آن‌ها تحمیل شود؟ این وضعیت، نه شرعی است و نه قانونی.

منبع: اعتماد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی