تیتر امروز

دکتر مرادی: آمار اعلامی مجلس درباره رتبه ایران در بیماری هاری، قابل استناد نیست/ طباطبایی: به جای انسان‌ها، سگ‌ها را واکسینه کنید
گفت‌وگوی دیدار با رئیس و مدیر ترویجی بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران:

دکتر مرادی: آمار اعلامی مجلس درباره رتبه ایران در بیماری هاری، قابل استناد نیست/ طباطبایی: به جای انسان‌ها، سگ‌ها را واکسینه کنید

ارائه یک آمار عجیب و غیرعلمی در مورد شیوع بیماری هاری در ایران، بحث‌برانگیز شده،در همین راستا دیدارنیوز گفت‌و‌گویی با دکتر امید مرادی و مجتبی طباطبایی، رئیس و مدیر ترویجی بیمارستان دامپزشکی تهران...
نعیمی‌پور: خاتمی می‌گوید رفراندوم، اما
نماینده پیشین مجلس در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدارنیوز در برنامه رکن سه

نعیمی‌پور: خاتمی می‌گوید رفراندوم، اما "نیشگون" نمی‌گیرد/ حکومت اسلامی جایگزین جمهوری شده/ انشاالله، در دیدارنیوز با تاجزاده مناظره می‌کنم

محمد نعیمی‌پور در دومین قسمت از گفت‌وگوی اختصاصی خود با دیدارنیوز روش‌ افرادی چون مصطفی تاجزاده و مهدی نصیری را ژورنالیستی و بی‌حاصل دانست و گفت: سیاستمدار باید روشی مستقل از سر و صدای رسانه‌ای...

ایران، روسیه و بلاروس به مراسم نوبل دعوت شدند

بنابر اعلام بنیاد نوبل، ایران، روسیه و بلاروس پس از یک‌سال وقفه دوباره به مراسم اهدای جوایز نوبل در استکهلم، پایتخت سوئد دعوت شدند.

کد خبر: ۱۵۵۰۹۸
۱۱:۰۱ - ۱۰ شهريور ۱۴۰۲

ایران، روسیه و بلاروس به مراسم نوبل دعوت شدند

دیدارنیوز: بنیاد نوبل سال گذشته اعلام کرده بود که سفیران روسیه و بلاروس «به دلیل تهاجم نظامی روسیه به اوکراین» به مراسم اهدای جوایز نوبل دعوت نخواهند شد. بلاروس متحد اصلی روسیه است و الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور از روسیه در جنگ اوکراین حمایت می‌کند.

به نقل از یورونیوز، ایران نیز سال گذشته به این مراسم دعوت نشد. تهران مدت‌هاست که به دلیل سوابق حقوق بشری خود مورد انتقاد است. سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که دولت ایران ممکن است در سرکوب معترضان مرتکب «جنایت علیه بشریت» شده باشد.

بنیاد نوبل می‌گوید، قصد دارد حتی پذیرای آن‌هایی باشد که به ارزش‌های جوایز نوبل وقعی نمی‌نهند.

یکی از نمایندگان پارلمان سوئد تصمیم امسال این بنیاد را «به شدت نامناسب» دانست.

پنج مراسم از شش مراسم اهدای جایزه نوبل همه ساله در استکهلم برگزار می‌شود، اما اهدای جایزه صلح نوبل در اسلو، پایتخت نروژ صورت می‌پذیرد.

ویدار هلگنسن، مدیر اجرایی بنیاد نوبل با تشریح تصمیم این موسسه مبنی بر دعوت از کشور‌های مزبور گفت: «شکاف روزافزون جهان به امری واضح بدل شده و در نتیجه آن گفتگو میان دیدگاه‌های مختلف درحال کاهش است. برای مقابله با این گرایش، ما اکنون تصمیم گرفتیم برای گرامی‌داشت و درک جایزه نوبل و اهمیت دانش آزاد، فرهنگ آزاد و جوامع صلح‌جوی آزاد وسعت دعوت‌های خود را گسترش دهیم.»

کارین کارلسبرو، نماینده دموکرات پارلمان سوئد، بنیاد نوبل را به دلیل بنیان نهادن «سنتی هولناک» با «نشان‌دادن چراغ سبز به دعوت روسیه به یک مهمانی پر زرق و برق، هنگامی که موشک‌های این کشور بر مراکز فرهنگی اوکراین می‌بارند و کودکان را به قتل می‌رسانند» متهم کرد.

کارلسبرو ایران، روسیه و بلاروس را «دولت‌هایی سرکش» خواند که «شهروندانشان را سرکوب کرده و جنگ و ترور را بر مردم خود و کشور‌های همسایه‌شان تحمیل می‌کنند.»

او در گفتگو با رادیو سوئد گفت: «این کشور‌ها هیچ اعتباری برای ارزش‌های دموکراتیک قائل نیستند. جنگی در اروپا در جریان است. [بنیاد نوبل]با اتخاذ چنین موضعی انسجام مورد نیاز در جامعه را تضعیف می‌کند.»

جیمی آکسون، رهبر حزب دموکرات سوئد که طرفدار سیاست‌های ضد مهاجرتی است نیز امسال برای نخستین‌بار به این مراسم دعوت شده است.

احزاب سیاسی سوئد به صورت سنتی به این مراسم دعوت می‌شوند، اما آکسون، که حزبش را هواداران نازی‌ها بنیان نهاده‌اند در گذشته مطرود بنیاد نوبل بود. این حزب که پیش‌تر از جریان اصلی سیاسی سوئد به حاشیه رانده شده بود، در انتخابات عمومی سال گذشته موفق به کسب یک‌پنجم آرا شد.

جیمی آکسون در صفحه فیسبوکش از تصمیم خود به عدم شرکت دراین مراسم خبر داد و نوشت: «متاسفانه آن روز سرم شلوغ است.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی