تیتر امروز

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت
دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت

مهدی رحمتی، دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه، در استودیو دیدار حاضر شد و به پرسش‌های ما پاسخ گفت. چکیده متنی و ویدئو کامل این گفتگو را بخوانید، ببینید و بشنوید.
لاهه، جنگ قضایی پنجم!
پیشینه شکایت‌های ایران و آمریکا در دادگاه بین‌المللی

لاهه، جنگ قضایی پنجم!

در حالی که شکایت ایران از آمریکا هم اکنون در دادگاه بین‌المللی لاهه در جریان است، دو کشور که بیش از چهار دهه در تخاصم بوده‌اند چند بار علیه یکدیگر به محاکم بین‌المللی شکایت برده‌اند.

بایدن: ولادیمیر پوتین مرتکب «جنایات جنگی» شده است

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با حمایت از تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور پیگرد قانونی علیه ولادیمیر پوتین همتای روس خود، اعلام کرد که از نظر او ولادیمیر پوتین به وضوح مرتکب «جنایات جنگی» شده است.

کد خبر: ۱۴۶۷۷۱
۱۲:۵۲ - ۲۷ اسفند ۱۴۰۱

بایدن

دیدارنیوز: جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ۱۷ مارس (۲۶ اسفند) گفت که از تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور پیگرد قانونی علیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به اتهام «ارتکاب جنایات جنگی» حمایت می‌کند.

رئیس‌جمهور آمریکا اضافه کرد از نظر او ولادیمیر پوتین «به وضوح مرتکب جنایات جنگی شده است.»

دیوان کیفری بین‌المللی روز گذشته حکم جلب ولادیمیر پوتین را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و دست‌داشتن در ربودن گسترده کودکان از اوکراین صادر کرد.

این دیوان در بیانیه خود اعلام کرده است «پوتین به دلیل اخراج غیرقانونی جمعیت (کودکان) و انتقال غیرقانونی آنان از مناطق اشغالی اوکراین به روسیه مسئول ارتکاب جنایت جنگی به شمار می‌رود.»

این نهاد در ادامه آورده است: «دلایل منطقی وجود دارد که باور کنیم پوتین هم به دلیل ارتکاب مستقیم جنایات ادعایی و همینطور عدم اعمال کنترل مناسب بر زیردستان نظامی و غیرنظامی به لحاظ کیفری مسئول به شمار می‌رود.»

پیشتر آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، گفته بود این کشور از «دادگاهی شدن عاملان جنایات جنگی» حمایت می‌کند. این در شرایطی است که کرملین صدور چنین قرار تعقیبی را «ظالمانه و غیرقابل قبول» خوانده است.

هیچ‌کدام از دو کشور ایالات متحده آمریکا و روسیه عضو دیوان کیفری بین‌المللی به شمار نمی‌روند.

در همین حال ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از «تصمیم تاریخی» دیوان کیفری بین‌المللی تشکر کرده است. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز با استقبال از این حکم گفته است تصمیم دیوان برای صدور قرار تعقیب برای ولادیمیر پوتین، «تن‌ها آغازی است برای محاکمه تمام کسانی که مسئول جنایات جنگی در اوکراین هستند.»

بورل اضافه کرد: «این یک تصمیم مهم برای عدالت بین‌المللی و برای مردم اوکراین است. ما همیشه در اتحادیه اروپا به وضوح اعلام کرده‌ایم که مسئولین تجاوز غیرقانونی به اوکراین باید به دست عدالت سپرده شوند.»

دیوان کیفری بین‌المللی همزمان حکم جلب دیگری را برای ماریا الکسریونا لووا بلوا، کمیسر حقوق کودکان در دفتر ریاست جمهوری روسیه، به اتهام ارتکاب جرائم مشابه صادر کرده است.

روسیه در ماه فوریه سال گذشته به خاک اوکراین حمله کرد. نهاد‌های بین‌المللی می‌گویند این تهاجم تا کنون هزاران کشته و میلیون‌ها آواره برجا گذاشته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی