تیتر امروز

تاریخ به روایت موتلفه اسلامی
برنامه هفدهم تنگنا در گفت‌و‌گو با اسدالله بادامچیان (قسمت اول)

تاریخ به روایت موتلفه اسلامی

در نخستین بخش از برنامه تنگنا در گفت‌وگو با دبیر کل حزب موتلفه اسلامی، روایتی از آغاز به کار این حزب در دهه ۱۳۴۰ را از زبان اسدالله بادامچیان خواهید شنید که پر از جزئیات جالب و مهم است.
استقلال ۱ - پرسپولیس ۲/ عالی‌شاه‌‍نامه!
دوگانه یحیی در حضور پرتغالی‌ها!

استقلال ۱ - پرسپولیس ۲/ عالی‌شاه‌‍نامه!

تیم پرسپولیس پس از فتح لیگ برتر، در دیداری جنجالی و پرتنش با شکست استقلال قهرمان جام حذفی فوتبال ایران شد تا یحیی و تیمش با عملکردی درخشان دوگانه این فصل را به خانه ببرند. امید عالیشاه بازیکن...
وابستگی‌ می‌تواند به سلاحی علیه‌ اروپا تبدیل شود

هشدار بورل؛ باید نیاز به چین را هم مثل روسیه کاهش دهیم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه با تاکید بر لزوم تقویت روابط تجاری این اتحادیه با آمریکای لاتین گفت که اتحادیه اروپا قصد دارد همان‌طور که وابستگی خود را به گاز روسیه کاهش داد، وابستگی خود را به چین نیز کاهش دهد.

کد خبر: ۱۴۷۱۱۶
۱۹:۳۱ - ۰۶ فروردين ۱۴۰۲

هشدار بورل؛ باید نیاز به چین را هم مثل روسیه کاهش دهیم

دیدارنیوز: بورل در سفر به جمهوری دومینیکن گفت: «اروپا و آمریکای لاتین فرصت دارند تا روابط تجاری را همچنان به عنوان سرآغاز پیشرفت به نمایش بگذارند و ثابت کنند قرارداد‌های معوق سال‌های گذشته همچنان می‌توانند به پیشرفت مشترک طرفین یاری برسانند.»

وی با یادآوری این که اتحادیه اروپا پیش از جنگ اوکراین کاملا به گاز روسیه وابسته بود، گفت: «ما متوجه شدیم وابستگی‌ها که عناصری صلح‌ساز بودند می‌توانند به سلاح‌هایی علیه ما تبدیل شوند. وابستگی بیش از حد اروپا به گاز روسیه باعث شد ولادیمیر پوتین به این باور برسد که می‌تواند بدون تحمل هیچ عواقبی به اوکراین هجوم برد، زیرا اروپا پاسخی نخواهد داد. باور پوتین از آن‌جا ناشی بود که ما ۴۰ درصد از گاز مصرفی‌مان را از روسیه تامین می‌کردیم و او ما را چون زندانی در چنگال خود می‌دید.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر لزوم کاهش وابستگی این اتحادیه به چین گفت: «ما می‌خواهیم از وابستگی خود به چین مثل وابستگی سابقمان به روسیه در عصر هیدروکربن جلوگیری کنیم.»

این سیاستمدار ارشد اسپانیایی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های کلان کشور‌های اروپایی در آمریکای لاتین افزود: «ما اروپایی‌ها سرمایه‌گذاران اصلی در آمریکای لاتین هستیم. هیچ‌کس بیش از ما در این‌جا سرمایه‌گذاری نکرده است. ما بیش از کل سرمایه‌گذاریمان در روسیه یا در مجموع چین و هند و ژاپن، در آمریکای لاتین سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.»

به گزارش کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای کشور‌های آمریکای لاتین و حوزه کارائیب، ۳۲ درصد سرمایه‌گذاری خارجی در این منطقه در سال ۲۰۲۱ توسط اروپا انجام شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی